✔️مهاجرت به کانادا از طریق اسپانسرشیب

دریافت ویزا همسر و والدین
اقامت یونان

✔️مهاجرت به کانادا از طریق اسپانسرشیب

 ویزای اسپانسرشیپ کانادا در زمینه ویزاهای کلاس فامیلی شامل موارد زیر میشود:

 • اسپانسر همسر
 • اسپانسر پدر و مادر و پدربزرگ و مادربزرگ
 • اسپانسر فرزندان وابسته (شامل فرزندان به سرپرستی گرفته شده نیز می‌باشد(
 • اسپانسر سایر افراد واجد شرایط

هر کدام از این افراد که اسپانسر شوند میتوانند در کانادا زندگی کنند و یا تحصیل و کار کنند و فرد اسپانسر کننده با امضای قرارداد یا همان undertaking تعهد به تامین هزینه‌های خوراک و پوشاک و مسکن فرد اسپانسر شونده در مدت زمان مشخص را می‌دهد. در بخشی از این تعهدنامه شما تضمین می‌کنید که فرد اسپانسر شونده از دولت کانادا درخواست کمک هزینه زندگی نخواهد کرد و اگر این کار را کنند شما ملزم به عودت آن به دولت خواهید بود. اگر در استان های غیر از کبک هستید این قرارداد را با IRCC یا همان اداره مهاجرت کانادا و اگر در استان کبک هستید با MIDI یا همان اداره مهاجرت استان کبک خواهید بست. قرارداد agreement مجزایی هم بین فرد اسپانسر کننده و فرد اسپانسر شونده باید امضا شود تا دولت مطمئن شود که طرفین مسئولیت های خود را خوب میدانند.

اگر در یکی از شرایط زیر باشید ممکن است امکان اسپانسر کردن فرد جدیدی را نداشته باشید:

 • اگر قبلا تعهدی داده اید و آن را انجام نداده باشید قادر به اسپانسر کردن فرد جدید نخواهید بود.
 • اگر دادگاه رای داده باشد که شما alimonyو یا کمک خرجی فرزند را نداده باشید ممکن است قادر به اسپانسر کردن فرد جدیدی نباشید.
 • مرتکب جرمی شده باشید که مرتبط به اقوام و یا مرتبط با امور جنسی باشد و بسته به نوع جرم میتواند منجر شود شما نتوانید فرد دیگری را اسپانسر نمایید.
 • اگر شما به دلایلی به غیر از کارافتادگی درخواست کمک هزینه از دولت کرده باشید. (وام و بورس های دولتی مشکلی نخواهند داشت منظور از کمک هزینه زندگی در اینجا همان welfare می‌باشد. یعنی اگر به غیر از welfare کمک هزینه ای از دولت گرفته باشید مشکلی در فایل اسپانسرشیپ ایجاد نخواهد کرد)
 • همچنین اگر قبلا فردی را اسپانسر کرده اید و او پس از ورود به کانادا از دولت درخواست کمک مالی کرده باشد ممکن است شما امکان اسپانسر کردن فرد دیگری را نداشته باشید. همچنین در این حالت دولت تمام کمک هزینه های داده شده به فرد اسپانسر شده را از فرد اسپانسر کننده (متعهد) طلب خواهد کرد.

ویزای اسپانسرشیپ همسر

هدف این طرح این است که اعضای خانواده ها را در کانادا متحد نماید. این برنامه به افراد مقیم و یا سیتیزن کانادا اجازه میدهد که همسر یا شریک زندگی (کسی که یک سال و بیشتر با او زندگی کرده باشید) را به کانادا بیاورند.

اداره مهاجرت باید شرایط فرد اسپانسر کننده و فرد اسپانسر شونده را تایید کند تا این ویزا به وی تعلق بگیرد.

شرایط مورد نیاز برای اسپانسر کردن همسر

 • ۱۸ سال تمام به بالا باشد.
 • باید مقیم ساکن در کانادا و یا سیتیزن باشد و در زمان اسپانسرشیپ در کانادا زندگی کند. در صورتی که اسپانسر در کانادا زندگی نمیکند، باید حتما در زمان صدور اقامت دائم برای اسپانسر شونده (در مورد همسر و فرزند) در کانادا زندگی کند.
 • زندانی نبوده و ورشکسته نباشد و مرتکب جرم سنگین نشده باشد و همچنین نامه اخراج از کانادا دریافت نکرده باشد.
 • باید به مدت سه سال فرد اسپانسر کننده تعهد به تامین هزینه های اولیه زندگی فرد اسپانسر شونده را بدهد. این تعهد بدون قید و شرط میباشد.
 • در ۳ سال گذشته اسپانسر فرد دیگری نبوده باشد.

تفاوت اسپانسرشیپ Inland و Outland

اگر همسر شما خارج از کانادا زندگی می‌کند، شما متقاضی outland شناخته می‌شوید. در این حالت شما می‌توانید تا وقتی که پرونده شما بررسی می‌شود، با همسرتان زندگی کنید و بعد از تایید نهایی هر دو به کانادا سفر کنید.

اگر همسرتان با شما در کانادا زندگی می‌کند، شما متقاضی Inland شناخته می‌شوید. در این پروسه همسر شما میتواند مجوز کار یا همان work permit دریافت کند.

بعد از سابمیت پرونده اسپانسرشیپ همسر چه اتفاقی می‌افتد؟

بررسی پرونده زمانی شروع می‌شود که پرونده شما کامل ارائه شود. اگر نقص مدرکی داشته باشید، پرونده به شما برگشت داده می‌شود.
به محض دریافت پرونده کامل، به طور استاندارد ۱۲ ماه برای بررسی پرونده زمان می‌برد که این شامل دو یا سه ماه انتظار برای چک کردن نقصی مدارک توسط اداره مهاجرت هم می‌شود.

تا وقتی که بررسی پرونده انجام می‌شود، همسرتان ۳۰ روز فرصت دارند تا انگشت نگاری و معاینات پزشکی را انجام دهند. ممکن است درخواست مصاحبه حضوری هم داده شود.

خوشبختانه کانادا هم اخیرا اعلام کرده که ظرفیتش را برای بررسی پرونده‌های اسپانسرشیپ خانوادگی افزایش داده است.

قوانین پس از اسپانسرشیپ همسر در کانادا

 • فرد اسپانسر کننده تا ۳ سال پس از اخذ ویزای اقامت دائم از نظر مالی متعهد به ساپورت فرد اسپانسر شونده می باشد.
 • فرد اسپانسر کننده پس از اسپانسر کردن همسر خود تا ۵ سال از اسپانسر کردن همسر دیگر (در صورت جدا شدن) منع می‌باشد.
 • همچنین اگر زوجین، دو سال و یا کمتر با هم زندگی کرده باشند و فرزند نداشته باشند، پس از اعطای اقامت باید دو سال این افراد با هم زندگی کنند، در غیر اینصورت ویزای اقامت دائم فرد اسپانسر شونده از او پس گرفته خواهد شد. برای افراد اسپانسر شده ای که مورد آزار یا سو استفاده قرار گرفته اند این مورد صادق نخواهد بود.

ویزای اسپانسرشیپ والدین

در حال حاضر برای اسپانسرشیپ پدر و مادر و پدر بزرگ و مادربزرگ، متقاضیان میبایست در سیستم انتظار ثبت نام کنند و منتظر شوند تا دعوتنامه اقدام را از طرف اداره مهاجرت دریافت نمایند. اگر دعوتنامه دریافت کنند ۹۰ روز مهلت خواهند داشت که پرونده کامل اسپانسرشیپ را ارسال کنند. در صورتی که نامه دعوتنامه را  در سال جاری  اقدام نکنند نامه ای دریافت میکنند که از آنها درخواست میشود تمایل خود را برای اسپانسر کردن والدین خود در سال بعد اعلام کنند تا پرونده آن ها فعال باقی بماند.

چطور اسپانسر پدر و مادر خودم بشوم؟

افرادی که مایل هستند والدین یا پدربزرگ و مادربزرگ خود را به کانادا بیاورند باید یا اقامت دائم کانادا داشته باشند یا شهروند کانادا شده باشند یا وضعیت اقامتشان در کانادا First Nations باشد. علاوه بر این باید بالای 18 سال سن داشته باشند و از تمکن مالی برای ساپورت اعضای خانواده ای که قصد دارند اسپانسرشان شوند برخوردار باشند. اسپانسرها باید ثابت کنند که از درآمد کافی برای ساپورت خود و تمام اعضای خانواده ای که مسئولیت مالی شان را بر عهده دارند برخوردارند. بنابراین بهتر است قبل از اینکه متقاضیان درخواست خود را ارائه کنند یک حساب و کتاب سرانگشتی کنند و ببینند که آیا از پول کافی برای حمایت مالی والدین خود یا پدربزرگ و مادربزرگ عزیز خود برخوردار یا نه.

 • باید فرزند و یا نوه فرد اسپانسر شونده باشید
 • بالای ۱۸ سال داشته باشید.
 • به صورت مکتوب تعهد ساپورت مالی آنها را به مدت ۲۰ سال بدهید. (در صورت نیاز داشتن آنها به کمک هزینه، شما مسئول خواهید بود).
 • حداقل درآمد را داشته باشید. حداقل درآمد باید به اندازه LICO + ۳۰٪ آن باشد. این درآمد در سه سال منتهی به درخواست اسپانسرشیپ سنجیده میشود. درآمد زوج میتواند با هم جمع زده شود.

حداقل درآمد برای اسپانسرشیپ کانادا

یکی از عوامل تعیین کننده و اصلی برای اینکه بتوانید اسپانسر والدین خود شوید حدقل درآمد لازم یا Minimum Necessary Income (MNI) نام دارد. بعد از اینکه از طریق فرم آنلاین تمایل خود را برای اسپانسرشیپ اعلام کردید باید ثابت کنید که از یک حداقل درآمد معین برخوردار هستید. اما درخواست متقاضیان منتخب که از آنها برای ارائه تقاضا دعوت می شود چنانچه فاقد شرط اصلی و کلیدی حداقل درآمد لازم باشند رد خواهد شد. اسپانسرهایی که خارج از استان کبک زندگی می کنند و از آنها برای ارائه تقاضا دعوت می شود باید برای هر یک از سه سال مالیاتی که بلافاصله قبل از تاریخ درخواستشان محاسبه می شود، اعلانیه ممیزی مالیاتی از طرف آژانس درآمدهای کانادا یا Canada Revenue Agency (CRA) ارائه کنند.

اداره مهاجرت کانادا خاطرنشان کرده که از آنجا که احتمالا در ژانویه و فوریه 2021 درخواست های زیادی دریافت خواهد کرد، اسپانسرها باید واجد شرط درآمد برای سال های 2020، 2019 و 2018 باشند. اداره مهاجرت گفته است که اسپانسرها می توانند اعلانیه ممیزی مالیاتی 2020 خود را پس از ارائه درخواست اسپانسرشیپ ارائه کنند. 

 

اسپانسرشیپ کانادا

بنابر اطلاعات ارائه شده در وب سایت رسمی Canada.ca، در صورتی که فردی دارای حداقل 18 سال سن باشد، می تواند تحت شرایط زیر اسپانسر برخی از اقوام واجد شرایط خود شده و براساس کلاس و دسته بندی خانوادگی، شرایط مهاجرت را برای ایشان فراهم کند:

 • اینکه دارای حق شهروندی و پاسپورت کانادا باشد
 • به عنوان یک فرد هندی در برنامه Canadian Indian Act ثبت نام کرده باشد
 • یا اینکه دارای اقامت دائم و یا همان pr کانادا باشد

به بیانی دیگر، اگر بخواهید تا مقدمات مهاجرت دائم یکی از اقوام خود به کانادا را با اسپانسرشیپ فراهم کنید، الزام به داشتن موارد زیر خواهید بود:

 • از زمان ورود فرد دعوت شده به کانادا، حمایت مالی کامل خود را نشان دهید
 • توانایی فراهم کردن نیازهای اولیه از جمله غذا، سرپناه و پوشاک را برای خود و فرد دعوت شده داشته باشید
 • از این موضوع مطمئن شوید که عضو خانواده دعوت شده شما به کانادا، هیچ گونه نیازی به استفاده از خدمات اجتماعی دولتی این کشور ندارد.

اسپانسرشیپ کانادا در کلاس فامیلی شامل موارد زیر می ‏شود:

 • اسپانسر همسر
 • اسپانسر پدر و مادر، پدربزرگ و مادربزرگ
 • اسپانسر فرزندان وابسته (شامل فرزندان به سرپرستی گرفته شده نیز می شود)
 • اسپانسر سایر بستگان (خواهر و یا برادر، مشروط به داشتن شرایط خاص و قابل اثبات)

مشخصات اسپانسر ویزای اسپانسرشیپ

همانطور که در مطلب اقامت کانادا از طریق اسپانسر، به طور کامل به این موضوع پرداختیم، اسپانسر باید دارای حداقل 18 سال سن، حق شهروندی و یا اقامت دائم کانادا باشد.

از نگاه اداره مهاجرت و شهروندی کانادا، یک اسپانسر واجد شرایط، باید ساکن و در حال زندگی در این کشور باشد تا بتواند برای ویزای اسپانسرشیپ اقوام خود اقدام کند، اما در صورت بروز هر یک از موارد زیر، این شرط الزامی نیست:

 • اینکه یک شهروند کانادایی باشید که در خارج از این کشور زندگی می کند
 • به هنگام مهاجرت اقوام خود به کانادا، قصد برگشت به این کشور را داشته باشید
 • اینکه اسپانسر همسر و یا فرزند دارای وابستگی مالی خود شده اید (فرزندی که خود دارای بچه نباشد)

در صورتی که در حال زندگی و کار در کبک هستید، باید بعد از پذیرفتن شرایط شما به عنوان یک اسپانسر از طریق دولت فدرال، از شرایط اختصاصی دولت کبک نیز برخوردار باشید که شامل امضای تعهد به این استان بوده و قراردادی است که شما را ملزم به حمایت مالی از فرد دعوت شده به کشور کانادا و این استان می کند.

زمانی که قصد دارید تا از طریق ویزای اسپانسرشیپ کانادا، شرایط فرد مورد نظر(اعضای خانواده، اقوام) را برای مهاجرت و اقامت دائم کانادا فراهم کنید، باید موارد زیر را رعایت نمایید:

 • دارای درآمد مورد نیاز برای شرکت در این طرح باشید
 • به صورت کتبی با این موضوع موافقت کنید که از اقوام و افراد همراه وی، حمایت مالی می کنید
 • این تعهد مالی از زمانی که فرد دعوت شده موفق به دریافت کارت اقامت دائم کانادا می شود، شروع شده و قابل اجراست
 • براساس نسبت خانوادگی و سن فرد دعوت کننده (اسپانسر) و فرد دعوت شده، تا حداکثر 20 سال باید از فرد مورد نظر حمایت مالی به عمل آورید

در این بین، فردی که قرار است تحت اسپانسرشیپ قرار بگیرد، باید توافق نامه ای را امضا کرده و تعهد دهد که تمام تلاشش را برای کسب درآمد و تامین مالی خود در این کشور به عمل خواهد آورد. این موضوع شامل فرزندان 18 سال و یا بالاتر فرد می شود؛ به طور کلی فرزندان وابسته زیر 19 سال نیازی به امضا این توافق نامه نخواهند داشت.

میزان درآمد اسپانسر کانادا

اگر خواستار اپلای ویزای اسپانسرشیپ کانادا برای اعضای خانواده نظیر والدین، همسر، فرزندان و یا پدربزرگ و مادربزرگ خود هستید، باید پیش از درخواست خود، یک اعلامیه ارزیابی از آژانس درآمد کانادا CRA برای 3 سال مالی دریافت کنید.

بنابر آخرین آمار وب سایت رسمی Cic، درآمد مورد نیاز 3 سال مالیاتی که باید قبل از درخواست اسپانسرشیپ 2020ارائه دهید، به شرح زیر است؛ این مقدار همان Low Income Cut-Off (LICO) است.

اسپانسرهایی که خارج از استان کبک زندگی می‏کنند، باید برای هریک از 3 سال مالیاتی که بلافاصله قبل از تاریخ درخواستشان محاسبه می‏شود، اعلانیه ممیزی مالیاتی از طرف آژانس درآمدهای کانادا ارائه کنند. در واقع برای استان کبک این مقدار متفاوت است.

باید به این موضوع توجه داشته باشید که منظور از تعداد نفرات در این جدول ، فرد اسپانسر و اعضای خانواده تحت پوشش او در کانادا به علاوه افراد اسپانسر شونده از کشور دیگر است.

شما باید برای اسپانسر کردن همسر، شریک زندگی و یا فرزند، توانایی مالی خود را اثبات کنید و درآمد سالانه شما باید حداقل نیاز خود و خانواده را برآورده سازد.

در صورت نداشتن درآمد کافی برای اسپانسرشیپ، می‌توانید از همسر و یا شریک زندگی‌ برای تأمین مخارج کمک بگیرید که البته باید تحت قرارداد به امضای طرفین رسیده باشد. لازم به ذکر است مبالغی که در جهت کمک هزینه کودکان خود از دولت دریافت می‏ کنید نیز جزو درآمد شما محسوب می‏ شود.

 

ابر آخرین آمار وب سایت رسمی Cic، درآمد مورد نیاز 3 سال مالیاتی که باید قبل از درخواست اسپانسرشیپ 2021 ارائه دهید، به شرح زیر است:

تعداد اعضا خانواده

2018

2019

2020

2 نفر

40.379

41.007

32.899

3 نفر

49.641

50.414

40.445

4 نفر

60.271

61.209

49.106

5 نفر

68.358

69.423

55.695

6 نفر

77.095

78.296

62.814

7 نفر

85.835

87.172

69.935

اعضا بالای 7 نفر به ازای هر نفر

8.740

8.876

7.121

 

 

 

 

 

 

 سازمان مهاجرتی الهام کیا
کانادا ویزاکانادا اقامت کانادا تحصیل کانادا سرمایه گذاری کانادا استارت اپ کانادا استارت آپ ویزا مهاجرت کانادا تحصیلی دانش اموزی کانادا تحصیلی دانشگاه پذیرش کالج پذیرش دانشگاه کانادا اپلای کارشناسی اپلای کارشناسی ارشد اپلای مستر اپلای مستر دوم اپلای دکتری پست داک پست دکتری فرصت مطالعاتی کانادا مهاجرت ثبت شرکت کانادا ویزای کار جاب آفر کانادا پیشنهاد کار اکسپرس اینتری اکسپرس انتری اسکیل ورکر اسکیل ترید اسکیل ورکر استانی کارآفرینی کانادا 
اسپانسرشیب اسپانسرشیب فرزندان اسپانسرشیب والدین اسپانسرشیب همسر خوداشتغالی کانادا اقامت دائم کانادا پاسپورت برنامه های استانی کانادا دعوتنامه کاری کانادا توریستی کانادا پناهندگی کانادا کانادا IMP ICT INTERA COMPANY TRANSFER IMMIGRATION CANADA TORENTO VANCOUVER EXPRESS ENTERY VISA STUDY STUDENT VISA WORK VISA 
سازمان مهاجرتی الهام کیا

 

 

 

 

در چه صورت اسپانسر دارای شرایط لازم نیست؟

چنانچه فرد دعوت کننده (اسپانسر) ویزای اسپانسرشیپ کانادا دارای هر یک از موارد زیر باشد، واجد شرایط شرکت در این طرح نخواهد بود:

 • در زندان به سر ببرد
 • زیر 18 سال باشد
 • هزینه نفقه یا حمایت از فرزند خود را پرداخت نکرده باشد
 • اعلام ورشکستگی کرده و هنوز درگیر مشکلات آن باشد
 • بخاطر دلایلی به غیر از معلولیت جسمی از خدمات اجتماعی دولتی کانادا استفاده کرده باشد
 • وام مهاجرت خود را پرداخت نکرده و یا دارای تاخیر پرداخت و یا پرداخت از دست رفته باشد
 • اسپانسر یکی از اقوام در گذشته شده و شرایط قرارداد حمایت مالی را برآورده نکرده، به جرم خشونت و یا سایر جرایم از جمله تعرض جنسی به اقوام و یا سایر افراد متهم شده است
 • اگر قبلا فردی را اسپانسر کرده ‏اید و او پس از ورود به کانادا از دولت درخواست کمک مالی کرده باشد، ممکن است امکان اسپانسر کردن فرد دیگری را نداشته باشید. در این حالت دولت تمام کمک هزینه ‏های داده شده به فرد اسپانسر شده را از اسپانسر(متعهد) طلب خواهد کرد

ویزای اسپانسرشیپ کانادا شامل چه افرادی می شود؟

بنابر اطلاعات ارائه شده در وب سایت امور مهاجرت و شهروندی کانادا در رابطه با شرایط اخذ اقامت خانوادگی در کانادا، افرادی که می توانید تحت اسپانسرشیپ خود قرار دهید، شامل برادر، خواهر، خاله دایی و یا عمو می شود. البته شما می توانید از ابزار Come to Canada وب سایت Canada.ca در این زمینه استفاده کرده و از سایر جزئیات افراد واجد شرایط این طرح باخبر شوید.

بر همین اساس، شما می توانید اسپانسر برادر، خواهر، برادرزاده، خواهرزاده یتیم و یا نوه خود در صورت داشتن شرایط زیر باشید:

 • از طریق خون و یا فرزندخواندگی با شما در ارتباط باشند
 • والدین آنها (مادر و پدر) فوت کرده باشد
 • زیر 18 سال باشند
 • مجرد باشند

در صورتی که این افراد دارای هر یک از شرایط زیر باشند، امکان حمایت مالی و دعوت آنها به کانادا از طریق ویزای اسپانسرشیپ کانادا وجود ندارد:

 • یکی از والدین آنها زنده باشد
 • هیچکس اطلاعی از والدین وی نداشته باشد
 • والدین متقاضی وی را ترک کرده باشند
 • زمانی که والدین وی در قید حیات هستند، شخص دیگری به غیر از والدین از او نگهداری کند
 • والدین فرد در بازداشت به سر برده و یا زندانی هستند

همچنین شما این امکان را دارید تا از طریق فرزند خواندگی و یا نسبت خونی، اسپانسر یک فرد با هر سنی، تحت شرایط زیر بشوید:

 • به عنوان اسپانسر، از اقوام در قید حیات که بتوانید اسپانسر شیپی وی را بر عهده بگیرید از جمله همسر، پسر و یا دختر، والدین، پدربزرگ و مادربزرگ، برادر و یا خواهر یتیم، برادرزاده و یا خواهرزاده یتیم، نوه یتیم برخوردار نباشید
 • شما دارای اقوامی نظیر عمو، عمه و موارد ذکر شده در بالا که دارای شهروندی و یا اقامت دائم کانادا باشند، نیستید

در صورتی که فرد دعوت شده توسط شما، دارای همسر و فرزند وابسته باشد، باید مشخصات آنها را نیز در پرونده درخواست اسپانسرشیپ خود بیاورید.

چگونگی درخواست ویزای اسپانسرشیپ کانادا

در حال حاضر پروسه و روند اقوام واجد شرایط برای تبدیل شدن به افراد دارای اقامت دائم کانادا شامل دو مرحله زیر می شود:

 • برای اسپانسری فامیل خود درخواست دهید
 • فامیل مورد نظر باید برای اقامت دائم کانادا درخواست دهد

در واقع، درخواست اسپانسرشیپ و اقامت دائم کانادا اقوام باید به طور همزمان ارسال گردد. شما باید به عنوان اسپانسر، دارای حداقل 18 سال سن، شهروندی و یا اقامت دائم کانادا باشید.

برای اینکه بتوانید به عنوان اسپانسر برای اسپانسرشیپ اعضای خانواده و اقوام خود درخواست دهید، باید موارد زیر را رعایت کنید:

 • بسته درخواست را که شامل دستورالعمل، فرم های درخواست و چک لیست مدارک می شود را از وب سایت Canada.ca دریافت کنید.
 • پیش از پر کردن فرم ها، دستور العمل را به دقت بخوانید و پیش از درخواست اسپانسرشیپ از این موضوع مطمئن شوید که واجد شرایط شرکت در این طرح هستید. این بدین خاطر است که به هیچ عنوان هزینه درخواست به شما پس داده نمی شود.
 • در زمان ارسال درخواست، شما باید توانایی اثبات میزان درآمد سالانه خود را داشته باشید
 • اقوام شما باید شهادت دهند که برای تامین هزینه های مالی خود در کانادا تلاش لازم را می کنند
 • باید این توافق نامه را به صورت کتبی امضا کنید که بین 3 تا 20 سال از فرد دعوت شده به کانادا حمایت مالی به عمل می آورید ( بسته به نوع اسپانسرشیپ)
 • تمامی اطلاعات و جزئیات فرزندان وابسته فامیل مورد نظر باید در پرونده ذکر شود.
 • تمامی مدارک فهرست شده در چک لیست باید در پرونده وجود داشته باشد، در غیر این صورت با تاخیر و یا پدیده ریجکت ویزای کانادا روبرو خواهید شد
 • تمامی اطلاعات ذکر شده در پرونده از جمله اعضای خانواده، وضعیت تاهل و هرگونه تغییر در شرایط کلی باید به صورت دقیق و حقیقی باشد.

همچنین افراد دعوت شده برای مهاجرت و اقامت دائم کانادا باید تمامی اطلاعات مورد نیاز برای اعضای نزدیک خانواده را ارائه دهند و از گواهی عدم سوءپیشینه حداکثر یکسال گذشته و آزمایش مدیکال کانادا برخوردار باشند. در صورت عدم ارائه هر یک از موارد ذکر شده و وجود نقص در پرونده، روند اسپانسرشیپ متوقف خواهد شد.

در نهایت باید هزینه های درخواست ویزای اسپانسرشیپ، حق اقامت دائمی و هزینه انگشت نگاری بیومتریک کانادا پرداخت شود. در واقع، در هنگام ارسال درخواست و پرونده، هزینه ارزی بیومتریک باید پرداخت شود.

با پرداخت هزینه بیومتریک و ارسال کامل درخواست، نامه ای برای اعضای خانواده ارسال می شود که برای اثرانگشت بیومتریک این افراد در محل کارگزاری وی اف اس لازم است. از این رو دریافت وقت سفارت کانادا برای ارائه اطلاعات بیومتریک (شامل انگشت نگاری و عکس دیجیتال) الزامی خواهد بود.

 

چه کسانی می‌توانند اسپانسر همسر خود باشند؟

در برنامه اسپانسرشیپ همسر که زیر مجموعه فامیلی ‏است، به افراد مقیم کانادا یا سیتی‏زن اجازه داده می شود تا اقامت کانادا را برای همسر غیر مقیم خود دریافت کنند. اسپانسر و اسپانسر شونده باید دارای شرایط لازم برای برنامه اسپانسرشیپ همسر باشند.

عموماً روابط فردی که تحت اسپانسرشیپ همسر برای مهاجرت به کانادا اقدام می‏کند، باید جزو یکی از شرایط زیر باشد:

 • همسر(spouse) باید قانوناً با شما ازدواج کرده و حداقل ۱۸ ساله باشد.
 • شریک زندگی قانونی (common-law partner) باید حداقل ۱۸ ساله باشد، به طور قانونی با شما ازدواج نکرده، اما باید حداقل ۱۲ ماه متوالی با شما زندگی کرده و می‏تواند از هر دو جنسیت باشد.
 • نامزد(conjugal partner) باید حداقل ۱۸ ساله و حداقل یک سال با شما نامزد بوده، ساکن خارج از کانادا باشد و به دلایل قانونی یا مهاجرتی، در کشور خود نتواند با شما زندگی یا ازدواج کند؛ شما باید به اداره مهاجرت کانادا این موضوع را ثابت کنید که امکان زندگی و یا ازدواج در کشور مبدا را با نامزد خود ندارید.

کشور کانادا سه حالت فوق را برای همجنسگراها نیز می پذیرد.

درحالت کلی دو نوع پرونده اسپانسرشیپ برای همسر داریم:

1- در صورتی که همسر خارج از کانادا باشد.

2- در صورتی که همسر داخل کانادا باشد.

اگر همسر شما خارج از کانادا زندگی می‌کند، شما می‌توانید تا وقتی که پرونده شما بررسی ‌شود، با همسرتان زندگی کرده و بعد از تایید نهایی هر دو به کانادا سفر کنید.

اگر همسرتان با شما در کانادا زندگی می‌کند، در این پروسه همسر شما می ‏تواند مجوز کار یا همان work permit دریافت کند و همچنین اگر یکی از زوجین دارای فرزند از همسر قبلی خود باشد، حتما باید در پرونده، مشخصات کامل فرزند قید شود.

 

شرایط همسر( اسپانسر):

 • 18 سال به بالا باشد
 • مقیم دائم کانادا یا دارای پاسپورت کانادایی باشند
 • در زمان اسپانسرشیپ ساکن کانادا باشد
 • در 3 سال گذشته اسپانسر شخص دیگری از طریق ازدواج نبوده باشند
 • اثبات کند که از دولت درخواست کمک‌ مالی نخواهند کرد. در صورتی می‌تواند درخواست کمک‌های مالی از دولت کند که دارای معلولیت جسمی باشد
 • اثبات کند که از توانایی مالی کافی برای برآوردن نیازهای اولیه زندگی شامل خوراک، پوشاک ،مسکن و هزینه های پزشکی اسپانسرشونده به مدت 3 سال در کانادا بر می آید
 • زمانی که این درخواست را مطرح می‌کند؛ همسر یا شریک زندگی دیگری نداشته باشد
 • شخص اسپانسر به خاطر تعهدات اسپانسر بودن، به دولت کانادا وامی بدهکار نباشد.

شرایط همسر (اسپانسر شونده)

 • 18 سال به بالا باشد
 • عدم سوء پیشینه و سابقه کیفری
 • اثبات اصالت رابطه فامیلی
 • گذراندن معاینات پزشکی

شرایط پس از اسپانسرشیپ همسر در کانادا

 • اسپانسر تا ۳ سال پس از اخذ ویزای اقامت دائم، از نظر مالی متعهد به ساپورت فرد اسپانسر شونده است. یعنی فرد مقیم کانادا باید متعهد به پرداخت هزینه ‏های غذا، مسکن، تحصیل، بهداشت و... همسر (اسپانسر شونده) باشد.
 • اسپانسر بعد از اسپانسر شیپ همسر خود تا ۵ سال اجازه اسپانسر کردن همسر دیگر (در صورت جدا شدن) را ندارد.
 • اگر همسر شما از قبل در کانادا کار یا تحصیل می‌کند، حتما باید پیش از اتمام اعتبار ویزای خود درخواست تمدید بدهد، در غیر این صورت ممکن است با اتمام اعتبار آن مجبور به ترک کانادا شود و باید درخواست اسپانسرشیپ جدیدی را ثبت کنید که به نسبت سختی‌های بیشتری دارد و اجازه اسپانسر کردن شخص جدیدی را نخواهد داشت.
 • اگر پس از اسپانسرشیپ جدایی صورت گیرد، شخص اسپانسر کننده به مدت 3 سال و شخص اسپانسر شونده نیز به مدت پنج سال اجازه اسپانسر کردن فرد جدید را نخواهند داشت.
 • اگر زوجین، دو سال و یا کمتر با هم زندگی کرده و فرزند نداشته باشند، پس از اخذ اقامت باید به مدت 2 سال دیگر با هم زندگی کنند، در غیر این صورت ویزای اقامت دائم فرد اسپانسر شونده باطل می‏شود و ملزم به خروج از کانادا خواهند بود. برای افراد اسپانسر شده‏ای که مورد آزار یا سو استفاده قرار گرفته‏اند، این قانون صدق نمی ‏کند.

مراحل انجام اسپانسرشیپ همسر:

 • ارائه درخواست اسپانسر شدن به اداره مهاجرت کانادا
 • ارائه درخواست همسر متقاضی برای دریافت اقامت دائم (لازم است هر دو درخواست با هم و  به طور همزمان به اداره مهاجرت ارائه شوند)
 • پرداخت هزینه های مربوط به بررسی پرونده، هزینه صدور ویزا، هزینه ثبت انگشت‏ نگاری
 • ارزیابی صلاحیت اسپانسر کننده و اسپانسر شونده توسط آفیسر پرونده
 • در صورت موافقت با درخواست توسط آفیسر، از متقاضیان خواسته می‏شود تا برای ثبت اطلاعات بیومتریک و آزمایش‏های پزشکی اقدام کنند

شرایط کنسل کردن اسپانسرشیپ همسر:

اگر فرد اسپانسر شونده کارت اقامت خود را دریافت نکرده باشد، امکان کنسل کردن اسپانسرشیپ همسر از طرف اسپانسر کننده وجود دارد. در این حالت، اسپانسر کننده می‏تواند از طریق تکمیل فرم آنلاین درخواست کنسل کردن اسپانسرشیپ را به اداره مهاجرت ارسال کند. اگر پس از صدور اقامت دائم، اسپانسرشیپ درخواست کنسلی کند، فرد اسپانسر کننده باید به مدت ۳ سال تمام تعهدات داده شده را اجرا کند.

اسپانسرشیپ فرزندان وابسته

اگر فرزندان وابسته‌ شما (فرزند بیولوژیکی یا فرزند خوانده) در خارج از کانادا ساکن بوده و دارای شرایط زیر باشند، امکان اسپانسر شدن آنها را دارید. اسپانسر ملزم‏ به حمایت مالی فرزندان خود به مدت 10 سال از زمان اخذ اقامت دائم خواهد بود.

شرایط فرزند (اسپانسر شونده):

1- سن زیر 22 سال داشته باشند

2- مجرد باشند.

در صورتی که سن فرزندان بالای 22 سال و شرایط زیر را داشته باشند، وابسته محسوب می‏شوند:

 • به علت شرایط روحی و جسمی از نظر مالی به والدین وابسته و توانایی تامین مالی خود را نداشته باشند.
 • تا قبل از 22 سالگی مشغول به تحصیل بوده و از نظر مالی وابسته به والدین خود باشند.
 • به غیر از سن، مابقی موارد فوق در خصوص فرزندان وابسته باید تا پایان زمان بررسی درخواست اسپانسرشیپ برقرار باشد.

 

مدارک اثبات رابطه خانوادگی:

 • مدارک اثبات فرزند خواندگی Adopted))
 • مدارک اثبات رابطه خونی با پدر و مادر (Biological Documents)

شرایط بعد از اسپانسرشیپ فرزند

با دریافت ویزای اسپانسرشیپ، فرزندان شما حق تحصیل رایگان و کار در کانادا را از طریق برنامه اقامت دائم کانادا خواهند داشت.

سه روش اقامتی برای والدین در کانادا وجود دارد. دو روش اول از طریق ویزاهای موقت توریستی و سوپر ویزا و سومین روش اقامت دائم از طریق برنامه اسپانسرشیپ کانادا است.

شرایط والدین (اسپانسر شونده):

اداره مهاجرت کانادا برای اقامت دائم والدین یا پدر و مادربزرگ‌هایی که قرار است تحت برنامه اسپانسرشیپ به کانادا بیایند شرایط زیر را تعریف نموده است:

 • پدر و مادر، پدربزرگ و مادربزرگ فرد اسپانسر باشد.
 • مدارکی مبنی بر خرید بیمه درمانی به مدت یک سال در کانادا ارائه شود
 • تست پزشکی اداره مهاجرت را انجام دهد
 • گواهی عدم سوء پیشینه داشته باشد
 • اطلاعات بیومتریک خود را ثبت نموده باشد

شرایط اسپانسر کننده والدین:

 • فرزند یا نوه بالای 18 سال باشد
 • شهروند یا مقیم دائم کشور کانادا بوده و در زمان اسپانسرشیپ ساکن کانادا باشد
 • به صورت مکتوب تعهد حمایت مالی از والدین خود را برای مدت زمان ۲۰ سال ارائه دهد
 • ثابت کند که از درآمد کافی برای ساپورت خود و تمام اعضای خانواده‏ای که مسئولیت مالی‏شان را برعهده گرفته برخوردار است
 • حداقل درآمد برای تأمین هزینه ‏های زندگی خود و والدینش را داشته باشد، این درآمد در 3 سال منتهی به درخواست اسپانسرشیپ محاسبه می‏شود. لازم به ذکر است که درآمد زوج می‏تواند با هم جمع شود.
 • اسپانسر می‌تواند به طور همزمان هم برای پدر و هم برای مادر خود درخواست اسپانسرشیپ نماید. توجه نمایید که این درخواست را می‌تواند برای خواهر یا برادر خود که زیر سن قانونی هستند نیز بدهد؛ اما چنانچه خواهر یا برادر متقاضی بیشتر از سن قانونی باشند، باید از روش‌های دیگر مهاجرتی استفاده نمایند.

مدت زمان پروسه اسپانسرشیپ والدین:

مدت زمان پروسه اسپانسرشیپ والدین بنا به حجم درخواست متغیر است، اما عموماً بین یک تا دو سال طول خواهد کشید. مدت زمان قبول مسئولیت اسپانسر شوندگان از طرف اسپانسر 20 سال و در استان کبک 10 سال خواهد بود.

تاریخ اعتبار اقامت از طریق اسپانسرشیپ:

ویزای اقامت دائم فقط تا نزدیک‌ترین تاریخ اعتبار پاسپورت مربوط به فرد تحت اسپانسرشیپ و اعضای خانواده‌ معتبر است. پس از صدور ویزای اقامت دائم، امکان تمدید آن وجود ندارد. اگر فرد متقاضی در طول زمان اعتبار از ویزای خود استفاده نکند، برای مهاجرت به کانادا باید مجدداً درخواست دهد. در این صورت اسپانسر باید درخواست جدید ثبت کند و تمامی هزینه‌ ها را مجدداً پرداخت کند.

شرایط اسپانسرشیپ عمه و یا خاله

فرض کنید که زهرا در حال زندگی در کانادا به عنوان یک فرد دارای اقامت دائم است و هیچ همسر و فرزندی ندارد. والدین و پدربزرگ و مادربزرگ وی فوت کرده اند و از هیچ اقوامی در کانادا با موقعیت شهروندی و یا اقامت دائم این کشور برخوردار نیست.

طبق این شرایط، زهرا قصد دارد تا اسپانسر عمه پروین خود در ایران شود که رابطه نزدیکی با او داشته، متاهل است و یک دختر دارد. می توان اینطور گفت که زهرا از شرایط لازم برای اسپانسرشیپ عمه خود برخوردار است، این بدین خاطر است که دارای هیچ یک از شرایط زیر نیست:

 • داشتن یک فامیل نزدیک تر مثل همسر، فرزند، فرزند یتیم خواهر و برادر، والدین و یا پدربزرگ و مادربزرگ
 • داشتن یک فامیل نظیر عمه و یا خاله با موقعیت شهروندی و یا اقامت دائم کانادا

در این نوع از پرونده ویزای اسپانسرشیپ کانادا، عمه پروین متقاضی اصلی حساب می شود و همسر وی نیز به عنوان متقاضی وابسته به شمار می آید.

 در این میان، تنها در صورتی که فرزند عمه پروین به عنوان فرزند وابسته محسوب شود( زیر 22 سال، دارای وابستگی مالی، معلولیت جسمی شدید، مجرد و بدون فرزند)، امکان اضافه کردن وی به پرونده اسپانسرشیپ کانادا وجود دارد.

در غیر این صورت، فرزند این خانواده باید به طور شخصی و از طریق سایر روشهای مهاجرتی کانادا اقدام کند.

شرایط اسپانسرشیپ عموزاده، خاله زاده و یا عمه زاده

فرض کنید که محمد تنها فرزند خانواده است. والدین و پدربزرگ و مادربزرگ وی فوت کرده اند و او توسط تنها پسرعمویش در ترکیه بزرگ شده است. در حال حاضر به کشور کانادا مهاجرت کرده و اقامت دائم خود را دریافت کرده است.

وی مجرد بوده و از اقوام دارای حق شهروندی و یا اقامت دائم کانادا برخوردار نیست. او می خواهد اسپانسرشیپ پسرعموی خود را برای مهاجرت به کانادا به عهده بگیرد. پسرعموی وی نیز مجرد است.

با توجه به وجود شرایط زیر، محمد از فاکتورهای لازم برای اسپانسرشیپ پسرعموی خود برخوردار است:

 • دارای اقوام نزدیک (همسر، فرزند، والدین، پدربزرگ و مادربزرگ) نیست
 • از فامیل دارای شهروندی و اقامت دائم کانادا برخوردار نیست.

در آخر، فرض کنید که سوسن شهروند کانادا است. تنها فامیلی که وی در کانادا داشته، مادرش بود که فوت کرده است. در این مدت، سوسن تنها با دایی و زن دایی اش ارتباط نزدیکی داشته است. اخیراً دایی سوسن فوت کرده و سوسن مایل است تا برای ویزای اسپانسرشیپ کانادا زن دایی خود اقدام کند.

بنابر قوانین دولتی کانادا، زن دایی وی (aunt by marriage) و یا همان فامیل غیرخونی محسوب می شود و امکان چنین کاری از طریق اسپانسرشیپ وجود ندارد.

هزینه و زمان ارزیابی ویزای اسپانسرشیپ کانادا

بنابر اطلاعات ارائه شده در وب سایت Canada.ca، هزینه اسپانسرینگ کودک 150 دلار و هزینه اسپانسرشیپ افراد بزرگسال (22 ساله و یا بزرگتر) معادل 1050 دلار است.

همچنین زمان تقریبی ارزیابی درخواست ویزای اسپانسرشیپ کانادا بین 12 تا 24 ماه کاری زمان می برد. در صورت وجود هرگونه نقص در پرونده و اطلاعات ارسال شده از جانب فامیل و یا فرد اسپانسر، روند ارزیابی با تاخیر و یا حتی رد درخواست روبرو خواهد شد.

 

هزینه‌ های برنامه اسپانسرشیپ

هزینه های کلی برنامه اسپانسرشیپ خانواده شامل حق اقامت دائم کانادا، هزینه انگشت‏ نگاری، تست پزشکی و گواهی عدم سوء پیشینه می شود و طبق آخرین به روز رسانی به شرح جدول زیر ‏است. لازم به ذکر است که این هزینه ‏ها از طرف اداره مهاجرت به طور سالانه افزایش اندکی خواهند داشت.

شرح پرداخت

مبلغ به دلار کانادا

هزینه اسپانسرشیپ

75

هزینه بررسی پرونده اسپانسر شیپ

475

هزینه حق اقامت دائم

500

هزینه اسپانسر هر فرزند

150

هزینه بیومتریک (انگشت نگاری و عکس دیجیتال) برای هر فرد

85

هزینه بیومتریک برای یک خانواده (تعداد 2 یا بیشتر)

170

 

 

سازمان مهاجرتی الهام کیا
کانادا ویزاکانادا اقامت کانادا تحصیل کانادا سرمایه گذاری کانادا استارت اپ کانادا استارت آپ ویزا مهاجرت کانادا تحصیلی دانش اموزی کانادا تحصیلی دانشگاه پذیرش کالج پذیرش دانشگاه کانادا اپلای کارشناسی اپلای کارشناسی ارشد اپلای مستر اپلای مستر دوم اپلای دکتری پست داک پست دکتری فرصت مطالعاتی کانادا مهاجرت ثبت شرکت کانادا ویزای کار جاب آفر کانادا پیشنهاد کار اکسپرس اینتری اکسپرس انتری اسکیل ورکر اسکیل ترید اسکیل ورکر استانی کارآفرینی کانادا 
اسپانسرشیب اسپانسرشیب فرزندان اسپانسرشیب والدین اسپانسرشیب همسر خوداشتغالی کانادا اقامت دائم کانادا پاسپورت برنامه های استانی کانادا دعوتنامه کاری کانادا توریستی کانادا پناهندگی کانادا کانادا IMP ICT INTERA COMPANY TRANSFER IMMIGRATION CANADA TORENTO VANCOUVER EXPRESS ENTERY VISA STUDY STUDENT VISA WORK VISA 
سازمان مهاجرتی الهام کیا

 

 

whatsapp
09015940289

برای پیش مشاوره رایگان و راهنمایی بیشتر، با کارشناسان کیا در ارتباط باشید

درخواست مشاوره

رزرو وقت مشاوره

ما به شما کمک میکنیم با توجه به شرایطتان بهترین گزینه را برای مهاجرت انتخاب کنید.با ما در ارتباط باشید.

required
سریع‌ترین راه ارتباطی با سازمان مهاجرتی الهام کیا
0901-5940289