✔️شغل در کانادا

  • 1

1آیا برای مهاجرت به کانادا نیاز به پیشنهاد شغلی است؟

خیر، الزامی به داشتن جاب آفر یا همان پیشنهاد شغلی برای مهاجرت به کانادا نیست. برنامه‌های مهاجرتی وجود دارند که می‌توانید بدون داشتن جاب آفر از طریق آن‌ها اقدام کنید.

2چگونه می‌توانم در کانادا کار پیدا کنم؟

پس از مهاجرت کانادا قطعا برای گذران امور به شغل احتیاج دارید. دو راه اصلی برای کار در کانادا وجود دارد، یکی موقت و دیگری راهی که مستقیم با اقامت دائم در ارتباط است. راه‌هایی برای کاریابی عبارت هستند از: راهکار ۱: به کارفرما درخواست می‌دهید و او براساس بازارکاری و توانایی‌هایتان شما را استخدام می‌کند. راهکار ۲: کاری موقتی دارید و با ارسال درخواست، از کارفرما می‌خواهید مدت زمان قرارداد کاری را تمدید نماید. راهکار ۳: به عنوان یک کارگر خارجی درخواست کاری خود را برای کارفرما می‌فرستید. راهکار ۴: با استفاده از برنامه Express Entry به عنوان یک کارگر ماهر، جهت کاریابی اقدام می‌کنید.

3آیا من واجد شرایط دریافت گذرنامه کانادایی هستم؟

گذرنامه‌های کانادایی فقط در دسترس شهروندان کانادایی است. با این وجود بعد از اخذ اقامت دائم و گرفتن تابعیت که ۳ یا ۴ سال به طول می‌انجامد، چنین گذرنامه‌هایی به شما داده خواهد شد. گذرنامه‌های کانادایی بسیار باارزش هستند و کاربردهای گوناگونی همچون موارد زیر را دارند: مسافرت رفتن شناسایی اثبات تابعیت خوب است بدانید، کسانی که این گذرنامه‌ها را دارند در هرکجای جهان تحت حمایت دولت کانادا خواهند بود.

4ویزای کار موقت در کانادا چیست و چند نوع دارد؟

مدت زمان ویزای کار موقت بر اساس پیشنهاد شغلی و قرارداد مشخص می شود. در این مدت شما اجازه خواهید داشت تا در شغلی که از قبل پیدا کرده اید، کار کنید و یا به دنبال یک شغل جدید باشید. پس از اتمام زمان ویزای کار موقت یا باید به کشور خود باز گردید و یا ویزا و مجوز کار خود را تمدید کنید. تعداد تمدید ورک پرمیت محدودیتی ندارد، بنابراین می توانید ویزای خود را تمدید نمایید و تحت مجوز کار موقت در کانادا اقامت داشته باشید. البته این در حالی امکان پذیر خواهد بود که با تمدید ویزای کانادا و مجوز شما موافقت گردد. همچنین شما می توانید پس از اتمام ویزای موقت کاری خود برای ویزای دائم کاری درخواست دهید و به صورت دائمی در کانادا مستقر شوید.

5چه کسانی باید ویزای کار موقت کانادا را دریافت نمایند؟

تمامی متقاضیانی که قصد داشته باشند برای مقاصد کاری، به صورت موقت وارد خاک کانادا بشوند و در صنعت کانادا و اقتصاد کانادا، فعالیت داشته باشند نیاز به کسب مجوز کار یا ویزای کار خواهند داشت. کاری که جویای آن هستید و یا دعوت نامه کاری آن را دریافت نموده اید، باید شامل شرایط زیر باشد: قصد شما از ورود به کانادا باید کار کردن و دریافت حقوق و دستمزد باشد. حقوق شما باید از یک شرکت ثبت شده و رسمی در کانادا پرداخت شود. محل اصلی اسکان و اقامت شما باید کانادا باشد. درآمد شما باید به یکی از بانک های کانادایی واریز گردد و سپرده شود. اما در صورتی که کار شما خارج از خاک کانادا انجام شود و شما تنها برای مقصدی کوتاه مدت بخواهید به کانادا بروید (به عنوان مثال برای شرکت در همایش، مذاکره و یا جلسه ی کاری) نیازی به اخذ مجوز کار کانادا، برای شما وجود نخواهد داشت!

6مدت زمان اعتبار مجوز LMIA چقدر است؟

از زمان صدور آن به مدت ۶ ماه اعتبار دارد.

7از چه سازمانی باید برای مجوز LMIA درخواست داد؟

کارفرما باید از اداره کار و توسعه اجتماعی کانادا ESDC به صورت آنلاین برای اخذ تاییدیه LMIA درخواست دهد.

8چه کسانی باید LMIA دریافت کنند؟

کارفرمایان بعضی از انواع نیروهای کار موقت باید قبل از اقدام برای دریافت ویزای کار، برای دریافت LMIA درخواست دهند. LMIA توسط اداره کار و توسعه کانادا صادر می شود و به کارفرماهای کانادایی اجازه می دهد که نیروی کار خارجی استخدام کنند.

9در صورت داشتن یک LMIA که در کمتر از یک سال گذشته صادر شده، آیا نیازی به دریافت دوباره آن است؟

هر LMIA برای مدت زمان محدودی اعتبار دارد. اگر کارفرمای شما قصد داشته باشد برای مدت زمان طولانی تری شما را در استخدام خود نگه دارد، باید برای دریافت یک LMIA جدید درخواست دهد. وظیفه اداره کار و توسعه کانادا این است که مطمئن شود هیچ شهروند کانادایی یا مقیم دائم کانادا برای اشتغال در آن موقعیت شغلی وجود ندارد.

10زمانی که ویزای کارباید تمدید شود و متقاضی LMIA جدید و یا CAQ جدیدی ندارد، چه کار باید بکند؟

در صورتی که ویزای کار متقاضی در کمتر از ۲ هفته منقضی شود، متقاضی می تواند بدون داشتن LMIA و یا CAQ درخواست خود را ثبت کند. در این صورت متقاضی باید مدرکی ارائه کند که نشان می دهد درخواست خود برای دریافت LMIA و CAQ را ثبت کرده است.

11آیا کارآفرینان برای اشتغال در کانادا باید LMIA دریافت کنند؟

نخیر، کارآفرینان بدون داشتن LMIA میتوانند درخواست خود را برای اجازه کار صادر کنند. هدف کارآفرینان در کانادا باید راه اندازی کسب و کاری باشد که: مزایای قابل توجه اجتماعی، فرهنگی یا اقتصادی برای کانادا ایجاد و یا حفظ کند و برای شهروندان کانادایی یا ساکنان دائم کانادا شغل ایجاد کنند.

12چه کسانی از طبقه بندی ملی مشاغل کانادا استفاده می کند؟

طبقه‌بندی مشاغل کانادا، یک سیستم برای توصیف مشاغل کانادایی هاست. این طبقه‌بندی، به متخصصین آمار، تحلیلگران بازار کار، مشاوران شغلی، کارفرمایان و کسانی که به دنبال کار هستند، این امکان را می دهد که یک استاندارد برای تعریف مشاغل داشته باشند. هر یک از گروه های زیر از این طبقه‌بندی برای اهداف مختلفی استفاده می کنند: اقتصاد‌دانان و کارشناسان آمار برای هدایت، جمع آوری و گردآوری داده ها محققان بازار کار، برای درک زیربنای آماری که از آنها استفاده می کنند تحلیلگران دولتی، برای بهبود تصمیمات سیاسی، بهبود سیستم‌های آموزشی، استخدامی و شغلی، تخصیص بهتر هزینه برای برنامه‌های بازار کار و مهاجرت مشاوران تحصیلی و دانشجویان، برای اهداف برنامه‌ریزی و بررسی شغلی

13چگونه کد شغلی خود را پیدا کنیم؟

اگر به انتخاب کد شغلی خود اطمینان کافی ندارید، ابتدا جستجو بر اساس عنوان شغلی را امتحان کنید. برای این منظور، به صفحه اصلی NOC بروید و گزینه مربوط به جست و جو بر اساس عنوان شغلی (Job Title) را انتخاب کنید. اگر به نتیجه مطلوب نرسیدید، سایر عناوین شغلی مرتبط با شغل خود را امتحان کنید. در صورتی که یک یا چند کد شغلی در نتایج جستجوی خود دارید، روی هر کدام کلیک کنید و توصیف هر شغل و وظایف آن‌را مرور کنید. وظایف اصلی شغل و پیش‌نیازهای مورد نظر برای شغل مربوطه را بررسی کنید تا مرتبط ترین و نزدیک ترین کد شغلی به حرفه خود را بیابید. در صورتی که وظایف و توصیفات شغلی با شغل شما همخوانی ندارد، جستجو را ادامه دهید. اگر نتایج جستجوی شما با عنوان شغلی، رضایت بخش نباشد، می توانید از ماتریس NOC برای جستجو استفاده کنید. برای این منظور باید بدانید شغل شما در کدام گروه شغلی (برای مثال: حوزه سلامت، تجارت، علوم طبیعی و…) قرار می گیرد. این نوع جستجو به شما این امکان را می دهد که جستجوی خود را روی یک حوزه خاص و محدود‌تر انجام دهید. اولین رقم کد NOC عدد مربوط به حوزه شغلی است. با جستجوی میزان تحصیلات مورد نیاز، دامنه جستجوی خود را محدودتر کنید. دومین رقم کد شغلی، سطح تحصیلات مورد نیاز برای تصدی آن شغل را نشان می دهد. البته ممکن است سطح تحصیلات شما با این عدد متفاوت باشد. با آگاهی از این دو عدد، فهرستی کوتاه از گروه‌های شغلی کوچکتر در اختیار شما قرار می گیرد. در این لیست توصیفات و وظایف شغلی را بررسی کنید و نزدیک‌ترین تعریف به شغل مورد نظر خود را پیدا کنید.

14چرا عنوان شغلی شما در طبقه بندی مشاغل وجود ندارد؟

طبقه بندی مشاغل ملی شامل حدود 30،000 عنوان شغلی به زبان رسمی کانادا است. اگر چه این فهرست‌بندی جامع نیست ولی عناوین شغلی متداول و قابل فهم بسیاری را در بر می گیرد. این لیست بطور مداوم به‌روز رسانی می شود تا عناوین شغلی نوظهور به آن اضافه شود و عناوین شغلی منسوخ از آن حذف شود. هنوز بسیاری از عناوین شغلی مورد استفاده در بازار کار کنونی، در این طبقه‌بندی وجود ندارند. دلایل زیر را می توان برای این فقدان ذکر کرد: عنوان شغلی بسیار خاص باشد و به اندازه کافی مورد استفاده قرار نگیرد تا به این لیست اضافه شود. مثلاً در گروه شغلی 4011-استادان دانشگاه، 117 عنوان شغلی دیگر نیز وجود دارد. هنوز بسیاری از این عناوین شغلی جز طبقه‌بندی مشاغل ملی قرار نگرفته اند زیرا بسیار خاص هستند و می‌توان آنها را به عناوین عمومی تر نسبت داد. عنوان شغلی به تازگی مورد استفاده قرار گرفته و تحلیل‌های بیشتری برای اضافه شدن آن به طبقه بندی مشاغل ملی مورد نیاز است.

15چرا شغل شما با سایر شغل ها ادغام شده؟

یکی از اهداف طبقه بندی ملی مشاغل، ارائه سیستمی برای توصیف و سازماندهی مشاغل در کاناداست تا بتوان داده های مورد نیاز را جمع آوری و تحلیل کرد. به همین دلیل از ابتدا تا کنون، فاکتورهای متعددی برای توصیف هر گروه شغلی مورد استفاده قرار گرفته است. یک گروه شغلی ارائه شده، ممکن است نماینده یک یا چند شغل بر اساس معیارهای زیر باشد: گروه شغلی گسترده سطح مهارتی وظایف اصلی الزامات استخدامی و سطح تحصیلات در شغل مورد نظر

16تفاوت یک شغل و گروه شغلی در چیست؟

یک شغل مجموعه ای از مشاغل است که به اندازه کافی بهم شباهت دارند؛ و مجموعه‌ای از همه وظایفی است که توسط یک شخص خاص انجام می شود. برای مثال دندانپزشکی یک شغل است ولی عناوین شغلی چون :جراح دندانپزشک، دندانپزشک، دندانپزشک عمومی و ارتودنتیست را در بر می گیرد. یک گروه شغلی، می تواند یک شغل مثل دندانپزشک (کد شغلی 3113) باشد و یا مجموعه ای از مشاغل مختلف که در یک گروه شغلی گسترده با سطح مهارتی یکسان، پیش‌نیازها و وظایف یکسان باشد. برای مثال، در گروه شغلی 2148 (سایر مهندسان متخصص)، مشاغل مختلفی چون مهندس معمار، مهندس دریا و مهندس نساجی در یک گروه قرار می گیرند.

17دامنه شغلی و سطوح مهارتی چیست؟

طبقه بندی مشاغل کانادا، مشاغل را بر اساس دو معیار اصلی طبقه بندی می کند: دامنه شغلی گسترده و سطح مهارت. اولین رقم کد شغلی، نشانگر دامنه شغلی است. این معیار با نوع کاری که انجام می شود و یا سطح آموزش مورد نیاز برای این شغل مطابقت دارد. برای مثال کد شغلی مشاغلی که در حوزه سلامت هستند با عدد (3) شروع می‌شود. مشاغل مدیریتی استثنا هستند. عدد اول این مشاغل، نوع کار (مدیریت) و دومین رقم حوزه کاری را نشان می دهد. برای مثال، کد گروه 0601-مدیران فروش شرکت، اولین رقم (0) گروه شغلی مدیریتی را نشان می دهد و دومین رقم (6) نشانگر حوزه فروش است.

18پیش نیازهای مورد نیاز هر شغل در سیستم طبقه بندی مشاغل ملی، چگونه تعریف شده اند؟

پیش‌نیازها برای ورود به یک شغل معمولاً توسط کارفرمایان و یا انجمن‌های حرفه ای تعیین می شوند. انواع پیش‌نیازها به شرح زیر است: نوع و سطح تحصیلات مورد نیاز برای ورود به یک حرفه خاص آموزش‌های مورد نیاز شامل کارآموزی، آموزش در محل یا آموزش داخلی تجربه کاری در یک شغل مرتبط مخصوصاً برای مشاغل مدیریتی و نظارتی مجوز، گواهینامه و یا عضویت سایر پیش‌نیازهایی که به تحصیلات مرتبط نیستند مثل: توانایی ورزشی، استعداد هنری و یا ارائه نمونه کارهای قبلی. هرچند بعضی از مشاغل پیش‌نیازهای بسیار خاص دارند، برخی دیگر از مشاغل طیف گسترده ای از پیش‌نیازها را در بر می گیرند. کلمات زیر نشان‌دهنده سطح پیش‌نیاز است: “مورد نیاز است.” این پیش‌نیاز حتماً باید وجود داشته باشد. “معمولاً مورد نیاز است.” به این معنی است که این صلاحیت و پیشنیاز معمولاً طبق خواسته اکثر کارفرمایان بیان می شود ولی همیشه اجباری نیست. “ممکن است مورد نیاز باشد.” شرایطی را که ممکن است برخی از کارفرمایان اعمال کنند ولی عمومی نیست. صلاحیت‌هایی که ممکن است در تصاحب یک شغل‌ مؤثر باشد در طبقه بندی مشاغل شرح داده نشده اند. این فاکتورها ذهنی هستند و توسط کارفرمایان تعیین می شوند و طی مراحل استخدام ارزیابی می شوند.

19چرا بعضی از وظایف اصلی در طبقه بندی مشاغل آورده نشده است؟

بخشی که در آن وظایف اصلی هر شغل نوشته شده، مهم ترین وظایف مشاغل گروه را نشان می دهد. این وظایف جامع نیستند و همه کارهایی که توسط افراد در این مشاغل انجام می شود را شامل نمی شوند. وظایف ذکر شده در این بخش، وظایف کلیدی هر شغل را بیان می کند و با استفاده از موارد زیر نوشته می شود: مجموعه ای از وظایف که قابل ارجاع به همه مشاغل این گروه هستند. دو یا چند زیرمجموعه از مشاغل و وظایف هر یک مجموعه ای از خلاصه وظایف که به مشاغل خاصی مربوط می شوند که در عین حال که به اندازه کافی مشابه هستند که در یک گروه قرار بگیرند، می توانند به صورت جداگانه نیز توصیف شوند. در پایان بخش، جملاتی که در قالب ایتالیک ذکر شده، نشان دهنده تخصصی است که شغل مورد نظر نیاز دارد.

20سابقه کاری ارائه شده برای اکسپرس انتری باید مرتبط با تحصیل باشد یا نه؟

سابقه کاری باید در راستای مدرک تحصیلی و در حوزه آن باشد. به عنوان مثال شما نمی‌توانید با مدرک تحصیلی مکانیک در رشته آرایشگری اقدام کنید.

21مجوز کار LMIA کانادا چیست؟

الزامات ارزیابی تأثیر بازار کار (LMIA) نوعی از مجوز کار در این کشور است که از بازار کار کانادا محافظت می‌کند و تضمین می‌کند که نیروهای کار خارجی فقط برای مشاغلی در این کشور استخدام می‌شوند که توسط شهروندان کانادایی، ساکنان دائمی و یا دارندگان اقامت این کشور قابل انجام نیستند. فرآیند صدور مجوز کار LMIA شامل ارزیابی عوامل متعددی مانند دستمزد، مسئولیت‌های شغلی، دامنه انتقال دانش به کانادا، میزان ایجاد مشاغل خانگی و تأثیر کلی بر بازار کار و اقتصاد کانادا می‌شود. تمامی متقاضیانی که درخواست کار کردن در کانادا دارند، باید برای تحقق این امر مجوز کار معتبر و همین‌طور LMIA مثبت داشته باشند. البته، نباید از ذکر این نکته هم غافل شویم که این موضوع به‌استثنای مشاغلی است که معاف از LMIA هستند.

22مدت زمان اعتبار مجوز کار کانادا LMIA چقدر است؟

شش ماه. برای توضیح بیشتر باید اشاره‌کنیم LMIA تا شش ماه پس از این‌که صادر می‌شود، معتبر است. با توجه به این موضوع، کارفرما و نیروی کار خارجی موقت (TFW) نیز شش ماه زمان برای درخواست مجوز کار مربوطه دارند. اگر نیروی کار خارجی موردنظر، قبل از تاریخ انقضای شش‌ماهه‌ی LMIA برای مجوز کار درخواست نکند، لازم است برای این‌که بتواند در کانادا مشغول به کار شود، مجدداً برای صدور LMIA درخواست دهد.

23من چطور می‌توانم مجوز کار LMIA کانادا را به دست بیاورم؟

به‌طورمعمول، نیروهای کار و کارفرمایان خارجی برای دریافت مجوز کار کانادا باید یک فرآیند دومرحله‌ای را طی کنند. ابتدا، متقاضی باید درخواستی را برای ارزیابی تأثیر بازار کار به ESDC ارسال کند و سپس درخواست دوم را برای مجوز کار واقعی به اداره شهروندی و مهاجرت کانادا (CIC) ارسال نماید. پس از انجام این کار، اگر هنوز قادر به بدست آوردن فرصت یا موقعیت شغلی موردنظرتان نیستید، می‌توانید از طریق Employment and Social Development Canada/Service Canada برای ارزیابی تأثیر بازار کار (LMIA) درخواست دهید. اگر آن‌ها موافق باشند که برای پر کردن این فرصت شغلی نیاز به یک نیروی کار خارجی است، LMIA مثبت دریافت خواهید کرد.

24آیا LMIA با مجوز کار تفاوت دارد؟

بله؛ اما برای این‌که این موضوع کاملاً شفاف شود، باید توضیح دهیم یک نیروی کار خارجی که برای اخذ مجوز کار در کانادا درخواست می‌کند، باید یک نسخه کپی از LMIA به‌عنوان بخشی از درخواست خود برای مجوز کار ارائه دهد. بااین‌حال، انواع خاصی از مجوزهای کار هم وجود دارد که از LMIA مستثنی هستند؛ بنابراین، می‌توان گفت برای مشاغلی که از LMIA معاف نیستند، دریافت آن لازمه‌ی صدور مجوز کار محسوب می‌شود.

25آیا پس از کسب مجوز کار LMIA می‌توان اقامت دائم کانادا را به دست آورد؟

شما با داشتن یک جاب آفر یا پیشنهاد شغلی نیازمند به LMIA می‌توانید برای اخذ مجوز کار اقدام نمایید. پس از به دست آوردن مجوز کار در کانادا و انجام یک فعالیت شغلی در گروه‌های شغلی NOC A یا B یا O برای مدت ۱۲ ماه به‌صورت تمام‌وقت (معادل آن، کار پاره‌وقت) می‌توانید از طریق دسته‌بندی کلاس تجربه کانادایی یا Canadian Experience Class که به‌اختصار CEC گفته می‌شود، برای اخذ اقامت دائم خود در کانادا اقدام نمایید.

26هزینه درخواست برای LMIA کانادا چقدر است؟

هزینه درخواست برای صدور مجوز کار LMIA کانادا در حال حاضر ۱ هزار دلار به ازای هر نیروی کاری است. درصورتی‌که هزینه درخواست برای LMO اکنون به ۲۷۵ دلار به ازای هر نیروی کاری رسیده است. طبق سیستم جدید LMIA، طبقه‌بندی مشاغل ساده‌شده است و اکنون مشاغل فقط به دودسته تقسیم می‌شوند که عبارت هستند از: دستمزد بالا و دستمزد پایین. این هزار دلار، بابت ارزیابی میزان تأثیر بر بازار کار کانادا LMIA است؛ اما در کنار آن، ۲۳۰ دلار دیگر هم باید بابت هزینه انطباق کارفرما یا Employer compliance fee پرداخت شود.

27در صورت صدور LMIA در یک سال گذشته، آیا نیازی به این هست که مجدداً برای اخذ آن اقدام کرد؟

در پاسخ به این سؤال باید توضیح دهیم که هر مجوز LMIA برای مدت محدودی اعتبار دارد و اعتبار آن‌هم ۶ ماه از زمانی است که صادر می‌شود. درصورتی‌که کارفرما تمایل داشته باشد TWF یا نیروی کار خارجی‌ای که با آن همکاری می‌کند را برای مدت بیشتری در استخدام خود نگه دارد، باید برای دریافت یک LMIA جدید مجدداً اقدام نماید. درهرصورت، وظیفه اداره کار و توسعه کانادا این است که اطمینان پیدا کند هیچ شهروند کانادایی یا فردی که دارای اقامت دائم این کشور می‌باشد، برای اشتغال در آن موقعیت شغلی وجود ندارد.

28چه مشاغلی از دریافت LMIA معاف هستند؟

تمامی مشاغلی که جزو یکی از دسته‌های زیر قرار داشته باشند، از دریافت مجوز کار LMIA معاف هستند و نیازی به دریافت آن ندارند: منافع قابل‌توجه معافیت‌های ایالتی استخدام متقابل افراد خود اشتغال و کارآفرینان نقل و انتقالات درون شرکتی افراد دانشگاهی کارگران ماهر فرانسوی‌زبان مشاغل معاف از LMIA به‌وسیله توافقات بین‌المللی کانادا برنامه‌های بین‌المللی تبادل جوانان مشاغل تعیین‌شده توسط وزیر خیریه ها و امور مذهبی نکته قابل‌توجهی که باید در نظر داشته باشید، این است که علیرغم این‌که برخی از مشاغل مانند مواردی که در بخش فوق شرح دادیم، معاف از LMIA هستند، اما حتی آن‌ها نیز همچنان نیاز به داشتن مجوز کاردارند.

29صدور مجوز کار LMIA به چقدر زمان نیاز دارد؟

مدت زمان صدور مجوز کار LMIA ممکن است برای افراد مختلف متفاوت باشد؛ اما به‌طورکلی، این پروسه برای گروه‌های زیر بدین شکل می‌باشد: . مسیر کارکنان با حقوق بالا: ۳۴ روز کاری . مسیر کارکنان با حقوق پایین: ۳۱ روز کاری . مسیر مهاجرتی کشاورزی: ۱۶ روز کاری . مسیر اقامت دائم PR: ۱۶ روز کاری . پرستاران خانگی: ۱۵ روز کاری . مسیر مهاجرت استعدادهای بین‌المللی GTS: ۹ روز کاری . برنامه مهاجرتی کارگران فصلی کشاورزی: ۸ روز کاری

30آیا با LMIA می‌توان مجوز کار آزاد دریافت کرد؟

مجوز کار آزاد تنها تحت یکی از معافیت‌های ارزیابی تأثیر بازار کار (LMIA) برای یک تبعه خارجی قابل صدور است. طبق الزامات پیش‌بینی‌شده در این برنامه‌ی مهاجرتی، یک تبعه خارجی ممکن است برای مجوز کار آزاد در خارج از کانادا، در زمان ورود به کانادا و یا پس از ورود به این کشور درخواست دهد.

31دریافت مجوز کار LMIA چند امتیاز در CRS به همراه دارد؟

بر اساس قوانین و مقررات سیستم جامع رده‌بندی یا Comprehensive Ranking System که به‌طور اختصاری CRS نامیده می‌شود، آن دسته از کاندیداهایی که واجد شرایط استخدام در کانادا هستند ممکن است 50 تا 200 امتیاز برای برخی از موقعیت‌های شغلی در حوزه مدیریتی ارشد دریافت کنند. دریافت LMIA مثبت یکی از محکم‌ترین دلایل اثبات این است که شما یک پیشنهاد شغلی واجد شرایط از یک کارفرمای کانادایی دریافت کرده‌اید.

32مجوز کار LMIA چند بار قابل تمدید است؟

درصورتی‌که فرد همچنان واجد شرایط برای دریافت مجوز کار LMIA باشد، هیچ محدودیتی در تعداد دفعات تمدید آن وجود ندارد.

33پس از به دست آوردن مجوز کار LMIA باید چه‌کار کرد؟

پس از این‌که درخواست کارفرما برای صدور مجوز کار LMIA با موفقیت همراه بود و توانست آن را به دست بیاورد، باید یک نسخه کپی از آن را برای نیروی کار خارجی که مدنظر دارد تا استخدام کند، ارسال نماید. سپس، نیروی کار خارجی موردنظر، باید با در دست داشتن مجوز کار LMIA مثبت برای دریافت مجوز کار کانادا اپلای کند. مدت زمان بررسی درخواست متقاضی برای دریافت مجوز کار کانادا نیز متغیر است و تا حد زیادی به مکانی که ازآنجا برای دریافت این مدرک اقدام کرده، بستگی دارد.

34متوسط درآمد شغل‌های مهندسی در کشور کانادا در سال 2021 چقدر است؟

متوسط درآمد شغل‌های مهندسی در کشور کانادا در سال 2021 چقدر است؟

35بازار کار کدام مشاغل مهندسی در کانادا در سال ۲۰۲۱ دارای رونق بیشتری است؟

پرطرفدارترین مشاغل مهندسی در کشور کانادا به ترتیب شامل مهندسی عمران، مهندس تضمین کیفیت، مدیریت مهندسی، مهندس صنایع، مدیر پروژه، هماهنگ کننده پروژه و مهندس پروژه هستند.

36متوسط حقوق مهندسان نرم‌افزار در کشور کانادا در مقایسه با کشور آمریکا به چه میزان است؟

درآمد مهندسان نرم‌افزار در کانادا در شهرهای تورنتو، ونکوور و مونترال حدود ۴۰ تا ۵۰ درصد کمتر از حقوق مهندسان در ایالت متحده آمریکا به خصوص در مناطق سیلیکون ولی و سیاتل است.

37متوسط درآمد شغل‌های مهندسی در کشور کانادا در مقایسه با کشور کانادا چگونه است؟

بر اساس نتایج تحقیقات صورت گرفته در وب سایت numbeo. com، متوسط درآمد یک آمریکایی و یک کانادایی تقریباً برابر است. درآمد ماهانه کانادا پس از مالیات حدود ۳۰۰۰ دلار است که مجموع آن حدود ۳۶۰۰۰ دلار در سال است. اما درآمد افراد در ایالات متحده آمریکا کمی کمتر از کشور کانادا و به طور متوسط معادل با ۲۹۴۲ دلار در ماه یا تقریباً ۳۵.۳۰۰ دلار در سال است.

38روش‌های مهاجرت کاری به کانادا کدم‌اند؟

شما می‌توانید برای اقدام به مهاجرت کاری به کانادا از روش‌های اکسپرس اینتری، پایلوت آتلانتیک و PNP

39مجوز کار LMIA کانادا چیست؟

الزامات ارزیابی تأثیر بازار کار (LMIA) نوعی از مجوز کار در این کشور است که از بازار کار کانادا محافظت می‌کند و تضمین می‌کند که نیروهای کار خارجی فقط برای مشاغلی در این کشور استخدام می‌شوند که توسط شهروندان کانادایی، ساکنان دائمی و یا دارندگان اقامت این کشور قابل انجام نیستند. فرآیند صدور مجوز کار LMIA شامل ارزیابی عوامل متعددی مانند دستمزد، مسئولیت‌های شغلی، دامنه انتقال دانش به کانادا، میزان ایجاد مشاغل خانگی و تأثیر کلی بر بازار کار و اقتصاد کانادا می‌شود. تمامی متقاضیانی که درخواست کار کردن در کانادا دارند، باید برای تحقق این امر مجوز کار معتبر و همین‌طور LMIA مثبت داشته باشند. البته، نباید از ذکر این نکته هم غافل شویم که این موضوع به‌استثنای مشاغلی است که معاف از LMIA هستند.

40تا چند بار می توان درخواست LMIA داد؟

به هر تعدادی که لازم باشد. به شرطی که بتوانید ثابت کنید واقعا هیچ کس در کانادا برای موقعیت شغلی مورد نظرتان وجود ندارد.

41آیا ممکن است اداره کار کانادا برای بررسی LMIA با کارفرما تماس بگیرد؟

بله حتما با کارفرمایتان تماس خواهند گرفت.

42مدت زمان اعتبار مجوز کار کانادا LMIA چقدر است؟

شش ماه. برای توضیح بیشتر باید اشاره‌کنیم LMIA تا شش ماه پس از این‌که صادر می‌شود، معتبر است. با توجه به این موضوع، کارفرما و نیروی کار خارجی موقت (TFW) نیز شش ماه زمان برای درخواست مجوز کار مربوطه دارند. اگر نیروی کار خارجی موردنظر، قبل از تاریخ انقضای شش‌ماهه‌ی LMIA برای مجوز کار درخواست نکند، لازم است برای این‌که بتواند در کانادا مشغول به کار شود، مجدداً برای صدور LMIA درخواست دهد.

43اگر LMIA مادر خانواده مثبت باشد، آیا همسرشان می تواند مجوز کار بگیرد؟ فرزندان وی چطور؟ آیا می توانند در کانادا تحصیل کنند؟

به NOC شغلی مادر خانواده و مدت زمان اعتبار ورک پرمیت ایشان بستگی دارد. در صورتی که جزو مشاغل ناک ۰ و A و B باشد و اعتبار آن هم بیش از ۱ سال باشد، همسر می تواند درخواست Open Work Permit بدهد و فرزندان نیز اجازه تحصیل رایگان در کانادا تا ۱۸ سالگی خواهند داشت

44من آیلتس ۵.۵ دارم، یک بار برای LMIA اقدام کردم، اما آفیسر به خاطر نمره زبانم من را ریجکت کرده. مشکل از کجاست؟

اگر چنین اتفاقی افتاده، پس نمره ۵.۵ برای شغل مورد نظر شما کم بوده و باید نمره بیشتری کسب می کردید. در واقع، شما بسته به NOC شغلی خود، باید ببینید به چه نمره زبانی نیاز دارید. اگر درمورد این که ناک شغلی شما به چه نمره زبانی نیاز دارد و نیاز به راهنمایی بیشتری داشتید، با مشاورین تراست تماس بگیرید.

45من چطور می‌توانم مجوز کار LMIA کانادا را به دست بیاورم؟

به‌طورمعمول، نیروهای کار و کارفرمایان خارجی برای دریافت مجوز کار کانادا باید یک فرآیند دومرحله‌ای را طی کنند. ابتدا، متقاضی باید درخواستی را برای ارزیابی تأثیر بازار کار به ESDC ارسال کند و سپس درخواست دوم را برای مجوز کار واقعی به اداره شهروندی و مهاجرت کانادا (CIC) ارسال نماید. پس از انجام این کار، اگر هنوز قادر به بدست آوردن فرصت یا موقعیت شغلی موردنظرتان نیستید، می‌توانید از طریق Employment and Social Development Canada/Service Canada برای ارزیابی تأثیر بازار کار (LMIA) درخواست دهید. اگر آن‌ها موافق باشند که برای پر کردن این فرصت شغلی نیاز به یک نیروی کار خارجی است، LMIA مثبت دریافت خواهید کرد.

46آیا LMIA با مجوز کار تفاوت دارد؟

بله؛ اما برای این‌که این موضوع کاملاً شفاف شود، باید توضیح دهیم یک نیروی کار خارجی که برای اخذ مجوز کار در کانادا درخواست می‌کند، باید یک نسخه کپی از LMIA به‌عنوان بخشی از درخواست خود برای مجوز کار ارائه دهد. بااین‌حال، انواع خاصی از مجوزهای کار هم وجود دارد که از LMIA مستثنی هستند؛ بنابراین، می‌توان گفت برای مشاغلی که از LMIA معاف نیستند، دریافت آن لازمه‌ی صدور مجوز کار محسوب می‌شود.

47آیا پس از کسب مجوز کار LMIA می‌توان اقامت دائم کانادا را به دست آورد؟

شما با داشتن یک جاب آفر یا پیشنهاد شغلی نیازمند به LMIA می‌توانید برای اخذ مجوز کار اقدام نمایید. پس از به دست آوردن مجوز کار در کانادا و انجام یک فعالیت شغلی در گروه‌های شغلی NOC A یا B یا O برای مدت ۱۲ ماه به‌صورت تمام‌وقت (معادل آن، کار پاره‌وقت) می‌توانید از طریق دسته‌بندی کلاس تجربه کانادایی یا Canadian Experience Class که به‌اختصار CEC گفته می‌شود، برای اخذ اقامت دائم خود در کانادا اقدام نمایید.

48هزینه درخواست برای LMIA کانادا چقدر است؟

هزینه درخواست برای صدور مجوز کار LMIA کانادا در حال حاضر ۱ هزار دلار به ازای هر نیروی کاری است. درصورتی‌که هزینه درخواست برای LMO اکنون به ۲۷۵ دلار به ازای هر نیروی کاری رسیده است. طبق سیستم جدید LMIA، طبقه‌بندی مشاغل ساده‌شده است و اکنون مشاغل فقط به دودسته تقسیم می‌شوند که عبارت هستند از: دستمزد بالا و دستمزد پایین. این هزار دلار، بابت ارزیابی میزان تأثیر بر بازار کار کانادا LMIA است؛ اما در کنار آن، ۲۳۰ دلار دیگر هم باید بابت هزینه انطباق کارفرما یا Employer compliance fee پرداخت شود.

whatsapp
09015940289

برای پیش مشاوره رایگان و راهنمایی بیشتر، با کارشناسان کیا در ارتباط باشید

درخواست مشاوره

رزرو وقت مشاوره

ما به شما کمک میکنیم با توجه به شرایطتان بهترین گزینه را برای مهاجرت انتخاب کنید.با ما در ارتباط باشید.

required
سریع‌ترین راه ارتباطی با سازمان مهاجرتی الهام کیا
0901-5940289