✔️مهاجرت به کانادا از طریق خوداشتغالی

هنرمندان و ورزشکاران
اقامت یونان

✔️مهاجرت به کانادا از طریق خوداشتغالی

به چه کسی هنرمند خود اشتغال گفته می‌شود؟

بر اساس قوانین مهاجرت کانادا (بند ۱ ماده ۸۸ آیین‌نامه مهاجرت کانادا موسوم به IRPR) هنرمند خود اشتغال به فردی اطلاق می‌شود که دست کم طی ۵ سال پیش از ارائه مدارک درخواست اقامت به اداره مهاجرت کانادا، یکی از شرایط ذیل را دارا بوده‌ باشد:

 • حداقل دو سال کامل سابقه خوداشتغالی در فعالیت‌های فرهنگی و هنری داخل کشور محل اقامت
 • حداقل دو سال کامل سابقه فعالیت‌های فرهنگی و هنری در سطح بین‌المللی
 • حداقل یک سال کامل سابقه خوداشتغالی در فعالیت‌های فرهنگی و هنری داخلی بعلاوه حداقل یک سال کامل سابقه فعالیت‌های فرهنگی و هنری در سطح بین‌المللی (یک سال فعالیت هنری داخلی و یک سال بین المللی؛ مجموعا دو سال کامل)

نکته مهم در این زمینه این خواهد بود که متقاضی باید بتواند در ارائه مدارک و مصاحبه احتمالی با آفیسر پرونده وی را قانع کند که در صورت موافقت با درخواست مهاجرت و پس از ورود به کانادا، همچنان به فعالیت‌های هنری و فرهنگی خود به شکل خوداشتغال ادامه خواهد داد.

مشاغل هنری در کانادا کدامند؟

مرجع رسیدگی به مساله نیروی کار و تدوین قوانین و ضوابط مربوط به این عرصه در کانادا بر عهده سازمان منابع انسانی و گسترش مهارت‌های کانادا موسوم به HRSDC است. مهم‌ترین و بزرگترین بازوی اجرایی سازمان HRSDC یا Human Resources and Skills Development Canada که به اداره کار کانادا نیز شهرت یافته است، Service Canada است که ارتباطی نزدیک با اداره شهروندی و مهاجرت کانادا (Citizenship and Immigration Canada) موسوم به CIC دارد.

 

مشاغل مرتبط با کتاب و روزنامه‌نگاری

 • ۵۱۲۱- نویسندگان
 • ۵۱۲۳- روزنامه نگاران
 • ۵۱۲۵- مترجمان
 • ۵۱۲۲- ویراستاران
 • ۱۱۲۳ - متخصصان روابط عمومی و ارتباطات و تبلیغات

فعالیت‌های مربوط به هنرهای خلاقانه و بازیگری

 • ۵۱۳۱ تهیه کنندگان، کارگردانان، مدیران فیلمبرداری و مشاغل مشابه
 • ۵۱۳۲ رهبران ارکستر، آهنگسازان و تنظیم کنندگان موسیقی
 • ۵۱۳۳ موسیقی دانان و خوانندگان
 • ۵۱۳۵ هنرپیشگان و کمدین‌ها
 • ۵۱۳۶ نقاشان، مجسمه سازان و سایر هنرهای تجسمی
 • ۵۲۲۱ عکاسان
 • ۵۱۳۴ رقصندگان
 • ۵۲۲۳ تکنسین‌های هنرهای گرافیکی
 • ۵۲۲۵ تکنسین‌های صدابرداری و تصویربرداری
 • ۵۲۲۲ فیلمبرداران ویدئویی و سینمایی
 • ۵۲۲۴ تکنسین‌های پخش (نظیر رادیو و تلویزیون)
 • ۵۲۲۶ سایر تکنسین‌ها و هماهنگ کننده در امور تصاویر متحرک، پخش و هنرهای نمایشی
 • ۵۲۲۷ مشاغل حمایتی در امور تصاویر متحرک، پخش و هنرهای نمایشی
 • ۵۲۳۱ مجریان برنامه‌های تلویزیونی

فعالیت‌های مربوط به کتابداری، بایگانی و حفظ و مرمت آثار تاریخی و هنری

 • ۵۱۱۱ کتابداران
 • ۵۲۱۱ دستیاران کتابداری و بایگانی
 • ۵۱۱۲ افرادی که در مرمت و نگهداری آثار تاریخی و هنری فعالیت می کنند
 • ۵۲۱۲ کارهای فنی مرتبط با موزه ها و گالری های هنری
 • ۵۱۱۳ بایگانان

شرایط اخذ ویزای هنرمندان کانادا

دست اندرکاران امور هنری و فرهنگی خوداشتغال می‌بایست برای دریافت ویزای کانادا برای هنرمندان دارای سه شرط باشند. شرایط دریافت ویزای هنرمندان کانادا را در ذیل بر اساس اولویت مشاهده می‌کنید:

 • اثبات فعالیت خوداشتغال طی دو سال گذشته و اینکه بعد از دریافت ویزای هنرمندان کانادا به فعالیت خود به صورت خود اشتغال ادامه خواهند داد
 • کسب حداقل ۳۵ امتیاز
 • ممنوع الورود نبودن به کانادا

نکته مهم در خصوص امتیاز بندی این است که برای مثال اگر متقاضی طی ۵ سال گذشته سابقه خوداشتغالی هنری بین‌المللی یا معتبر داخلی داشته باشد، ۳۵ امتیاز لازم را خواهد داشت و نیاز به امتیاز موارد دیگر ندارد. بنابراین می‌توان گفت مهمترین فاکتور در پذیرش درخواست ویزای هنرمندان کانادا، سابقه کاری است.

ویزای کانادا برای ورزشکاران

 

مهاجرت به کانادا از طرق خوداشتغالی Self-employed  در دو سطح تعریفی مشخص دارد. هر زمان که شما بتوانید به صورت شخصی از طریق تخصصی که دارید در کشور کانادا ایجاد درآمد داشته باشید که برای تامین هزینه های زندگی شما کافی باشد، این امکان را خواهید داشت که برای مهاجرت به کانادا از طریق خود اشتغالی اقدام کنید. . ورزشکاران و مربیان و لیدرهای ورزشی از جمله واجدین شرایط هستند و البته این اقدام به همین راحتی نخواهد بود و شرایط و ضوابط مختلفی دارد که در ادامه توضیح خواهیم داد. بهتر است بدانید که اگر هم تمامی شرایط مورد نیاز برای دریافت ویزا را داشته باشید، در نهایت این افسر سفارت است که در مورد درخواست شما تصمیم می گیرد و شما باید ایشان را قانع کنید که بعد از دریافت اقامت، در کشور کانادا همچنان به فعالیت ورزشی خود ادامه خواهید داد.

3 شرط اساسی برای دریافت ویزای کانادا و مهاجرت به این کشور از طریق خوداشتغالی وجود دارد که فقدان هریک از آنها سبب رد درخواست ویزای شما خواهد شد. این 3 شرط عبارتند از:

۱-  فعالیت ورزشی به مدت حداقل 2 سال در طول 5 سال اخیر

۲-ممنوع الورود نبودن به کانادا

۳-جمع امتیاز بالاتر از ۳۵

منظور از مورد اول این است که بر اساس قانون های اداره مهاجرت کانادا ، ورزشکار خوداشتغال می بایست یکی از شرایط زیر را دارا باشد:

_  در ۵سال اخیر حداقل ۲سال سابقه فعالیت ورزشی در داخل کشور محل اقامت داشته باشد.

_  در ۵ سال اخیر حداقل ۲ سال سابقه فعالیت ورزشی بین المللی داشته باشد.

_  در ۵سال اخیر ۱ سال فعالیت ورزشی داخل کشور و ۱ سال فعالیت ورزشی بین المللی داشته باشد.

مشاغل زیر از جمله فعالیت های ورزشی محسوب می شوند:

۱-  قهرمانان داخلی و بین المللی ورزشی

۲-مربی های ورزشی

۳-داوران و مسوولین ورزشی

۴- مدرسان تفریحی ورزشی و مدیر برنامه های ورزشی

نحوه محاسبه امتیاز متقاضیان ویزای ورزشی کانادا

همانطور که گفته شد، یکی از شروط اصلی دریافت ویزای کانادا کسب حداقل 35 امتیاز می باشد. حال می خواهیم به بررسی امتیازات در شرایط مختلف و نحوه محاسبه آنها بپردازیم. در ابتدا به این نکته توجه داشته باشید که برای مهاجرت به کانادا از طریق خوداشتغالی، امتیاز زبان الزامی نمی باشد و اگر در موارد دیگر امتیاز مورد نیاز را بدست آوردید، نیازی به امتیاز مدرک زبان نخواهید داشت. مگر اینکه حرفه انتخابی شما رابطه مستقیم با این زبان داشته باشد. امتیازات مولفه های درخواست مهاجرت ورزشی کانادا از قرار زیر است:

1-   سطح تحصیلات تا 25 امتیاز

_ مدرک تحصیلی تا سطح دیپلم 5 امتیاز

_ مدرک تحصیلی دیپلم 1 ساله 15 امتیاز

_ مدرک تحصیلی کاردانی 3 ساله 22 امتیاز

_ مدرک تحصیلی کارشناسی دو ساله 20 امتیاز

_ مدرک تحصیلی کارشناسی با 15 سال سابقه تحصیلی از ابتدایی 22 امتیاز

_ مدرک تحصیلی دکترا 25 امتیاز

2-   سابقه کاری تا 35 امتیاز

_ 2 سال سابقه کاری مرتبط با رشته 20 امتیاز

_ 3 سال سابقه کاری مرتبط با رشته 25 امتیاز

_ 4 سال سابقه کاری مرتبط با رشته 30 امتیاز

_ 5 سال سابقه کاری مرتبط با رشته 35 امتیاز

3-  سن متقاضی تا 10 امتیاز

4-   تسلط به زبان انگلیسی یا فرانسوی تا 24 امتیاز

5-   انطباق پذیری یا سازگاری تا 6 امتیاز

نکته قابل توجه این است که اگر متقاضی مهاجرت به کانادا بتواند در یک یا دو مولفه امتیاز لازم برای ارائه درخواست ویزای خوداشتغالی کانادا را کسب کند، دیگر نیازی به امتیازات موارد دیگر نخواهد داشت. هرچند اولویت با اشخاصی است که بهترین شرایط و بالاترین امتیاز ها را داشته باشند ولی در نهایت همه چیز بستگی به نظر افسر سفارت دارد که شما را واجد شرایط اخذ اقامت کانادا بداند یا خیر. به یاد داشته باشید که برای جلب نظر افسر مربوطه می بایست ایشان را با اسناد و مدارک خود نسبت به اهداف مهاجرت قانع کنید. به طور مثال برای اثبات و تایید سطح تسلط زبان، ارائه کارنامه آیلتس و یا TAF الزامی است و در غیر اینصورت امتیاز این مورد را دریافت نخواهید کرد.

 

ویزای خوداشتغالی کانادا (Self-employed persons) برای مسیر مهاجرتی خوداشتغالی کانادا تدوین گردیده است و شامل افرادی می گردد که کسب و کار مستقل از سازمان ها و شرکت های دولتی و خصوصی دارند. افرادی همچون ورزشکاران و هنرمندان در زمره ی مخاطبین این مسیر مهاجرتی حساب می شوند. دقت نمایید که از سال 2018 برای کسب و کار های حوزه ی دامداری و کشاورزی مسیر و مهاجرتی جدیدی در دسته مسیرهای مهاجرتی کارآفرینی و سرمایه گذاری ایالتی و فدرال تاسیس گردید است و دیگر در دسته ی خوداشتغالی محسوب نمی گردند.

درباره مهاجرت به کانادا بیشتر بدانید.

افراد زیادی ممکن است که به صورت کسب و کار های آزاد و خوداشتغالی در حال امرار معاش در کشور خود باشند. اما برای مهاجرت از مسیر خود اشتغالی به کانادا باید این موضوع را مد نظر قرار دهند که ممیزی های سخت گیرانه ای برای افرادی که از این مسیر می خواهند اقدام نمایند انجام می گردد. به بیان خودمانی شما باید در حوزه ی کاری خود واقعاً حرفه ای و متمایز باشید تا موفق به دریافت این ویزا گردید.

 

چه کسانی واجد شرایط دریافت ویزای خوداشتغالی کانادا هستند

افرادی که قصد داشته باشید برای مهاجرت به کانادا از طریق خوداشتغالی اقدام نمایند و برای ویزای خوداشتغالی کانادا ثبت نام نمایند باید شرایط زیر را داشته باشند.

داشتن مهارت و تجربه کاری کافی

برای اینکه بتوانید ویزای خوداشتغالی کانادا را دریافت نمایید باید سوابق کاری قابل توجه و تجربه ی کاری مناسبی برای ارائه داشته باشید. حداقل میزان تجربه ی کاری ای که پیش نیاز این ویزا است 2 سال قید شده است. اما این رقم تنها به عنوان پیش نیاز است و باید به این موضوع توجه نمایید که رقابت بالایی بر کسب این ویزا وجود دارد. لذا داشتن رزومه ای پر و پیمان تر برای کسب این ویزا لازم است و باید در سیستم نمره دهی پرونده ی مهاجرتی نمره بالایی دریافت نمایید. در کل تجربه ی کاری شما باید شامل یکی از موارد زیر باشد:

 • 2 سال تجربه ی کاری به صورت خوداشتغالی در حوزه ی فعالیت های هنری و یا ورزشی
 • 2 سال تجربه ی رقابت در حوزه های فرهنگی و ورزشی در سطح جهانی
 • 1 سال تجربه ی رقابت در سطح جهانی و 1 سال سابقه ی کاری خوداشتغالی در حوزه های فرهنگی یا ورزشی

 

سیستم نمره دهی به پرونده های مهاجرتی خوداشتغالی

به پرونده های مهاجرتی متقاضیان ویزای خوداشتغالی بر اساس 5 فاکتور تا حداکثر 100 امتیاز طبق معیار های زیر امتیاز داده می شود. متقاضی باید حداقل 35 نمره از 100 نمره ممکن را کسب نماید ضمن اینکه حداقل معیار های هر بخش را ارائه دهد.

 • تجربه کاری در دریافت ویزای افراد خود اشتغال کانادا

متقاضی باید حداقل دو سال تجربه کاری داشته باشد و حداکثر امتیاز برای 5 سال تجربه کاری لحاظ می گردد که معادل 35 امتیاز است.

 • سطح تحصیلات در دریافت ویزای افراد خود اشتغال کانادا

متقاضی حداکثر نمره ممکن را با داشتن مدارک تحصیلات عالی فوق لیسانس یا دکتری با بیش از 17 سال سابقه ی تحصیل می تواند کسب کند. حداقل نمره ای برای این معیار وجود ندارد اما حداکثر نمره آن 25 امتیاز است.

 • سن متقاضی در دریافت ویزای افراد خود اشتغال کانادا

بیشترین مقدار امتیاز معادل 10 امتیاز را در بازه ی سنی 21-49 سال برای متقاضیان لحاظ خواهد شد.

 • مهارت زبان خارجی در دریافت ویزای افراد خود اشتغال کانادا

برای دریافت ویزای های اقامت دائم کانادا شما باید حداقل مهارتی در زبان های انگلیسی و یا فرانسوی داشته باشید. آزمون های زبان انگلیسی IELTS و CELPIP جنرال و آزمون های TEF و TFC برای زبان فرانسوی در برای سازمان مهاجرت کانادا مورد تایید هستند حداکثر امتیاز آن 24 است.

 • معیار انطباق پذیری در دریافت ویزای افراد خود اشتغال کانادا

معیار انطباق پذیری بر حسب تجربه ی زندگی در کانادا متقاضی و تحصیلات و مهارت های زبان خارجی همسر متقاضی محاسبه می گردد که حداکثر امتیاز متقاضی معادل 6 است.

برای مطالعه ی دقیق شیوه ی نمره دهی به پرونده های مهارتی خوداشتغالی به صفحه مهاجرت به کانادا از طریق خوداشتغالی مراجعه نمایید.

مراحل و چگونگی ثبت نام برای ویزای خوداشتغالی کانادا

ثبت نام برای ویزای خوداشتغالی کانادا به صورت آنلاین است و شما باید مراحل زیر را برای دریافت ویزا سپری کنید:

 • شرایط خود را طبق معیار های بررسی سازمان مهاجرت کانادا برای خوداشتغالان بررسی کنید

ابتدا پیش از هر کاری باید طبق معیار های مسیر مهاجرتی خوداشتغالی کانادا خود را منطبق کنید و مطمئن شوید که واجد شرایط دریافت این ویزا هستید. اما این کافی نیست. شما باید ابتدا به سازمان مهاجرتی کانادا ایمیل بزنید و شرایط خود را بازگو کنید. در صورتی که کلیات شرایط شما مورد تایید سازمان مهاجرت کانادا باشد در پاسخ به شما، یک بسته حاوی فرم های درخواست ویزا و راهنمای دقیق اقدامات مورد نیاز و زمان بندی های اقدامات ارسال خواهد شد. شما پس از دریافت این ایمیل می توانید مدارک خود را به صورت آنلاین برای اداره مهاجرت کانادا ارسال نمایید.

 

 • فرم های درخواست ویزا را تکمیل نمایید و مدارک لازم را ارسال کنید

شما باید تمامی فرم های الزامی درخواست ویزا را تکمیل نمایید و به همراه مدارک ذکر شده یا به صورت کاغذی برای سازمان مهاجرت کانادا پست کنید و یا به صورت اسکن شده در پروفایل مهاجرتی خود آپلود نمایید. تمامی فرم ها مستنداتی که ارسال می کنید باید امضا شده و ترجمه ی رسمی باشند.

به انضمام تمامی این مدارک و مستندات شما باید فیش های هزینه های بررسی مدارک و صدور ویزا را هم امضا شده ارسال نمایید.

مدارکی که باید ارسال کنید به شرح زیر هستند:  

مدارک عمومی و مشترک برای تمامی ویزا ها

 • پاسپورت متقاضی
 • تکمیل فرم درخواست ویزای کانادا
 • فیش های پرداخت شده ی هزینه های ویزای کانادا
 • عکس پرسنلی با شرایط ذکر شده برای درج در پرونده
 • ارائه ی مدارک لازم برای اثبات تمکن مالی
 • ارائه شناسنامه و کارت ملی به صورت ترجمه شده
 • گواهی عدم سوء پیشینه
 • گواهی آزمون تست سلامت
 • ارائه ی برنامه ی سفر (Cover letter)  حاوی علت سفر، محل اقامت، زمان رفت و برگشت، برنامه های حین سفر و غیره
 • ارائه ی دعوت نامه و سایر اسناد تکمیلی
 • مدرک تحصیلی و گواهی های تحصیلی تکمیل شده
 • گواهی و کارنامه ی آزمون زبان خارجی
 • گواهی ها و مستندات تجربه کاری
 • گواهی های مربوط به معیار انطباق پذیری
 • شناسنامه، کارت ملی، گواهی نامه و گواهی تولد
 • گواهی ازدواج یا طلاق در صورتی که وجود داشته باشد
 • گواهی فوت همسر سابق در صورتی که وجود داشته باشد
 • ارائه ی تمامی مدارک مربوط به فرزند از قبیل شناسنامه، پاسپورت، گواهی سرپرستی، گواهی حضانت و غیره در صورت وجود
 • ارائه ی اجاره نامه محل سکونت فعلی و مدارکی نشان دهنده محل های سکونت سال های گذشته
 • ارائه ی دو قطعه عکس طبق استاندارد های وزارت مهاجرت کانادا
 • کپی فاکتور های هزینه های پرداخت شده
 • اگر برای استان کبک اقدام به درخواست ویزا می نمایید گواهی Certificat de Sélection du Québec (CSQ) را نیز باید تامین نمایید

توجه ویژه نمایید که تمامی مدارک را به صورت کامل و دقیق ارسال نمایید. در صورتی که نقصی در مدارک شما وجود داشته باشد، پرونده ی شما برا جبران نقص مدرک بازگشت خواهد خورد و پس از تکمیل مجدد با پرداخت مجدد هزینه ی بررسی مدارک، پرونده ی شما بررسی می گردد که در این صورت پرونده مهاجرتی شما متحمل صرف زمان بیشتر و هزینه ی بیشتر خواهد شد.

اقدامات احراز هویت و بایومتریک را به صورت حضوری در یکی از سفارت های کانادا انجام دهید

تمامی متقاضیان که در بازه ی سنی 14 تا 79 سالگی هستند باید اطلاعات مربوط به احراز هویت را فراهم نمایند. بایومتریک شامل عکس برداری از متقاضی در یکی از سفارت های کانادا و ثبت اثر انگشت متقاضی است. شما در حین بررسی مدارکی که ارسال کرده اید برای انجام عملیات بایومتریک دعوت می شوید. افسر بررسی پرونده ی شما در صورتی که مشکلی عمده ای در پرونده ی شما وجود نداشته باشد، با ارسال یک ایمیل شما را برای پروسه ی بایومتریک به یکی از سفارت های کانادا دعوت می کند که باید به صورت حضوری و در زمان مقرر انجام گردد. شما باید پس از انجام تمامی مراحل پاسپورت خود و همراهان خود را به سفارت کانادا برای صدور ویزا تحویل دهید.

در صورت موافقت با پرونده ی مهاجرتی ویزای خود را دریافت نمایید

اگر با ویزا شما موافقت گردد، ویزا در پاسپورت شما حک می شود و شما می توانید از سفارت کانادا پاسپورت خود را دریافت نمایید. با در دست داشتن پاسپورت و ویزای خود می توانید به کانادا سفر کنید. دقت نمایید که در بدو ورود به کانادا، شما باید تمامی مدارک مهاجرتی خود را در دست داشته باشید که از قبیل مدارک مربوط به تکفل مالی برای سال اول است. موقع ورود مدارک و ویزای شما بررسی مجدد می شود و مدارک مالی شما مورد بازدید قرار می گیرد. ممکن افسر مهاجرتی سؤالاتی از شما برای تطبیق اطلاعات بپرسد و در صورتی که هر گونه مغایرتی در اطلاعات و مدارک وجود داشته باشد از ورود شما به خاک کانادا ممانعت می شود.

 

 

سازمان مهاجرتی الهام کیا
کانادا ویزاکانادا اقامت کانادا تحصیل کانادا سرمایه گذاری کانادا استارت اپ کانادا استارت آپ ویزا مهاجرت کانادا تحصیلی دانش اموزی کانادا تحصیلی دانشگاه پذیرش کالج پذیرش دانشگاه کانادا اپلای کارشناسی اپلای کارشناسی ارشد اپلای مستر اپلای مستر دوم اپلای دکتری پست داک پست دکتری فرصت مطالعاتی کانادا مهاجرت ثبت شرکت کانادا ویزای کار جاب آفر کانادا پیشنهاد کار اکسپرس اینتری اکسپرس انتری اسکیل ورکر اسکیل ترید اسکیل ورکر استانی کارآفرینی کانادا 
اسپانسرشیب اسپانسرشیب فرزندان اسپانسرشیب والدین اسپانسرشیب همسر خوداشتغالی کانادا اقامت دائم کانادا پاسپورت برنامه های استانی کانادا دعوتنامه کاری کانادا توریستی کانادا پناهندگی کانادا کانادا IMP ICT INTERA COMPANY TRANSFER IMMIGRATION CANADA TORENTO VANCOUVER EXPRESS ENTERY VISA STUDY STUDENT VISA WORK VISA 
سازمان مهاجرتی الهام کیا

 

 

whatsapp
09015940289

برای پیش مشاوره رایگان و راهنمایی بیشتر، با کارشناسان کیا در ارتباط باشید

درخواست مشاوره

رزرو وقت مشاوره

ما به شما کمک میکنیم با توجه به شرایطتان بهترین گزینه را برای مهاجرت انتخاب کنید.با ما در ارتباط باشید.

required
سریع‌ترین راه ارتباطی با سازمان مهاجرتی الهام کیا
0901-5940289