✔️مطالب عمومی کانادا

  • 1

1بهترین روش مهاجرت به کانادا کدام است؟

کانادا کشوری است که سریع ترین راه های مهاجرتی را به متقاضیان مهاجرت به این کشور ارائه می دهد. اما بهترین راه مهاجرت به کانادا روشی است که بیشترین تطابق را با شرایط شما داشته باشد. هر روش مهاجرتی نیز مزایای خود را برای متقاضیان مهاجرت به کانادا دارد. به عنوان مثال، چنانچه دارای تجربه کاری مفیدی هستید، می توانید برای مهاجرت کاری به کانادا اقدام کنید. وجود گزینه های مختلف مهاجرتی موجب می شود تا شانس بیشتری برای دریافت اقامت کانادا داشته باشید. همچنین، در صورتی که بتوانید جاب آفر کانادا نیز داشته باشید، برخورداری از یک پیشنهاد شغلی یا جاب آفر کانادا تضمینی برای افزایش شانس شما جهت اخذ اقامت کانادا خواهد بود. این در حالی است که مهاجرت از طریق ادامه تحصیل در کانادا، یکی از بهترین گزینه ها برای مهاجرت جوانان به این کشور است. برخورداری از هزینه تحصیلی ارزان تر و هزینه کمتر زندگی دانشجویی در مقایسه با کشوری مانند استرالیا، مزایای کانادا نسبت به استرالیا را، بیشتر مورد توجه قرار می دهد. همچنین، وجود موسسات آموزشی معتبر و بورسیه های تحصیلی قابل توجه از دیگر مواردی هستند که مهاجرت تحصیلی را مورد توجه متقاضیان مهاجرت به کانادا قرار داده است.

2دریافت پاسپورت کانادا چه مدت طول می کشد؟

برای اینکه بتوانید گذرنامه کانادا را دریافت کنید لازم است ابتدا حق شهروندی این کشور را بدست آورید. در صورتی که اقامت دائم این کشور را از طریق یکی از روش های مهاجرت به کانادا دریافت کرده باشید و در 5 سال قبل از ارائه درخواست برای حق شهروندی، به مدت 3 سال در کانادا زندگی کرده باشید، می توانید برای دریافت حق شهروندی کانادا درخواست خود را ارائه دهید.

3پروسه مهاجرت به کانادا چقدر زمان میبرد؟

در حقیقت، راه های مهاجرت به کانادا جزء سریع ترین روش های مهاجرتی در جهان هستند. با توجه به اینکه برای کدام یک از برنامه های مهاجرت به کانادا درخواست خود را ارائه کرده باشید، زمان تقریبی دریافت ویزای مهاجرتی کانادا و مدت زمان فرآیند مهاجرت به کانادا نیز متفاوت است.‌ به عنوان مثال، در حالی که رسیدگی به اکثر درخواست های ارائه شده از طرف متقاضیان شرکت در برنامه های سیستم اکسپرس اینتری کانادا در حدود 6 ماه اعلام شده است، مدت زمان لازم جهت رسیدگی به فرآیندهای مجوز تحصیلی در حدود 2 الی 16 هفته در نظر گرفته شده است. ذکر این نکته ضروری است که مدت زمان اخذ ویزای تحصیلی به عواملی مانند کشوری که از آن درخواست صدور ویزا صورت می گیرد، و یا تعداد درخواست های ارسال شده در یک بازه زمانی مشخص، بستگی دارد.

4شرایط مهاجرت به مونترال کانادا چیست؟

شرایط رفتن به مونترال با توجه مسیرهای مهاجرتی مختلفی که وجود دارد، ممکن است متفاوت باشد. برای مهاجرت به مونترال (Montreal) که در استان کبک واقع شده است، می توان از روش های مختلفی مانند مهاجرت به مونترال از طریق تخصص، مهاجرت تحصیلی، مهاجرت از طریق سرمایه گذاری یا مهاجرت به مونترال از طریق برنامه استانی اقدام کرد. به عنوان مثال، جهت پذیرش متقاضیان مهاجرت به مونترال از طریق برنامه استانی کبک، دو مرحله در نظر گرفته شده است. در مرحله اول نیاز است تا پذیرش متقاضیان از طرف اداره مهاجرت کبک مورد تأیید قرار گیرد. در مرحله دوم، داوطلبانی که انتخاب شده اند باید در مدت زمانی برابر با 24 ماه، درخواست خود را برای دریافت اقامت دائم در کانادا به اداره مهاجرت، پناهندگان و شهروندی کانادا ارائه دهند. برای مهاجرت به کانادا از کجا شروع کنم؟

5برای مهاجرت به کانادا از کجا شروع کنم؟

اولین گام افزایش آگاهی در مورد انواع روش های مهاجرتی و راه های مهاجرت به کانادا است. مطالب بسیار مفید و کاملی درباره موضوعات مختلفی مانند انواع روش های مهاجرت به کانادا، هزینه های مهاجرت به کانادا و معرفی شهرهای کانادا در سایت تراست وجود دارد که با مطالعه آن ها می توانید اطلاعات بیشتری درباره هر یک از این موضوعات بدست آورید. به عنوان مثال، اگر قصد مهاجرت به شهر اتاوا، پایتخت کانادا را دارید، می توانید مطلب بسیار کاملی در این رابطه و با عنوان مهاجرت به اتاوا از سایت تراست را مطالعه کنید. با توجه به این موضوع که در حدود 80 مسیر مهاجرتی برای مهاجرت به کانادا وجود دارد، اقدام برای مهاجرت نیازمند آگاهی کامل از تمامی مسیرهای مهاجرتی به این کشور و اطلاع از آخرین قوانین مهاجرتی است.

6سرمایه لازم برای مهاجرت به کانادا چقدر است؟

ذکر این نکته ضروری است که اثبات برخورداری از توانایی مالی برای زندگی و مهاجرت به کانادا، تنها در برخی از شرایط و برای برخی از برنامه های مهاجرتی مورد نیاز است. به عنوان مثال، چنانچه از طریق برخی از مسیرهای مهاجرتی ذکر شده در سیستم اکسپرس اینتری، قصد مهاجرت به کانادا را داشته باشید، ممکن است ارائه مدارکی مبنی بر برخورداری از حداقل سرمایه برای مهاجرت به کانادا مورد نیاز باشد. به عنوان مثال و طبق اطلاعاتی که در سایت اصلی اداره مهاجرت کانادا برای Proof of funds یا اثبات برخورداری از حداقل سرمایه آورده شده است، برای مهاجرت یک نفر به کشور کانادا، برخورداری از حداقل سرمایه ای به اندازه 12,960 دلار کانادا مورد نیاز است.

7آیا مهاجرت به کانادا کار درستی است؟

اگر به دنبال پیشرفت شغلی هستید و می خواهید درآمدهای قابل توجه داشته باشید، کانادا می تواند گزینه بسیار خوبی برای شما باشد. به علاوه، با توجه به کمبود نیروهای کاری در کشور کانادا، صنایع و شرکت های مختلف در کانادا به شدت برای تأمین بخشی از نیروهای کاری خود به مهاجران تازه وارد وابسته هستند. با توجه به نیاز بازار کار کانادا به مهارت های مختلف، می توان آینده شغلی مهاجران را نیز روشن دانست. امنیت شغلی در کنار درآمدهای بسیار خوب، پیشرفت شغلی و کیفیت بالای زندگی، از جمله دلایل مختلفی هستند که مهاجرت به کانادا را منطقی و دارای جذابیت کرده است. همچنین، اگر به دنبال فرصتی برای ادامه تحصیل در یکی از بهترین موسسات آموزشی در جهان می گردید، با توجه به ارزن تر بودن هزینه ادامه تحصیل در این کشور در مقایسه با برخی دیگر از کشورهای پیشرفته مانند استرالیا، انگلیس و امریکا، می توانید تحصیل در کانادا را به عنوان بهترین فرصت برای مهاجرت به کانادا در نظر بگیرید.

8برای مهاجرت به کانادا چه مدرک زبانی نیاز است؟

تقریباَ هر کدام از برنامه های مهاجرت اقتصادی به کانادا، نیازمند ارائه حداقل نمره از یکی از امتحان های معتبر زبان است. اما این موضوع که نتایج بدست آمده از کدام امتحان زبان مورد نیاز است و حداقل نمره از امتحان زبان چقدر باشد، به روش مهاجرتی مورد نظر شما بستگی دارد. به منظور مهاجرت به کانادا، ارائه نتایج از یکی از امتحان های آیلتس (IELTS) یا آزمون سلپیپ (CELPIP) به منظور نشان دادن میزان مهارت در زبان انگلیسی، و ارائه نتایج از امتحان TEF برای ارائه میزان مهارت در زبان فرانسوی مورد نیاز است. ذکر این نکته ضروری است که با توجه به این موضوع که اداره مهاجرت، پناهندگان و شهروندی کانادا (IRCC)، اولویت و ترجیحی برای هیچ یک از امتحان های ذکر شده قائل نشده است، می توانید در هر کدام از امتحان های مورد اشاره شرکت کنید و نتایج بدست آمده از آن امتحان را برای درخواست مهاجرتی خود ارائه نمایید. نکته دیگری که لازم است به آن توجه کنید این است که، نتایج بدست آمده از امتحان های زبان بدون توجه به نوع امتحانی که در آن شرکت کرده اید، تنها به مدت 24 ماه (2 سال) جهت ارائه به اداره مهاجرت کانادا معتبر خواهند بود.

9چگونه اقامت کانادا بگیریم؟

برای اخذ اقامت کانادا روش های مختلفی وجود دارد. بنابراین، ابتدا لازم است ضمن آگاهی از تمامی شرایط و روش های مهاجرت به کانادا، مناسب ترین روش مهاجرتی را با توجه به شرایط خود انتخاب کنید. با توجه به حساس بودن فرآیند مهاجرت و وجود قوانین مختلف مهاجرتی، توصیه می شود جهت صرفه جویی در زمان و هزینه، حتما از یک وكيل مهاجرتي كانادا برای دریافت مشاوره و راهنمایی کامل و دقیق استفاده کنید.

10شرایط مهاجرت به کانادا از طریق تحصیل کدام است؟

یکی از مهم ترین شرایط مهاجرت به کانادا برای تحصیل، دریافت نامه پذیرش از یک موسسه آموزشی در این کشور است. همچنین، مدارکی که نشان دهنده توانایی مالی فرد متقاضی تحصیل در کانادا جهت پرداخت هزینه های تحصیلی و زندگی در این کشور باشد نیز، از دیگر شرایط مهاجرت به کانادا از طریق تحصیل است.

11مهاجرت به کانادا مشکل است؟

زیاد مشکل نیست. باید برای اقامت دائم درخواست دهید. اگر مدرک دانشگاهی، تجربه ی کاری و … داشته باشید، درخواست پذیرفته می شود. کاغذ بازی های زیادی دارد که ممکن است ماه ها یا سال ها طول بکشد اما نهایتا به مقصد خواهید رسید.

12حداکثر سن برای مهاجرت به کانادا چقدر است؟

زیاد مشکل نیست. باید برای اقامت دائم درخواست دهید. اگر مدرک دانشگاهی، تجربه ی کاری و … داشته باشید، درخواست پذیرفته می شود. کاغذ بازی های زیادی دارد که ممکن است ماه ها یا سال ها طول بکشد اما نهایتا به مقصد خواهید رسید.

13برای مهاجرت به کانادا باید از کجا شروع کنم؟

شما برای مهاجرت احتیاج به جمع آوری اطلاعات، بررسی و انتخاب از میان گزینه های موجود، جمع آوری مدارک مورد نیاز، پر کردن فرم های مهاجرتی و مکاتبات، انجام پرداخت های مالی مورد نیاز، انجام برخی اقدامات حقوقی و رزرو کردن نیاز دارید. با انتخاب تراست، در تمامی این مراحل ما در کنار شما خواهیم بود و بهترین انتخاب ها و بیشترین احتمال قبولی را برای شما به ارمغان می آوریم. کافیست برای اولین قدم، فرم اولیه ارزیابی مهاجرتی را برای ما ارسال کنید تا از خدمات ارزنده ی ما بهره مند شوید.

14فرایند مهاجرت چقدر طول می‌کشد؟

مهاجرت یک فرایند زمان‌بر است. هنگامیکه شما همه مدارک لازم را فراهم کنید، فرم‌ها و درخواست‌ها را ارسال کنید، ممکن است این فرایند تا 18 ماه به طول انجامد، در مواردی ممکن است حتی بیشتر از این زمان نیز ادامه یابد. راه‌های متفاوت ممکن است زمان‌بندی متفاوتی نیز داشته باشند، همچنین اداره مهاجرت کانادا یک عامل تاثیرگذار در مدت زمان فرایند مهاجرت و صدور ویزا می‌باشد. باید در نظر داشته باشید که این زمان یک زمان تخمینی است و ممکن است عوامل زیادی بر آن تاثیر بگذارد. برنامه مهاجرت ورود سریع از قاعده بالا مستثنی است. دولت کانادا این برنامه را برای جذب سریع افراد طراحی کرده است و فرایند آن در کمتر از 6 ماه تکمیل می‌شود.

15مهاجرت به کانادا به عنوان یک دانشجو شدنی است؟

برنامه های مهاجرتی زیادی برای دانشجویان خارجی وجود دارد؛ البته حداقل تحصیل باید 2 سال باشد. می توان به صورت همزمان برای کار و تحصیل، اقامت موقت یا دائم گرفت؛ این کار درخواست دوگانه ( Dual Intent ) نامیده می شود.

16من کار آفرین هستم و کسب و کار خودم را دارم، آیا راهی برای مهاجرت من وجود دارد؟

این امکان با توجه به نوع و وسعت کسب و کار شما به صورت بالقوه وجود دارد. دقت نمایید که شما با چندین سناریو می توانید ویزا های کارآفرینی و کاری کانادا را دریافت نمایید. به عنوان مثال شما می توانید شرکت خود را به کانادا همراه با سرمایه ای معین منتقل نمایید و یا کسب کاری مشابه را در کانادا خریداری کنید.

17من دارای کسب و کار شخصی خود هستم و سابقه کاری زیادی دارم، آیا می توانم به کانادا مهاجرت کنم و همین کسب و کار را در آنجا ادامه دهم؟

کشور کانادا به دنبال افزایش واحدهای اقتصادی هر چه بیشتر و ظرفیت اشتغال است. لذا راه‌های متنوعی برای افرادی که صاحب مشاغل‌اند و قصد مهاجرت به کانادا را دارند راه‌اندازی شده است. می‌تواند از ویزای احداث شرکت و یا برنامه‌های استانی با توجه به نیاز کسب و کار خود و یا مسیرهای دیگر و تطبیق شرایط خود برای مهاجرت اقدام کنید.

18آیا با سرمایه گذاری می توان به کانادا مهاجرت کرد؟

بله، با وجود تغییرات ویزا های مهاجرت اقتصادی کانادا، هنوز این راه برای ایرانیان باز است و شما می توانید یکی از 15 هزار مهاجر سرمایه گذار کانادا در سال آینده باشید. سرمایه گذاری همواره احتیاج به بررسی و شناخت کافی از شرایط و ملاحظات وجود دارد. این حقیقت برای مهاجرت سرمایه گذاری نیز صدق می کند و با توجه به تعدد راه های مهاجرت سرمایه گذاری، لازم است اطلاع کافی از قوانین مهاجرتی کانادا داشته باشید.

19من حداقل یکسال سابقه ی کار حرفه دارم، چه مسیر مهاجرتی ای برای من وجود دارد؟

اگر شما مدارک تایید کننده حداقل یک سال سابقه ی کار و همین طور مدرک زبان انگیسی و یا فرانسوی دارید، به صورت بالقوه امکان مهاجرت به کانادا را دارید. شما می توانید از یکی از راههای مهاجرتی کارکنان ماهر (Skilled worker) و برنامه های استانی (Provincial nominee) اقدام به ثبت درخواست مهاجرتی خود کنید. دقت کنید امتیاز شما و به تبع آن شانس موفقیت مهاجرت شما در سیستم های مختلف متفاوت است. می توان اینطور گفت که ممکن است یک جا به شما نیاز نداشته باشند و جایی دیگر به وجود شما نیاز زیادی وجود داشته باشد.

20آیا مسیر تجربه کانادایی توسط تراست توصیه می شود؟

این مسیر در واقع مهم ترین مسیر مهاجرت نیرو های متخصص در کانادا است و تمایل کانادا بر انتخاب مهاجران از افرادی که سابقه ی کار و تحصیل در کانادا را دارند را نشان می دهد. این مسیر مستلزم داشتن یک سال سابقه ی کار در کانادا است. انتخاب این مسیر به بسیاری توصیه می شود. به عنوان مثال فردی را در نظر بگیرید که می خواهد با استفاده از ویزای سرمایه گذاری با خانواده ی خود به کانادا مهاجرت کند. با توجه به سن و سرمایه، ممکن است توصیه به گذراندن دوره ای تحصیلی در کانادا به اتفاق خانواده و تجربه کردن کار و زندگی کانادا پیش از ریسک سرمایه گذاری شود. این مسیر برای بسیاری از افراد به مراتب مطمئن تر و سریعتر، و مزایای دیگر خواهد بود. اما برای برخی از افراد با توجه به سوابق تحصیلی و کاری، توصیه به چنین کاری نمی شود. چرا که ممکن است هزینه های فرد را افزایش و روند مهاجرتی وی را پیچیده تر کند.

21برای مهاجرت از طریق برنامه خود اشتغالی، خدمات تراست چه مزایایی برای من ایجاد می کند؟

این مسیر مهاجرتی به طور کل کم‌تر از دیگر مسیرهای مهاجرتی تقاضا دارد و برای پاسخ به درخواست متقاضیان، ممیزهای بیشتری انجام می‌شود. در وهله‌ی اول، مشاوران تراست به دنبال امکان سنجی برای موفقیت شما در این مسیر مهاجرتی خواهند بود و ریسک کار مهاجرت شما را به حداقل خواند رساند. در صورتی که احتمال قبولی شما با توجه به کیس‌های دیگر قابل قبول باشد، مشاورین و وکلای تراست در راستای انجام هر چه بهتر روند مهاجرتی شما دست به کار خواهند شد. استفاده از خدمات مهاجرتی تراست، روند کار را سریع‌تر و شانس پذیرش شما را افزایش خواهد داد.

22آیا احتمال لغو اقامت برای مسیر مهاجرتی خوداشتغالی وجود دارد؟

مهاجرت برای متقاضی و کشور پذیرنده ریسک‌هایی دارد. برای کاهش ریسک‌های پذیرش، سازمان مهاجرت کانادا نظارت‌ زیادی در پذیرش مهاجران و همچنین، مدت اقامت موقت آن‌ها پس از ورود به کانادا دارد. در این مدت، لازم است تا از تمام قوانین کانادا تبعیت کنید و همچنین عملکرد مناسبی داشته باشید. در غیر این صورت این امکان هست که اقامت شما لغو و یا تمدید نشود.

23اگر درخواست ویزا من رد شود چه کار می توانم بکنم؟ تراست چه کمکی می تواند به من بکند؟

تمامی تلاش مشاوران تراست مبنی بر انتخاب بهترین و واقعی‌ترین مسیر مهاجرتی برای شما است. اما اگر با درخواست شما موافقت نشد، به معنی پایان کار نیست. شما فقط از نظر صلاح دید یکی از افسران سازمان مهاجرت مورد تایید قرار نگرفتید و می‌توانید به این رای در دادگاه عالی مهاجرت کانادا اعتراض کنید. دقت کنید که در این وجود، حضور وکیل برای بررسی موشکافانه قوانین، گزارش‌ها و طرح مناسب اعتراض‌نامه در موفقیت شما بسیار تأثیرگذار خواهد بود.

24زمانی که به کاناد می‌رسم، چه چیزهایی را باید آماده داشته باشم؟

وقتی که شما به کانادا می‌رسید، باید تمام مدارک هویتی و مهاجرتی موردنیاز را در دستتان و نه در چمدان داشته باشید؛ به‌طوری‌که بتوانید تمام مدارک را به گمرک و افسر مهاجرت در فرودگاه یا مرز به‌راحتی ارائه کنید. مهم است که مکانی برای خود و خانواده مهیا کرده باشید تا در روزهای اول ورود که از سفر خسته‌اید، مشکلی به‌وجود نیاید. خانه‌ی دوستان و خانواده هم گزینه‌ی ایدئالی است، مثل آپارتمان‌ها و هتل‌ها برای دوره‌های کوتاه‌مدت.

25نمی‌دانم در کدام یک از شهرهای کانادا زندگی کنم؛ از کجا شروع کنم؟

کانادا کشوری است بزرگ با فرهنگی متنوع، جوامع و آب‌وهوای گوناگون و فرصت‌های کاری. برای تحقیق درباره‌ی این جزئیات اطلاعاتی کلی درباره‌ی کانادا کسب کنید. نکته‌ی مهمی که باید مدنظر داشت این است که به جایی بروید که موقعیت‌های کاری متناسب با شما را داشته باشد. همچنین باید تحقیقاتی درباره‌ی هزینه‌های زندگی در مناطق و شهرهای مختلف کانادا انجام دهید.

26چگونه می‌توان خدمات مراقبت‌های پزشکی را دریافت کرد؟

تمام استان‌ها و مناطق کانادا برنامه‌ی بیمه‌ی سلامت عمومی را برای پوشش نیازهای عمومی درمانی دارا هستند. با این حال، در بعضی از استان‌ها باید تا سه ماه از ورود شما به کانادا گذشته باشد تا بتوانید از بیمه‌های سلامت استفاده کنید. درخواست بیمه‌ی سلامت برای خود و خانواده را در اولویت قرار دهید و به‌محض رسیدن به کانادا برای آن اقدام کنید. همچنین برای شرایط اضطراری، تا وقتی که بیمه‌ی درمانی در استانتان آغاز نشده، بیمه‌ی سلامت خصوصی را از یکی از شرکت‌های بیمه خریداری کنید.

27اگر در کانادا تحصیل کنم، آیا پس از آن می توانم مشغول به کار شوم؟

بله، این امکان برای شما وجود دارد. برای انجام این کار به نکات که به اختصار آمده اند توجه نمایید: شما برای کار بعد از تحصیل باید اجازه ی کار و ویزای اقامت موقت کاری دریافت نمایید. برخی از دانشگاه های کانادا پس از فارغ التحصیلی بلافاصله به شما اجازه کار را می دهند. نحوه ی دریافت ویزای اقامت کاری به محل تحصیل و کار شما ارتباط دارد. اگر قصد تحصیل در کانادا را دارید، بهتر است به شرایط کار پس از تحصیل را نیز در نظر بگیرید.

28برای شروع به کار در کانادا به چه چیزهایی نیاز دارم؟

برای کار در هر نقطه از کانادا، به شماره‌ی بیمه‌ی اجتماعی (SIN) نیاز است. به‌محض ورود به کانادا فوراً برای دریافت کارت SIN اقدام کنید. برای مشاهده‌ی دستورالعمل‌ها از وب‌سایت خدمات کانادا استفاده کنید. رزومه‌تان حتماً باید به انگلیسی یا فرانسوی نوشته شده باشد. همچنین ممکن است به اعتبارنامه‌ی تأییدشده (credentials confirmed) نیاز پیدا کنید. در سراسر کانادا آژانس‌های متعددی برای ارائه‌ی خدمات معادل‌سازی و اعتبارسنجی وجود دارد.

29چگونه تابعیت کانادا را کسب کنم؟

پیش از ارسال درخواست برای کسب تابعیت، باید چهار سال، معادل ۱۴۶۰ روز، در کانادا ساکن باشید.

30برای مهاجرت، چقدر پول همراه داشته باشیم؟

اگر بیش از 10 هزار دلار کانادا به ازای خانواده یا خودتان ( یا معادل این مبلغ به واحد های پولی دیگر )، همراه داشته باشید، وقتی که می رسید، باید درباره ی پول توضیح دهید. باید فرم عبور از مرز یا گزارش سرمایه را پر کنید. ( E677 )

31هنگامی‌که به کانادا رسیدم، آیا خدماتی برای دریافت کمک وجود دارد؟

هر استان و هر شهر به سازمان‌ها و خدماتی مجهز است که به تازه‌‌واردان به کانادا کمک شود.

32آیا می‌توانم حیوان خانگی‌ام را با خود به کانادا بیاورم؟

قوانین سختگیرانه ای برای آوردن حیوانات، خوراکی‌ها و گیاهان به کانادا وجود دارد. پیش از ورود به کانادا با موارد زیر تماس حاصل کنید: Canadian Food Inspection Agency Animal Health Agriculture Canada 59 Camelot Drive Nepean, Ontario K1A 0Y9

33آیا می‌توانم ماشینم را به کانادا بیاورم؟

در حمل‌ونقل کانادا استانداردهایی برای کنترل آلودگی و ایمنی وجود دارد که اجازه‌ی ورود بعضی از ماشین‌ها را نمی‌دهد. الزامی است که گواهینامه‌ی رانندگی معتبر، سوابق تصادف از شرکت بیمه و مدارک ثبت‌نام ماشین را همراه داشته باشید. برای تکمیل دستورالعمل‌ها با حمل‌ونقل کانادا تماس حاصل کنید: Transport Canada Place de Ville, Tower C 330 Sparks Street Ottawa, Ontario K1A 0N5 (613) 990-2309 وب‌سایت: http://www.tc.gc.ca/eng/motorvehiclesafety/menu.htm

34فرزندی دارم که به مدرسه می‌رود؛ می‌توانم او را آنجا به مدرسه بفرستم؟

تمام کودکان در فاصله‌ی سنی 4 و 16 تا 18 سال، بسته به استان، مطابق با قانون مجبورند به مدرسه بروند. سال تحصیلی از سپتامبر تا ژوئن خواهد بود. ثبت‌نام از اوایل فوریه تا سپتامبر سال تحصیلی انجام می‌شود. هر ناحیه‌ی کانادا هیئت مدیره‌ی مدرسه‌ی خودش را دارد. می‌توانید برای کسب اطلاعات تکمیلی با مدیریت مدرسه‌ی جایی که برای زندگی درنظر گرفتید تماس حاصل کنید.

35آیا برای رفتن به کانادا باید ویزا بگیرم؟

عموماَ افرادی که شهروند کانادا محسوب نمی شوند و یا دارای اقامت دائم کانادا نیستند، نیاز است تا برای ورود به کانادا و با توجه به شرایط، اقدام به اخذ ویزای کانادا و یا مجوز الکترونیکی سفر (eTA) نمایند. برای اطمینان از این موضوع که آیا نیاز به دریافت ویزای کانادا دارید یا خیر، می توانید به سایت اداره مهاجرت کانادا در این لینک مراجعه کنید. همچنین، ذکر این نکته ضروری است که چنانچه نیاز به ویزا برای سفر به کانادا نداشته باشید، ممکن است نیاز باشد تا برای اخذ مجوز الکترونیکی سفر اقدام کنید.

36ویزا های کانادا برای چه مقاصد و اهدافی صادر می شوند ؟

ویزا های توریستی: برای افرادی که قصد دارند به صورت موقتی به کانادا سفر نمایند و از کشور و یا اقوام و آشنایان بازدید به عمل آورند. این ویزا برای افرادی است که قصد اسکان طولانی مدت یا کار کردن در کانادا را ندارند. ویزای تحصیلی: برای افرادی که قصد دارند دوره های تحصیلی بیش از شش ماهه در یکی از موسسات آموزشی کانادا تحصیل نمایند. افرادی نیز که قصد دریافت فرصت مطالعاتی در دانشگاه های کانادا را دارند باید همین ویزا را دریافت نمایند. ویزا کاری موقت: این ویزا که به صورت اجازه کار (Work permeate) شناخته می شود، برای افرادی که قصد کار موقت در کانادا را دارند تعبیه شده است. به واسطه ی دریافت این ویزا، متقاضی می تواند برای مدت زمان مشخص فعالیت تعیین شده ای در خاک کانادا را انجام دهد. ویزای اقامت دائم: این ویزا ها برای افرادی ایجاد شده است که قصد مهاجرت به کانادا، به تنهایی و یا به همراه خانواده ی خود را دارند. این دسته از افراد قصد اسکان و کار دائمی در کانادا را دارند. دارندگان این ویزا ممکن است محدودیت هایی برای محل اسکان و فعالیت کار خود داشته باشند. شهروندی کانادا: متقاضیان شهروندی کانادا افرادی هستند که دارای اقامت دائم کانادا هستند و قصد دارند تابعیت کانادا را برای خود و یا خانواده ی خود دریافت نمایند. کسانی که موفق به دریافت شهروندی کانادا شوند، بدون هیچ محدودیتی از تمامی حقوق شهروندی کانادا برخوردار خواهد بود.

37آیا ویزاهای متفاوتی برای ورود به کانادا وجود دارد؟

کانادا بیش از 60 نوع ویزا با توجه به مدارک و ویژگی‌های مختلف به مهاجران پیشنهاد می‌دهد. برخی از ویزاهای کانادا با توجه به اینکه برای کدام منطقه هستند با یکدیگر متفاوت می‌باشند. ورود سریع- برنامه جدید دولت کانادا است که برای ورود نیروی کار ماهر طراحی شده و شامل موارد زیر می‌باشد: ویزای فدرال نیروی متخصص (FSW) – در این برنامه کشور کانادا سعی در جذب افراد ماهر دارد. ویزای فدرال نیروی حرفه‌ای تجارت (FSTP) برنامه استانی (PNP) – که برای جذب افراد متخصص در سراسر کانادا طراحی شده است. ویزای دانشجویی – که به دانشجویان اجازه می‌دهد بصورت قانونی در کانادا به تحصیل و کار مشغول شوند، در برخی موارد ممکن است این ویزا تا 3 سال پس از فراغت از تحصیل نیز برای کار تمدید شود. برنامه استان کبک برای نیروی کار ماهر – که برای جذب افراد متخصص برای کار و زندگی در کبک ایجاد شده است. برنامه استان کبک برای کارآفرینان – این برنامه به شما این امکان را می‌دهد که کسب و کار خودتان را در کبک ایجاد کنید. ویزای مراقبت کننده (Caregiver) – در این ویزا شما بعنوان یک مراقبت کننده توسط فرد دیگری معرفی و حمایت می‌شوید.

38آیا می‌توان از کشوری دیگر درخواست ویزای کانادا داد؟

کانادا در برخی کشورها نظیر ایران دارای کنسولگری و سفارت نیست؛ به همین دلیل ایرانیان برای سفر به کانادا و درخواست ویزای این کشور به کشورهای دیگر می‌روند؛ اما اگر مثلاً فردی ایرانی هستید و دارای اجازه اقامت در سوئد یا ترکیه، باید درخواست ویزای کانادا را از کشور سوئد یا ترکیه ارائه کنید؛ اما اگر صرفاً با ویزای توریستی دارید از سوئد یا ترکیه بازدید می‌کنید نمی‌توانید در این کشورها درخواست ویزای کانادا دهید. باید در کشوری این درخواست را مطرح کنید که به حوزه قضایی کشورتان پاسخگو باشد.

39دریافت ویزای کانادا چقدر طول می‌کشد؟

مدت زمان رسیدگی به درخواست ویزای کانادا بسته به نوع ویزا متغیر است؛ اما می‌توان گفت که بین دو تا چهار هفته یا حتی بیشتر باید منتظر بمانید. همچنین باید توجه داشته باشید که فرایند رسیدگی به درخواست ویزای شما صرفاً بعد از دریافت درخواست کامل شما شروع خواهد شد و طبیعتاً اگر مدارک شما ناقص باشد فرایند رسیدگی طولانی‌تر خواهد شد.

40ویزای کانادا چه شکلی است؟

همان‌طور که در بالا گفتیم ویزای کانادا برچسبی است که در پاسپورت شما زده می‌شود و شکل خاصی دارد. ویزای کانادا حاوی عکس نیست بلکه شامل اطلاعات زیر است: مکانی که ویزا صادر شده است تاریخ صدور و انقضای ویزا تعداد دفعات ورود مجاز شماره سند نوع ویزا دسته ویزا نام و نام خانوادگی صاحب ویزا شماره پاسپورت

41آیا داشتن ویزای کانادا، به غیر از اجازه ی سفر به کانادا ارزش دیگری دارد ؟

کسب ویزای کانادا علاوه بر فراهم کردن فرصتی برای بازدید از این کشور پهناور و زیبا، برای پاسپورت شما نیز اعتبار ایجاد می کند. به این معنی که 25 کشور جهان دنیا فرایند های بررسی صلاحیت سازمان مهاجرت کانادا را معتبر دانسته و به همین واسطه امکان ورود 90 روزه بدون نیاز به ویزا در اختیار شما خواهد گذاشت. آیا مایل هستید تنها با نشان دادن ویزای کانادا در پاسپورت خود سری هم به کشورهای زیر بزنید؟! مکزیک کاستا ریکا السالوادور گواتمالا هوندوراس پاناما آنتیگوا و باربودا آروبا باهاما کوبا جمهوری دومینکن سینت مارتن شیلی پرو گرجستان بریتانیا مقدونیه عمان قطر فیلیپین سنگاپور کره جنوبی تایوان کوراسائو

42آیا می‌توانم با ویزای کانادا به آمریکا سفر کنم؟

در بخش ویزاهای کانادا با کشورهایی که می‌توانید با ویزای کانادا از آن‌ها بازدید کنید آشنا شدیم؛ اما با اینکه کانادا و ایالات‌متحده آمریکا طولانی‌ترین مرز مشترک جهان را دارند نمی‌توانید با ویزای کانادا به آمریکا سفر کنید و باید در خود کانادا درخواست ویزای آمریکا را ارائه دهید؛ اما اگر شهروند یکی از کشورهای شرکت‌کننده در برنامه Visa Waiver هستید لازم نیست در کانادا درخواست ویزای آمریکا دهید بلکه باید درخواست ویزای ESTA دهید.

43پس از صدور ویزای مهاجرت کانادا، تا چه زمانی می‌توانم وارد کانادا شوم؟

شما باید تا زمانی که ویزا منقضی نشده است، وارد کانادا شوید. این تاریخ روی کارت ویزای مهاجرت کانادا نوشته شده است. معمولاً تاریخ انقضا یک سال پس از زمان تکمیل معاینات پزشکی است. البته همیشه این‌طور نیست، اما به‌محض دریافت کارت ویزای مهاجرت کانادا حتماً تاریخ انقضای آن را بررسی کنید.

44هزینه ی ویزای کانادا چقدر است؟

هزینه درخواست ویزای کانادا بسته به نوع ویزا، هدف از ورود به کانادا و مراحل بررسی ویزا متفاوت است. این هزینه نیز به چند بخش تقسیم می شود که از قبیل هزینه ی صدور ویزا، هزینه بررسی مدارک و انجام عملیات بایومتریک (احراز هویت) می شود. به صورت میانگین هزینه ی صدور ویزا های کانادا 100 دلار کانادا می باشد و هزینه ی احراز هویت (بیومتریک) 85 دلار کانادا برای هر فرد است. هزینه ی بررسی مدارک برای ویزا های اقامت دائم، با توجه به زمانبر بود فرایند، از حدود 1000 تا 3000 دلار می باشند.

45هزینه ثبت درخواست برای صدور ویزا چقدر است؟

هزینه‌های متفاوتی توسط دولت کانادا برای ثبت درخواست صدور ویزا وجود دارد. این هزینه تنها توسط کشور کانادا دریافت نمی‌شود بلکه کشورهای دیگری نیز هستند که برای صدور ویزا از متقاضیان هزینه دریافت می‌کنند. این هزینه می‌تواند بین چند صد دلار تا هزار دلار متغیر باشد و بر اساس اینکه فرد از طریق چه برنامه‌ای اقدام کند و به تنهایی یا به همراه خانواده به تعداد و سنین متفاوت (برای کودکان این هزینه کمتر از بزرگسالان است) قصد مهاجرت داشته باشد، متفاوت است‌. بطور معمول این هزینه هنگامی که شما برای درخواست ویزا اقدام می‌کنید و مدارکتان را ارسال می‌کنید از شما دریافت می‌شود اما بسته به اینکه از چه طریقی قصد اقدام دارید متفاوت است. شما می‌توانید با کردیت کارت، حساب بانکی، چک و یا پول نقد به دلار کانادا این هزینه را پرداخت کنید. یک نکته مهم قابل ذکر این است که این هزینه توسط دولت کانادا غیرقابل بازگشت است. برای همین مهم است که از ثبت درخواست برای برنامه صحیح، اطلاعات درست و دقیق و زمان دقیق برای ثبت، اطمینان کسب کنید. هر گونه اشتباه در زمان ثبت اطلاعات برای درخواست صدور ویزا منجر به رد شدن درخواست شما برای صدور ویزا و از دست دادن هزینه پرداختی شما می‌شود.

46هزینه‌های درخواست را چگونه می‌توان پرداخت کرد؟

گزینه‌های پرداخت شما بستگی به جایی که پرداخت می‌کنید و نوع درخواست شما دارد.

47چگونه بفهمیم درخواست ویزای مان رد شده؟

اگر هیچ پیوست یا مهری در پاسپورت شما نبود، یعنی درخواست رد شده است.

48درخواست ویزا تا چند بار رد می شود؟

هر چقدر که بخواهید، می توانید درخواست ویزا کنید اما به محضی که درخواست رد شود، پذیرنده از شما درخواست تغییراتی در فرمتان می کند. اگر این تغییرات را لحاظ نکنید، هر دفعه 160 دلار دست می دهید.

49نحوه اعتراض به ریجکت شدن ویزای کانادا چگونه است؟

بد نیست بدانید راهی برای اعتراض نسبت به ریجکت شدن درخواست ویزای کانادا وجود دارد اما نه برای هر کسی! چنانچه درخواست ویزای شما مبنی بر مسائل بشردوستانه و نظیر آن باشد قطعاً می‌توان نسبت به ریجکت شدن درخواست ویزا اعتراض نموده و درخواست تجدیدنظر کرد. اگر علت ریجکت شدن درخواست ویزای شما عدم صلاحیت و یا نقصی مدارک باشد، در این صورت نیز این امکان وجود خواهد داشت که به رای افسر بررسی اعتراض نمایید. اما در صورتی که رای افسر مهاجرتی بر عدم صداقت و یا ارائه ی اطلاعات غلط در پرونده شما باشد، نه تنها امکان اعتراض از شما صلب می شود، بلکه تا 5 سال توسط اداره مهاجرت کانادا تحریم شده و هیچ گونه درخواستی از شما پذیرفته نخواهد شد.

50اگر درخواست مهاجرت رد شود، برای درخواست مجدد باید صبر کنیم؟

درصورت ردشدن درخواست، هر زمانی که بخواهید می‌توانید درخواست مجدد دهید. مگر اینکه در نامه‌ی نتیجه‌ی شما، گفته شود که نمی‌توانید این کار را بکنید. فقط درصورتی می‌توانید درخواست مجدد بدهید که اطلاعاتی را فراهم کنید که در درخواست قبلی فراهم نکرده بودید. اگر شرایط قانونی خود را ازدست داده باشید (مثلاً ویزای کار شما منقضی شده باشد و آن را تمدید نکرده باشید)، زمان کمی برای درخواست مجدد دارید.

51چطور متوجه شویم درخواست ویزای مان پذیرفته شده است؟

اگر درخواست خود را از طریق پست ارسال کرده اید، باید منتظر دریافت پاسپورت باشید. وقتی که پاسپورت به شما رسید، آن موقع بررسی کنید. اگر مهر پذیرش خورده باشد، به آن معناست که ویزای شما پذیرفته شده و می توانید به کانادا سفر کنید.

52نامه‌ی POE چیست؟

نامه‌ای است که در صورت پذیرش در موارد زیر، از طرف IRCC دریافت می‌کنید: جواز تحصیل جواز کار سوپرویزا (فقط درصورتی‌که از کشورهای معاف از ویزای توریستی هستید) گاهی نامه‌ی مطابقت (correspondence letter)، معرفی یا مقدماتی شناخته می‌شود. به‌صورت رسمی نامه‌ی معرفی نامه‌ی ورودی (POE) نامیده می‌شود. این نامه‌ی معرفی، جواز کار یا تحصیل شما نیست. نامه را نگه دارید. هنگام ورود به کانادا، برای دریافت جواز کار یا تحصیل، باید آن را به دفاتر مرزی نشان دهید.

53آیا باید برای ورود به کانادا، ابتدا به مقصدی که در فرم درخواست اشاره کرده‌ام وارد شوم؟

اصولاً دارنده‌ی ویزای کانادا از هر درگاه ورودی‌ای به‌راحتی می‌تواند وارد کانادا شود. با این حال اگر ابتدا از درگاه ورود استان کبک (Quebec) وارد کانادا شوید، باید ازطرف کبک پذیرفته شوید و گواهی معتبر گزینش استان کبک (CSQ) را داشته باشید و یا مدارکی آماده داشته باشید که به‌طور واضح قصد شما برای اقامت در استانی به‌غیر از کبک را نشان دهد.

54ویزای همراه چیست؟

همانطور که از اسم این ویزا مشخص است، این ویزا برای همراهان فرد متقاضی اصلی ویزای کانادا صادر می شود. چنانچه فردی برای یکی از انواع ویزای کانادا در خواست خود را ارائه دهد، برخی از اعضای خانواده وی نیز از طریق دریافت ویزای همراه، می توانند به کانادا مهاجرت کنند. ویزای همراه دارای انواع مختلفی است. از انواع ویزای همراه، می توان به ویزای همراه کاری کانادا، ویزای همراه دانش‌آموزی کانادا و ویزای همراه دانشجویی کانادا اشاره کرد. به عنوان مثال، چنانچه برای ادامه تحصیل در کانادا موفق به اخذ ویزای تحصیلی کانادا شوید، می توانید همسر یا فرزندان خود را نیز در دوران تحصیل در کنار خود داشته باشیدبرای اخذ ویزای همراه شرایط مشخصی در نظر گرفته شده است. از جمله این شرایط می توان به ارائه گواهی سلامت و ارائه گواهی عدم سوء پیشینه اشاره کرد.

55چه زمانی وابستگان همراه من باید وارد کانادا شوند؟

وابستگان همراه نمی‌توانند پیش از اقدام اپلای‌کننده‌ی اصلی، وارد کانادا شوند. وابستگان همراه یا باید ابتدا همراه با اپلای‌کننده‌ی اصلی باشند و یا پس از او وارد شوند؛ اما در هردو مورد باید تا تاریخ انقضای ثبت‌شده در ویزای مهاجرت کانادا اقدام کرده باشند

56اگر بیش از مدت زمان درج شده در ویزا در کانادا بمانم چه می‌شود؟

اگر مهلت ویزا به اتمام رسیده و شما همچنان در کانادا هستید چند نکته را باید به خاطر بسپارید. اگر کمتر از 90 روز از اتمام مهلت ویزایتان در کانادا مانده‌اید می‌توانید درخواست داده و وضعیت ویزای توریستی خود را دوباره تمدید کنید؛ اما اگر بیش از 90 روز از اتمام مدت زمان ویزای خود در کانادا هستید نمی‌توانید این کار را انجام دهید و در واقع نخواهید توانست دوباره ویزای کانادا دریافت کنید؛ بنابراین باید سعی کنید بیش از مدت زمان مقرر در کانادا نمانید. اگر فکر می‌کنید که باید بیشتر در کانادا بمانید بهتر است هر چه سریع‌تر تا موعد 90 روزه به سر نرسیده دوباره درخواست تمدید ویزای توریستی دهید.

57چگونه می‌توان روند پردازش درخواست مهاجرت را سرعت بخشید؟

زمان موردانتظار برای پردازش درخواست متفاوت است. بستگی به شرایط و مکان درخواست شما دارد. برای جلوگیری از تأخیر: همه‌ی اطلاعات لازم را به‌صورت کامل وارد کنید. تغییرات در اطلاعات شخصی، مثل نام، اطلاعات تماس و شرایط خانوادگی را اطلاع دهید. مدارک و فتوکپی‌ها واضح و خوانا باشند. اصل مدارک غیرانگلیسی یا غیرفرانسوی خود را با ترجمه‌ی کامل ارائه دهید. در درخواست خود، صداقت داشته باشید. موارد زیر باعث تأخیر در روند بررسی درخواست می‌شود: مشکلات کیفری و امنیتی خود را ذکر نکنید. شرایط خانوادگی شما به‌دلیل طلاق، فرزندخواندگی ناقص یا مسائل حل‌نشده‌ی مربوط‌به حضانت کودک، مبهم است. دفتر ویزا باید با سایر دفاتر خارجی یا داخلی کانادا، مشورت کند.

58مراحل درخواست ویزای کانادا چیست؟

مراحل درخواست ویزا برای هر مورد از ویزا ها متفاوت است. اما به طور کل می توان هفت مرحله ی زیر را برای تمامی ویزا ها شمرد. برای اطلاع کامل از شرایط و مراحل دریافت هر ویزا به صفحه ی مربوط به ویزای مورد نظر مراجعه نمایید: مطمئن شوید که واجد شرایط ویزای مورد نظر خود هستید. حساب کاربری خود را در سایت سازمان مهاجرت کانادا ایجاد کنید. مدارک مورد نیاز را بارگذاری کنید. هزینه های بررسی مدارک را پرداخت نمایید. منتظر ارسال دعوت نامه باشد. به سفارت کانادا برای انجام مراحل پایانی دریافت ویزا بروید و پاسپورتتان را تحویل دهید. نتیجه ی درخواست ویزای خود را از سفارت تحویل بگیرید.

59چگونه فرم ویزای کانادا را پر کنیم؟

چنانچه در هر یک از مراحل اخذ ویزای کانادا نیاز به دریافت کمک دارید، می توانید از کارشناسان مجرب تیم تراست راهنمایی های لازم را دریافت کنید.

60هر متقاضی ورود به کانادا، باید درخواست جداگانه‌ای را پر کند؟

همه‌ی متقاضیان باید فرم‌های مختص خود را پر کنند و امضا کنند؛ این شامل مهاجرت خانوادگی هم می‌شود. برای متقاضیان زیر 18 سال، والدین یا سرپرست باید فرم را امضا کنند. اگر اعضای خانواده بخواهند بعداً به دنبال شما مهاجرت کنند، هریک باید فرم درخواست را پر کنند.

61اگر بقیه‌ی اعضای خانواده هم همراه ما بیایند، چه مدارکی را برای درخواست لازم داریم؟

باید مدارک ازدواج و گواهی تولد اعضای خانواده را ارسال کنید. اگر شریک قانونی همراهتان می‌آید، ممکن است مجبور شوید فرم اعلامیه‌ی قانونی اتحادیه‌ی شرکای قانونی را پر کنید و مدارک لیست آن را حاضر کنید که ارتباط شما را اثبات کند.

62مدرک پاسپورت ما باید به چه زبانی باشد؟

جز در موارد خاص، همه‌ی مدارک پاسپورت باید به زبان انگلیسی یا فرانسوی باشد. اگر به زبان انگلیسی یا فرانسوی نبود، شما باید آن را با ترجمه به این زبان‌ها ارسال کنید و گواهی‌نامه از شخصی داشته باشید که آن را ترجمه کرده است. ‌یک فتوکپی معتبر از سند اصلی را هم باید بفرستید.

63مدارک ویزای کانادا به چه زبانی باید ترجمه شوند؟

مدارک مورد نیاز برای اخذ ویزای کانادا باید به یکی از زبان های انگلیسی یا فرانسوی ترجمه شوند.

64اگر مدارک ما ناقصی داشت، چه کنیم؟

اگر مدارک شما ناقصی داشته باشد، ممکن است درخواست رد شود یا با تأخیر مواجه شود. ممکن است در بعضی از موارد (جنگ یا بلایای طبیعی) نتوانید مدرکی را فراهم کنید. اگر چنین موردی پیش آمد، نامه‌ای ارسال کنید که توضیح دهد چرا مدرک را نفرستاده‌اید یا در ارائه‌ی آن تأخیر داشته‌اید. سایر مدارک پشتیبانی را هم با نامه بفرستید. نامه‌ی شما خوانده می‌شود و با شما تماس گرفته می‌شود. بستگی به درخواست شما دارد؛ پذیرش یا عدم پذیرش درخواست شما باتوجه‌به نقص در مدارک، برعهده‌ی مأمور مسئول می‌باشد.

65اگر درخواست به‌دلیل ناقصی برگشت داده شد، چه کنیم؟

اگر چنین اتفاقی بیفتد، همراه با درخواست، نامه‌ای دریافت می‌کنید که چرایی آن را توضیح می‌دهد. باید مطمئن شوید که: تمام ناقصی و موارد خواسته‌شده را با نامه‌ی دریافتی ارسال کنید. نامه‌ای بنویسید و توضیح دهید چرا اطلاعات خود را ویرایش کرده‌اید، یا چرا بعضی از اطلاعات شما ناقصی دارد و نمی‌توانید آن را کامل کنید. می‌توانید از همان مدارک و رسیدهای پرداخت قبلی، برای درخواست دوباره استفاده کنید. البته امضاها باید معتبر باشند. درخواست شما باید قبل از گذشت نود روز از تاریخ امضا، ارسال شود. تاریخی که امضا کرده‌اید، نمی‌تواند پس از ارسال باشد. اگر نیاز به تاریخ جدید بود، باید فرم‌های جدیدی را پر کنید و دوباره امضا کنید. پردازش درخواست شما زمانی آغاز می‌شود که به‌صورت کامل دریافت شود. اگر به‌اشتباه به شما عودت داده شد، همان تاریخ قبلی دریافت برای پردازش درخواستتان لحاظ می‌شود.

66چگونه بفهمیم درخواست ما دریافت شده است؟

اگر پردازش درخواست شما شروع شود، شماره‌ی درخواست را ازطریق نامه یا پست الکترونیکی دریافت می‌کنید. تا زمان بازنشدن درخواست و اطمینان از کامل‌بودن آن، این نامه را دریافت نمی‌کنید. ممکن است بین زمان ارسال درخواست و بررسی آن تأخیر وجود داشت باشد. درخواست شما درصورت وقوع موارد زیر، عودت داده می‌شود: وجود ناقصی عدم پرداخت هزینه‌ها توقف فرایند بررسی به نوع درخواست شما نکاتی برای پیگیری درخواست: اگر درخواست شما ایمیلی بود، از سرویس پیک استفاده کنید که هنگام تحویل به امضا نیاز دارد. با این روش، شما تأییدیه تحویل می‌گیرید و امکان ردیابی بسته را خواهید داشت. اگر درخواست شما ازطریق دفاتر ویزاست، از سرویس VACs برای پیگیری تحویل استفاده کنید. اگر درخواست آنلاین باشد، پس از ارسال، صفحه‌ی تأییدیه را مشاهده می‌کنید. همچنین ایمیلی، حاوی درخواست بررسی اکانت، دریافت خواهید کرد. پیام و شماره‌ی تأیید، در اکانت شما موجود خواهد بود. این شماره را حفظ کنید. ممکن است دریافت ایمیل تأییدیه از سوی IRCC تا چند ساعت پس از درخواست طول بکشد.

67آی‌دی مشتری (Client ID) چیست؟

آی‌دی مشتری که UCI هم نامیده می‌شود، روی تمام مدارکی که دریافت می‌کنید، وجود دارد. یک عدد هشت یا ده‌رقمی به‌شکل زیر است: 0000-0000 یا 00-0000-0000 اگر برای اولین بار است که درخواست می‌دهید، این شماره را ندارید؛ در بخش مربوطه بنویسید Not applicable یا N/A. اگر درخواست شما آنلاین است و سیستم اجازه‌ی نوشتن N/A را نمی‌دهد، آنجا را خالی بگذارید.

68پرداخت آنلاین هزینه‌ی درخواست، به چه صورت خواهد بود؟

اگر درخواست شما آنلاین باشد، در انتهای درخواست باید هزینه را پرداخت کنید. اگر درخواست شما کاغذی باشد، طبق مراحل زیر عمل کنید: دسته‌بندی خود را انتخاب کنید. (fee Category) وقتی وارد جدول پرداخت شدید، مبالغی را که می‌خواهید پرداخت کنید، انتخاب کنید و در ستون مقدار (Quantity) یک عدد وارد کنید. وقتی به صفحه‌ی Summary of fees رسیدید، گزینه‌ی Login and Pay را انتخاب کنید. نیاز است که برای ورود یا ثبت‌نام در اکانت پرداخت اقدام کنید. پس از ثبت‌نام، وارد صفحه‌ای جداگانه می‌شوید که باید اطلاعات پرداخت را در آن وارد کنید. به‌محض پرداخت، رسید به شما ایمیل می‌شود. پس از پرداخت، مدارک آن را با درخواست خود ارائه دهید. 1. از رسید خود کپی بگیرید. 2. شماره درخواست یا شماره‌ی مشتری خود را پشت رسید بنویسید. اگر آن‌ها را در اختیار ندارید، به جایش آدرس و نام کاملتان را بنویسید. 3. کپی رسید را با درخواست خود ارائه دهید.

69چگونه می‌توان گذرواژه‌ی سیستم پرداخت آنلاین را بازیابی کرد؟

برای این کار: وارد بخش مدیریت اکانت بشوید. گزینه‌ی فراموشی رمز (Forget Password) را بزنید و با واردکردن ایمیل، ادامه دهید. به سؤال امنیتی پاسخ دهید و گذرواژه‌ی جدید را وارد کنید. اگر پاسخ سؤال امنیتی را فراموش کرده باشید، باید اکانت جدید ایجاد کنید. به رسیدهای قبلی خود دسترسی نخواهید داشت، اما می‌توانید درخواست دریافت کپی آن‌ها را بدهید.

70می‌توان هزینه‌ها را از طریق بانکی در کانادا پرداخت کرد؟

در بیشتر موارد خیر. فرم رسید پرداخت (IMM 5401) که در بانک‌ها استفاده می‌شد، دیگر موجود نیست. اگر یکی از آن‌ها را دارید که پیش از 31 مارس 2016 در بانک شما مهر شده است، همچنان می‌توانید برای پرداخت از آن استفاده کنید.

71اگر مبالغ موردنیاز را کامل پرداخت نکرده باشیم، باید چه کنیم؟

می‌شود مقدار باقی‌مانده را به‌صورت آنلاین پرداخت کنید. اگر پرداخت کردید، رسید هردو پرداخت را با درخواست خود ارائه دهید. اگر مقدار مبلغ درست باشد، بیش از یک رسید هم پذیرفته می‌شود. اگر نتوانستید آنلاین پرداخت کنید، درخواست عودت هزینه را بدهید و دوباره آن را پرداخت کنید. حتماً دقت کنید که مبلغ را درست پرداخت کنید و رسید را ارائه داده باشید.

72اگر بیش از مبلغ موردنیاز را پرداخت کنیم، باقی عودت داده می‌شود؟

بله، پس از پردازش درخواست شما، زیادبودن آن تعیین می‌شود و به شما عودت داده می‌شود. اما متأسفانه درخواست‌های eTA هیچ‌گونه بازگشت هزینه‌ای ندارند.

73اگر از درخواست خود انصراف دهیم، پرداختی‌ها برمی‌گردد؟

در بیشتر موارد، فقط زمانی بازپرداخت دریافت خواهید کرد که قبل از شروع پردازش، انصراف داده باشید. اگر پردازش درخواست شروع شده باشد، فقط در موارد زیر بازپرداخت دریافت می‌کنید: هزینه‌ی حق‌وحقوق اقامت دائم (RPRF) هزینه‌ی حقوق شهروندی هزینه‌ی جواز کار آزاد (فقط برای کارکنان LMIA) هزینه‌ی یافتن کارفرما (به خود کارفرما عودت داده می‌شود.) هزینه‌های IEC

74اگر درخواست ما عودت داده شود، بازپرداخت دریافت خواهیم کرد؟

بله، درصورت برگشت‌دادن درخواست به دلایل زیر، پرداختی‌ها به شما باز می‌گردد: ناقص‌بودن درخواست دریافت درخواست قبل از بازگشایی برنامه‌ی مهاجرتی بسته‌شدن ظرفیت برنامه بازپرداخت‌ها ممکن است تا شش هفته زمان ببرند. اگر بیشتر زمان برد، به اینجا مراجعه کنید. هزینه‌های اثر انگشت و عکس عودت داده نخواهد شد.

75اگر درخواست ویزای کانادای من ریجکت شد پولم را پس می‌دهند؟

خیر. وقتی مبلغی برای رسیدگی به درخواست ویزای کانادا پرداختید دیگر نمی‌توانید استرداد آن را مطالبه کنید. فراموش نکنید که شما این پول را پرداخته‌اید و آن‌ها هم برای رسیدگی آن‌وقت گذاشته‌اند؛ اما در برخی موارد می‌توانید قبل از شروع رسیدگی به درخواست استرداد آن را مطالبه کنید. علاوه بر این اگر با درخواست شما موافقت نشد می‌توانید در موارد زیر پول خود را پس بگیرید: هزینه حق اقامت دائم هزینه حق شهروندی هزینه ویزای کار باز هزینه تجربه بین‌المللی کانادایی هزینه کوتاهی و قصور کارفرما

76هزینه به من بازگشته است اما کافی نیست. مشکل کجاست؟

این مشکل زمانی اتفاق می‌افتد که شما با پول رایج خود پرداخت می‌کنید و نه دلار کانادا. مبلغ بازپرداخت شما ممکن است باتوجه‌به ارزش پولتان تغییر کند. بازپرداخت پول، طبق ارزش پول شما در روزی انجام می‌شود که بازپرداخت ارسال شده است. باتوجه‌به تغییرات روزانه‌ی ارزش‌های پولی، مبلغ بازگشتی دقیقاً مطابق با مبلغ پرداختی شما نیست. بازپرداخت آنلاین: پرداختی‌ها و بازپرداختی‌ها با دلار کانادا انجام می‌شود. وقتی بازپرداخت به کارتی واریز می‌شود که از پول رایج دیگری استفاده می‌کند، بانک شما آن‌ها را چنج می‌کند و این پروسه به IRCC ارتباطی ندارد. بازپرداخت به‌صورت چک و سایر روش‌ها: اگر نشانی پستی شما هنگام درخواست بازپرداخت خارج از کشور باشد، بازپرداخت شما به‌صورت چک یا واریز مستقیم به پول رایج کشورتان، ارسال خواهد شد. مبلغ بازگشتی، بستگی به ارزش پول شما در روز ارسال دارد.

77درخواستم را ارسال کرده‌ام، اما می‌خواهم برنامه‌ام را تغییر دهم. آیا می‌توانم هزینه‌هایی را که قبلاً پرداخت کرده‌ام، در برنامه‌ی جدید لحاظ کنم؟

خیر، اگر می‌خواهید ازطریق برنامه‌ی جدید درخواست دهید، باید دوباره هزینه‌ها را بپردازید. اگر قبل از شروع پردازش درخواست اول، از آن انصراف دهید، بازپرداخت دریافت خواهید کرد.

78آیا برای ویزای کانادا عکس و اثرانگشت لازم است؟

بله. هنگام درخواست ویزای کانادا، صرف نظر از نوع ویزا، ملزم به ارائه اثرانگشت و عکس خود هستید. کانادا در کشورهای سراسر جهان مراکزی را برای جمع‌آوری اطلاعات بیومتریک (اثرانگشت و عکس متقاضیان ویزا) تدارک دیده است. سفارت کانادا برای شما نامه‌ای خواهد فرستاد و در آن تاریخ مراجعه به یکی از این مراکز را جهت ارائه اطلاعات بیومتریک مشخص خواهد نمود.

79چرا به معاینه‌ی پزشکی نیاز داریم؟

شما در سه مورد زیر به این معاینه نیاز دارید: سفر به‌مدت بیش از شش ماه درخواست اقامت دائم کارکردن در بخش سلامت یا کودکان. این معاینه، برای سلامت عمومی کانادایی‌ها اهمیت دارد و از گسترش بیماری جلوگیری می‌کند. اگر سفر شما کمتر از شش ماه است، به معاینه نیاز ندارید.

80من فکر می‌کنم معاف هستم. چرا باید معاینه انجام بدهم؟

برای ارزیابی درخواست شما، ممکن است به معاینه‌ی پزشکی نیاز باشد. حتی اگر: کمتر از شش ماه در کشور یا سرزمینی خاص زندگی کرده باشید. بخواهید کمتر از شش ماه در کانادا بمانید. اگر به معاینه نیاز داشته باشید، کم‌و‌کیف آن برای شما ارسال می‌شود. بعد از ارسال، سی روز فرصت دارید که انجامش دهید وگرنه درخواستتان رد می‌شود.

81من برای اقامت دائم درخواست داده‌ام. همسر و فرزندانم همراهم نمی‌آیند. آیا نیاز است آن‌ها هم معاینه شوند؟

بله، همه‌ی وابستگان متقاضی باید زیرنظر پزشک موردتأیید، معاینه شوند. مهم نیست که همراه شما بیایند یا خیر. علت این امر آن است که باید آن‌ها هم موردتأیید باشند تا در آینده بتوانند به کانادا بیایند. داشتن وابستگان غیرقابل‌قبول، ممکن است وضعیت اقامت دائم شما را هم نامناسب کند.

82قوانین مربوط به تست‌های پزشکی چیست؟

بطور قانونی برای گرفتن ویزا نیاز به انجام معاینات پزشکی دارید. سیستم درمانی در کانادا دولتی است و هر فرد هزینه‌ای را برای این سیستم به همراه خواهد داشت بنابراین، کانادا تمائلی به تراشیدن هزینه‌ی اضافی برای سیستم درمانی خود ندارد. در نتیجه، تمامی افراد خواهان دریافت ویزا و اقامت کانادا باید تست پزشکی انجام دهند.

83اگر به معاینه‌ی پزشکی نیاز داشته باشیم، درخواست ما چقدر طول می‌کشد؟

برای درخواست‌های اقامت موقت (گردشگری، کار و تحصیل)، دریافت نتایج معاینه چهار هفته زمان می‌برد و برای درخواست اقامت دائم، سه ماه پس از گزارش پزشک طول می‌کشد.

84می‌توان برای سرعت‌بخشیدن به روند درخواست، معاینه‌ی پزشکی را از قبل انجام داد؟

این به نوع مهاجرتتان بستگی دارد، در بیشتر موارد بله.

85اگر باردار باشیم، می‌توانیم تا به‌دنیا آمدن بچه برای معاینه صبر کنیم؟

خیر، حتی با وجود بارداری هم باید معاینه را انجام دهید. اگرچه بعضی از بخش‌های معاینه ممکن است به بعد از فارغ‌شدن موکول شود. درخواست شما فقط پس از انجام موارد الزامی تأیید خواهد شد. بهتر است مسائل خود را با پزشکتان درمیان بگذارید.

86چطور می‌توانیم برای انجام تست پزشکی دکتر مناسبی پیدا کنیم؟

فقط پزشک پنل مورد تأیید مهاجرت و شهروندی کانادا (IRCC) می‌تواند آزمایش پزشکی شما را انجام دهد. می‌توانید پزشک پنل را در هر جایی پیدا کنید. باید به او محل پردازش پرونده را اطلاع دهید تا نتایج آزمایش به دفتر همان محل ارسال شود. تست پزشکی هزینه‌های خودش را دارد که برای هر پزشکی متفاوت است. لیست پزشک پنل‌ها را در محل زندگی خود جستجو کنید. اگر پزشک خانواده‌تان خارج از این لیست بود، نمی‌توانید او را انتخاب کنید.

87چگونه می‌توانیم برای معاینه‌ی پزشکی (Medical exam) مهاجرت خود، پزشک پیدا کنیم؟

فقط پزشک تأییدشده می‌تواند معاینه را انجام دهد. این پزشک به‌عنوان پزشک پنل (Panel) انتخاب می‌شود. از این لیست، اسامی پزشکان موردتأیید را ببینید. از پزشک خانواده‌ی خود، درصورتی‌که نامش در این لیست موجود نباشد، نمی‌توانید استفاده کنید. چند مورد دیگر باید درمورد پزشک و معاینه بدانید: می‌توانید هر پزشکی که خواستید از لیست انتخاب کنید؛ حتی اگر در محل زندگی شما نباشد. برای پزشک باید هزینه پرداخت کنید. این هزینه بسته به هر پزشک، متفاوت است. تحقیق کنید که چه چیزهایی باید هنگام ملاقات با پزشک همراه داشته باشید.

88برای انجام آزمونهای پزشکی باید چه مدارکی را همراه خود ببرید؟

اگر برای ویزای والدین، پدربزرگ و مادربزرگ خود نیاز به معاینه پزشکی دارید، باید موارد زیر را برای معاینه پزشکی به همراه خود ببرید: مدارک شناسایی قانونی (گذرنامه، شناسنامه یا گواهینامه رانندگی) گزارشات پزشکی برای هرگونه موارد موجود وسایل چشمی بدون نسخه مانند لنز یا عینک (در صورت وجود) فرم گزارش پزشکی (IMM 1017E)، اگر ویزیت پزشکی مقدماتی را نداشته باشید، این مورد در دفتر ویزا به شما داده می‌شود. توجه: باید بررسی کنید که پزشک پنل شما دارای سیستم الکترونیکی است یا خیر. اگر دکتر شما این سیستم را ندارد باید 4 عکس با شرایط زیر به همراه خود داشته باشید: عکس در 6 ماه گذشته گرفته شده باشد. عکس‌ها یکسان باشند. عکس‌ها باید چاپ شده بر روی کاغذ با کیفیت بالا باشند. عکس‌ها باید به صورت رنگی یا سیاه و سفید چاپ شده باشند. چهره شما باید در عکس نمایان باشد. ( از وسایلی مانند لباس‌های مذهبی، لوازم جانبی یا عینک آفتابی استفاده نکنید) چهره شما در عکس باید خنثی و روبروی دوربین باشد. ابعاد عکس باید 35 میلی‌متر در 45 میلی‌متر باشد، چهره و شانه‌های فرد باید در عکس مشخص باشد.

89چگونه می‌توانیم نتایج معاینات را پیگیری کنیم؟

برای این کار، می‌توانید از این ابزار استفاده کنید. اگر نتوانستید وضعیت خود را ببینید و زمان معمول آن هم سپری شده بود، از این وب‌سایت برای پیگیری وضعیت خود استفاده کنید. برای موارد پیچیده یا اطلاعات اضافی خواسته‌شده، ارسال نتایج معاینه بیشتر طول می‌کشد.

90چگونه می‌توان یک کپی از مدارک آزمون پزشکی تهیه نمود؟

هنگامی که برای آزمون‌های پزشکی می‌روید باید از دکتر خود بخواهید که یک نسخه از نتایج را به شما بدهد. همه مدارکی که به اداره مهاجرت کانادا ارسال می‌شوند دیگر قابل برگشت نیستند و آنجا باقی می‌ماندن.

91الزامات مربوط به گواهی‌های قضایی چیست؟

گواهی نبود سوءپیشینه برای کلیه متقاضیان 18 سال و بالاتر الزامی است. این گواهینامه مربو به کشور مبدا است و روند درخواست و صدور آن به کشور مبدا بستگی دارد. این قانون از هر کشوری که متقاضی بیش از شش ماه در آن زندگی کرده باشد چنین گواهینامه‌ای را طلب می‌کنند و برای اخذ ویزای اقامت دائم یا اجازه کار باید این شرایط تحقق یابد.

92اگر نتوانیم گواهی پلیس را تهیه کنیم، چه می‌شود؟

باید توضیح دهید که دلیل آن چه بوده است. برای این کار، باید: مدارک درخواست گواهی پلیس را ارائه دهید. نامه‌ای بنویسید که تمام تلاش‌های شما برای گرفتن گواهی را توضیح دهد. البته ارسال موارد بالا، ضامن پذیرش درخواست شما نیست.

93اگر گواهی پلیس به زبان انگلیسی یا فرانسوی نباشد، باید ترجمه‌اش را ارسال کنیم؟

بله، باید ترجمه‌ی موردتأییدی را با درخواست خود ارسال کنید. ترجمه‌هایی که ازجانب اعضای خانواده انجام شود، موردتأیید نیست.

94برای پردازش دوهفته‌ای GSS واجد شرایط هستم. می‌توانم خانواده‌ام را هم بیاورم؟

بله، اگر همه‌ی اعضا هم‌زمان درخواست داده باشند، همسر یا شریک قانونی و فرزندان تحت تکفل هم برای پردازش دوهفته‌ای مجاز خواهند بود. دقت کنید که همه درخواست کاملی ارسال کرده باشند تا تأخیری ایجاد نشود.

95برای درخواست پردازش دوهفته‌ای از طریق GSS، آزمایش پزشکی را کِی انجام دهیم؟

اگر نیاز به آزمایش پزشکی دارید، قبل از درخواست آن را انجام دهید تا با درخواست ارسالش کنید. این همان upfront exam است.

96برای درخواست ویزای کار از طریق GSS، مدرک عدم سوءپیشینه (police certificate) لازم است؟

به محل درخواستتان بستگی دارد. بسیاری از دفاتر ویزا دستورالعمل‌های الزامی خاصی را دارند. برای چک کردن نیازتان به مدرک عدم سوءسابقه: وارد درخواست ویزای کار خود شوید. کشور یا منطقه‌ی محل درخواست را انتخاب کنید. از لیست مدارک (در صورت وجود) فایل visa office requirements مختص کشور خود را دانلود کنید. دستورالعمل‌های دفتر ویزا مختص محل شماست و نیازتان به مدرک عدم سوءپیشینه را مشخص می‌کند. اگر مدرک عدم سوءپیشینه‌ی شما انگلیسی یا فرانسوی نیست، باید ترجمه‌ی معتبری ارائه کنید و با درخواست ارسالش کنید، حتی اگر دفتر ویزا سایر زبان‌ها را هم قبول کند. اگر نمی‌توانید مدرک عدم سوءپیشینه تهیه کنید، علت را توضیح دهید و مدارک مربوطه را با درخواست ارسال کنید. توضیحات شما بررسی می‌شود و در صورت نیاز به اطلاعات بیشتر، به شما اطلاع‌رسانی خواهد شد. اگر ارائه‌ی مدرک عدم سوءپیشینه لازم باشد، ولی با درخواست ارسال نشود، پردازش درخواست شما احتمالاً بیش از دو هفته طول می‌کشد.

97ویزای موقت کانادا چیست؟

ویزای موقت کانادا یک سند رسمی است که ثابت می‌کند شما می‌توانید به عنوان بازدید کننده یا مقیم موقت در کانادا حضور داشته باشید. اگر می‌خواهید برای مدت زمان محدود در کانادا زندگی کنید، ویزای موقت یک گزینه ایده آل برای شما است. افراد ویزای موقت را معمولا برای بازدید از یک کشور به عنوان گردشگر، تحصیل در یکی از دانشگاه‌ها و دانشکده‌ها و یا برای مشاغل موقت دریافت می‌کنند.

98ویزای اقامت موقت کانادا چیست ؟

این نوع ویزا سندی رسمی است که در پاسپورت شما ثبت می‌شود و بیانگر این است که شما موقتاً (خواه برای بازدیدکننده و توریست یا دانشجو و نیروی کار) شرایط لازم برای ورود به کانادا را دارید. افرادی که شهروند کانادا نیستند و اقامت دائم کانادا را ندارند نیاز به این ویزا خواهند داشت. در این نوع ویزا شما باید به آفیسر مهاجرتی ثابت کنید که قصد ترک کانادا پس از زمان تعیین شده را دارید و در صورتی که نتوانید این را ثابت کنید به شما ویزا تعلق نخواهد گرفت. ثابت کردن این موضوع از طریق بررسی و پرسش از شما در مورد میزان درآمد، مدت زمان درخواستی برای اقامت در کانادا، میزان تعلق به کشورتان، هدف از سفر به کانادا، توانایی ترک کانادا، سابقه ویزای قبلی، سابقه بیماری و شرایط فرد دعوت‌کننده است. در ویزای موقت شرط بر بازگشت از کاناداست حتی اگر برای تحصیل در کانادا باشید. اگر قصد گرفتن اقامت دائم کانادا را دارید باید هنگام صدور اقامت دائم خارج از کانادا باشید. در کل نمی‌توانید از این روش برای گرفتن اقامت دائم اقدام کنید زیرا روش‌های مهاجرتی متنوع کانادا وجود دارند.

99ویزای موقت کانادا تا چه زمانی دارای ارزش است؟

اگر زمانی در هنگام ورود شما در گذرنامه مشخص نشده باشد، قاعده کلی این است که ویزاهای موقت برای مدت 6 ماه اعتبار دارند. با این وجود می‌توانید درخواست تمدید ویزا نیز ثبت کنید. دانشجویان و کارگران بسته به دلایل خود می‌توانند برای مدت زمان متفاوتی در کانادا بمانند. توجه: برای تمدید اقامت شما باید 3 ماه قبل از انقضای ویزای موقت خود اقدام کنید.

100آیا می‌توان با ویزای موقت در کانادا تحصیل کرد؟

بله. شما می‌توانید با ویزای موقت در کانادا تحصیل کنید، اگر برنامه تحصیلات شما کمتر از شش ماه باشد نیازی به اجازه تحصیل ندارید. با این حال، اگر تصمیم به ادامه تحصیل خود گرفتید، بهتر است که درخواست اجازه تحصیل کنید. اگر فرزند دارید، داشتن ویزای اقامت موقت می‌تواند به این معنا باشد که فرزندان شما می‌توانند در مدارس دولتی کانادا (سطح متوسطه و ابتدایی) تحصیل کنند.

101قبل از درخواست ویزا، به بلیط هواپیما نیاز داریم؟

خیر، ضرورتی ندارد. به جای آن، بدون پرداخت مبلغ کامل بلیط، آن را رزرو کنید. وقتی که ویزا را دریافت کردید، باقی مبلغ را پرداخت کرده و سفر کنید.

102منظور از Surname چیست؟

همان نام خانوادگی یا last name شماست. باتوجه‌به پاسپورت یا مدرک شناسایی خود آن را بنویسید و از مخفف‌نویسی بپرهیزید.

103UCI خود را فراموش کرده‌ام. آن را از کجا پیدا کنم؟

این عدد هشت یا ده‌رقمی روی تمام نامه‌های دریافتی شما وجود دارد. همچنین روی کارت اقامت دائم و یا جواز تحصیل و کار هم می‌توانید آن را ببینید. اگر هیچ‌کدام از این مدارک را نداشتید و خواستید فرم درخواست را پر کنید، بخش مربوط به UCI را خالی بگذارید.

104اگر برای پرکردن کامل فرم جای کافی نداشتیم، چه کنیم؟

اگر فضای بیشتری نیاز داشتید، یک تکه کاغذ اضافه به فرم پیوست کنید. روی کاغذ پاسخ‌ها را کامل بنویسید و شماره‌ی سؤال و فرم را ذکر کنید.

105در بخش تاریخ فرم مهاجرت، چه تاریخ‌هایی را وارد کنیم؟

فرم شامل سه تاریخچه است: تاریخچه‌ی کار، تحصیل و محل زندگی. هریک تاریخ مقصد (to) دارد. یعنی چه زمانی فعالیت کاری خود را تمام کرده‌اید یا نقل مکان کرده‌اید. اگر هنوز مشغول به کار یا تحصیل هستید یا همچنان در همان محل زندگی می‌کنید، جلوی مقصد کلمه‌ی Today یا تاریخ امضای درخواست را بنویسید. اگر هم تاریخ‌های دقیق را نمی‌دانستید، تخمینی بنویسید.

106شرط اخذ ویزای اقامت موقت کانادا کدام است؟

جهت ارائه درخواست برای دریافت ویزاهای اقامت موقت کانادا، نیاز است تا داوطلبان از شرایط مشخصی برخوردار باشند. برخی از این شرایط عبارت هستند از: سن متقاضی باید حداقل 18 سال باشد. برخورداری از یک گذرنامه معتبر که حداقل دارای یک صفحه خالی باشد. ترجمه رسمی تمام مدارک به یکی از زبان های انگلیسی یا فرانسوی. ارائه گواهی عدم سوء پیشینه

107با ویزای اقامت موقت، می‌توان کانادا را ترک کرد و دوباره برگشت؟

ویزای اقامت موقت یک بار ورود (Single-Entry): اگر ویزای یک‌بار ورود اقامت موقت دارید، به‌طور کلی برای بازگشت به کانادا به ویزای جدیدی نیاز دارید. می‌توانید از طریق ویزای اورجینال یک‌بار ورود خود، در شرایط زیر درخواست بازگشت دهید: فقط از ایالات متحده، سنت پیر و میکلون دیدن کرده باشید. قبل از پایان اعتبار اقامت خود به کانادا برمی‌گردید. ویزای اقامت موقت چند بار ورود (Multiple-Entry): اگر ویزای اقامت موقت چند بار ورود دارید و ویزا منقضی نشده است، بله می‌توانید برگردید. ویزای اقامت موقت منقضی شده: می‌توانید از طریق ویزای اورجینال اقامت موقت خود، حتی در صورت انقضا، تحت شرایط زیر درخواست بازگشت دهید: فقط از ایالات متحده، سنت پیر (St. Pierre) و میکلون (Miquelon) دیدن کرده باشید. قبل از پایان اعتبار اقامت خود به کانادا برمی‌گردید. مأمور ویزا قبل از بازگشت شما، همه‌ی شرایطتان را بررسی می‌کند. اگر از کشوری غیر از لیست بالا دیدن کرده باشید، به ویزای اقامت موقت جدیدی نیاز دارید.

108چگونه باید برای ویزای موقت کانادا اقدام کنیم؟

به طور معمول ویزای اقامت موقت برای 6 ماه صادر می‌شود. شرایطی وجود دارد که بازدید کنندگان می‌توانند بیشتر از یک دوره 6 ماهه در کانادا بمانند که در ادامه به آن خواهیم پرداخت. اخذ ویزای بازدیدکننده: برخی از مهم‌ترین عواملی که یک مسئول ویزا در ارزیابی درخواست شما در نظر خواهد گرفت ، ارتباط با کشور خود است. یکی از سوال‌های اصلی در صدور ویزای اقامت موقت (یا ویزای بازدیدکننده) این است: آیا متقاضی پس از پایان وضعیت وی، به کشور خود باز خواهد گشت؟ در تلاش برای پاسخ به این سؤال، افسر ویزا ابتدا به بررسی ارتباطات شما با کشورتان می پردازد. استخدام اگر شاغل هستید، این یک ارتباط قدرتمند با وطن شما است. در صورت امکان، حتماً نامه اشتغال را در مدارک درج كنید كه عدم ادامه حضور شما در كانادا را نشان می‌دهد. خانواده اگر در کشور محل اقامت خود خانواده دارید، این یک ارتباط مهم است. در صورت امکان می‌توانید نسخه‌هایی از شناسنامه‌ها را برای نمایش روابط ارائه دهید. اگر مدارکی برای اثبات رابطه نداشته باشید‌، شهادت اعضای خانواده ایده خوبی است. اعضای خانواده شما می‌توانند سوگند خورده و روابط خود را با شما بیان کنند. دارا بودن ملک داشتن ملک در کشور محل تابعیت شما یکی دیگر از ارتباطات قدرتمند شما با کشورتان است. در صورت امکان، نسخه‌هایی از سند ملک خود را در کشورتان تهیه کرده و ارائه دهید. تعهدات آیا در کشور خود تعهداتی دارید؟ شاید شما از والدین سالخورده یا بستگان دیگری مراقبت کنید؟ یا شاید شما رهبر یک جامعه یا یک گروه داوطلب باشید؟ نشان دادن شواهد مربوط به تعهدات در کشور اصلی شما مطمئناً به شما کمک می‌کند تا نشان دهید که پس از بازدید خود به کشور خود باز خواهید گشت. عامل مهم دیگری که باید در برنامه خود به آن توجه کنید، نحوه حمایت از خود در کانادا است. شما باید در مورد چگونگی ارائه مدارکی در این زمینه فکر کنید. منابع مالی کافی چقدر پول برای سفر به کانادا و سپس بازگشت به کشورتان دارید؟ IRCC محاسبه‌ای ناچیز از هزینه‌های غذا و اقامت را برای تعیین حداقل بودجه لازم انجام می‌دهد. مستنداتی از پول در بانک خود ارائه کنید، و بررسی‌های مسافرتی را در حین عبور از مرز انجام دهید، فقط به کارت‌های اعتباری اعتماد نکنید، یک افسر ویزا ممکن است گمان کند که شما بودجه سفر خود را ندارید. آیا محدودیت‌های ارزی در کشورتان وجود دارد؟ این موضوع را در نظر بگیرید و راهی برای رفع آن بیابید. اقامت در کنار خانواده یا دوستان اگر با دوستان یا خانواده خود اقامت داشته باشید، برای سفر خود به مقدار زیادی پول نقد احتیاج نخواهید داشت. با این وجود به اثبات این امر نیاز دارید که میزبان شما اقامتگاه و غذا را تأمین می‌کند. میزبان شما در کانادا باید نامه‌ای را امضا کند که می‌گوید شما در کنار آن‌ها خواهید ماند و آن‌ها غذا و اقامتگاه را تهیه می‌کنند. در نامه باید میزان مدت اقامت شما در کنار آن‌ها ذکر شده باشد و در آنجا می‌توانید یک شماره تلفن و آدرس و شماره تماس داشته باشید. امکان ترک کانادا مسئول ویزا باید مشخص کند که آیا شما توانایی ترک کانادا پس از اقامت خود را دارید یا خیر. حتماً بلیط سفر برگشت به کشور خود را رزرو کنید و حواستان باشد که گذرنامه شما برای کل اقامت و سفر برگشت خود معتبر باشد. اگر بلیط برگشت ندارید زیرا مطمئن نیستید چه وقتی می‌خواهید به کشور خود بازگردید، حتما پول کافی برای خرید بلیط برگشت به کشور خود داشته باشید.

109چگونه باید برای ویزای موقت کانادا اقدام کنیم؟

به طور معمول ویزای اقامت موقت برای 6 ماه صادر می‌شود. شرایطی وجود دارد که بازدید کنندگان می‌توانند بیشتر از یک دوره 6 ماهه در کانادا بمانند که در ادامه به آن خواهیم پرداخت. اخذ ویزای بازدیدکننده: برخی از مهم‌ترین عواملی که یک مسئول ویزا در ارزیابی درخواست شما در نظر خواهد گرفت ، ارتباط با کشور خود است. یکی از سوال‌های اصلی در صدور ویزای اقامت موقت (یا ویزای بازدیدکننده) این است: آیا متقاضی پس از پایان وضعیت وی، به کشور خود باز خواهد گشت؟ در تلاش برای پاسخ به این سؤال، افسر ویزا ابتدا به بررسی ارتباطات شما با کشورتان می پردازد. استخدام اگر شاغل هستید، این یک ارتباط قدرتمند با وطن شما است. در صورت امکان، حتماً نامه اشتغال را در مدارک درج كنید كه عدم ادامه حضور شما در كانادا را نشان می‌دهد. خانواده اگر در کشور محل اقامت خود خانواده دارید، این یک ارتباط مهم است. در صورت امکان می‌توانید نسخه‌هایی از شناسنامه‌ها را برای نمایش روابط ارائه دهید. اگر مدارکی برای اثبات رابطه نداشته باشید‌، شهادت اعضای خانواده ایده خوبی است. اعضای خانواده شما می‌توانند سوگند خورده و روابط خود را با شما بیان کنند. دارا بودن ملک داشتن ملک در کشور محل تابعیت شما یکی دیگر از ارتباطات قدرتمند شما با کشورتان است. در صورت امکان، نسخه‌هایی از سند ملک خود را در کشورتان تهیه کرده و ارائه دهید. تعهدات آیا در کشور خود تعهداتی دارید؟ شاید شما از والدین سالخورده یا بستگان دیگری مراقبت کنید؟ یا شاید شما رهبر یک جامعه یا یک گروه داوطلب باشید؟ نشان دادن شواهد مربوط به تعهدات در کشور اصلی شما مطمئناً به شما کمک می‌کند تا نشان دهید که پس از بازدید خود به کشور خود باز خواهید گشت. عامل مهم دیگری که باید در برنامه خود به آن توجه کنید، نحوه حمایت از خود در کانادا است. شما باید در مورد چگونگی ارائه مدارکی در این زمینه فکر کنید. منابع مالی کافی چقدر پول برای سفر به کانادا و سپس بازگشت به کشورتان دارید؟ IRCC محاسبه‌ای ناچیز از هزینه‌های غذا و اقامت را برای تعیین حداقل بودجه لازم انجام می‌دهد. مستنداتی از پول در بانک خود ارائه کنید، و بررسی‌های مسافرتی را در حین عبور از مرز انجام دهید، فقط به کارت‌های اعتباری اعتماد نکنید، یک افسر ویزا ممکن است گمان کند که شما بودجه سفر خود را ندارید. آیا محدودیت‌های ارزی در کشورتان وجود دارد؟ این موضوع را در نظر بگیرید و راهی برای رفع آن بیابید. اقامت در کنار خانواده یا دوستان اگر با دوستان یا خانواده خود اقامت داشته باشید، برای سفر خود به مقدار زیادی پول نقد احتیاج نخواهید داشت. با این وجود به اثبات این امر نیاز دارید که میزبان شما اقامتگاه و غذا را تأمین می‌کند. میزبان شما در کانادا باید نامه‌ای را امضا کند که می‌گوید شما در کنار آن‌ها خواهید ماند و آن‌ها غذا و اقامتگاه را تهیه می‌کنند. در نامه باید میزان مدت اقامت شما در کنار آن‌ها ذکر شده باشد و در آنجا می‌توانید یک شماره تلفن و آدرس و شماره تماس داشته باشید. امکان ترک کانادا مسئول ویزا باید مشخص کند که آیا شما توانایی ترک کانادا پس از اقامت خود را دارید یا خیر. حتماً بلیط سفر برگشت به کشور خود را رزرو کنید و حواستان باشد که گذرنامه شما برای کل اقامت و سفر برگشت خود معتبر باشد. اگر بلیط برگشت ندارید زیرا مطمئن نیستید چه وقتی می‌خواهید به کشور خود بازگردید، حتما پول کافی برای خرید بلیط برگشت به کشور خود داشته باشید.

110آیا برای سفر به کانادا برای تعطیلات به ویزای موقت نیاز دارم؟

این مورد بستگی به کشور شما دارد. برای سفر به کانادا ممکن است به ویزای موقت کانادا یا فقط گذرنامه معتبر احتیاج داشته باشید

111می‌توانیم هزینه‌ی اقامت موقت را به پول کشور خود پرداخت کنیم؟

در بیشتر کشورها، بله. برای اطلاعات بیشتر در مورد روش‌های موردقبول پرداخت از طرف دفاتر ویزای کانادا

112آیا برای ادامه تحصیل در کانادا نیاز به ویزای تحصیلی دارم؟

پاسخ به این سوال بستگی به شرایط تحصیلی شما دارد. چنانچه مدت زمان تحصیل شما در کانادا کمتر از 6 ماه باشد، معمولاَ نیازی به اخذ مجوز تحصیلی نخواهد بود. اما چنانچه مدت زمان تحصیل در کانادا بیش از 6 ماه باشد، باید برای اخذ مجوز تحصیل در کانادا اقدام کنید.

113آیا با اخذ ویزای تحصیلی امکان کار هم زمان با تحصیل در کانادا وجود دارد؟

با اخذ مجوز تحصیل در کانادا می توانید تحت شرایط معینی در این کشور کار کنید و درآمد داشته باشید. برخی از این شرایط عبارت هستند از: محل کار شما در محیط دانشگاه باشد. کار مورد نظر به عنوان بخشی از برنامه تحصیلی باشد. کار مورد نظر شامل پژوهش های دانشگاهی باشد. ذکر این نکته ضروری است که همسر یا شریک زندگی دانشجوی بین المللی، می تواند به صورت موقت در کانادا مشغول به کار شود. چنانچه نیاز به دریافت مشاوره ویزای تحصیلی کانادا دارید، می توانید از کارشناسان مجرب تراست راهنمایی های لازم را دریافت کنید.

114چه فعالیتی کار محسوب می‌شود؟

فعالیت‌هایی که با شرایط زیر انجام دهید کار محسوب می‌شوند: دستمزد دریافت می‌کنید دستمزد دریافت نمی‌کنید، اما شغلی است که معمولاً حق‌الزحمه دارد یا تجربه‌ی کاری ارزشمندی برای شهروند کانادایی یا مقیم دائم آنجاست. مثلاً کارآموزی بدون حقوق دستمزد پولی است که: کارفرما به شما می‌دهد در ازای نوعی خدمت دریافت می‌کنید در ازای هر نوع فعالیت دیگری می‌گیرید

115به‌عنوان نیروی کار، برای کار در کانادا به eTA یا ویزا نیاز داریم؟

بسته به وضعیت تابعیت شما، علاوه بر ویزای کار، ممکن است به eTA یا ویزای توریستی نیاز پیدا کنید. ویزا یا eTA هم‌زمان با جواز کارتان صادر خواهد شد. نیازی به درخواست جداگانه یا پرداخت هزینه‌ی اضافی نیست.

116هنگام ورود به کانادا می‌توانیم درخواست ویزای کار دهیم؟

بیشتر افراد نمی‌توانند برای ویزای کار یا تحویل عکس و اثر انگشت، از طریق مراکز مرزی (port of entry) اقدام کنند. فقط زمانی می‌توانید از طریق مرز اقدام کنید که شرایط زیر را داشته باشید: از آمریکا وارد کانادا شوید. بخواهید به‌محض ورود به کانادا، چهارده روز قرنطینه شوید. حتی اگر بخواهید به کانادا ورود مجدد داشته باشید، باز هم به قرنطینه نیاز دارید. پیشنهاد کاری معتبری داشته باشید. سایر شرایط درخواست از طریق مرز را داشته باشید.

117آیا ویزای کار کانادا شرایط خاصی دارد؟

بعضی از شرایط مستقیماً روی ویزا نوشته می‌شوند؛ مثل: نوع کار مجاز کارفرماهای مجاز محل مجاز برای کار مدت‌زمان مجاز برای کار آیین‌نامه‌ی 185 حمایت از مهاجران همه‌ی شرایط احتمالی برای ویزا را لیست کرده است. بعضی از شرایط استانداردها هم هستند که مخصوص همه‌ی دارندگان ویزاست. مثلاً باید پس از پایان اقامت خود، کانادا را ترک کنید.

118برای کار در کانادا، به چه چیزی نیاز داریم؟

به شغل شما، برنامه‌ی درخواستی و نیاز یا عدم نیاز به LMIA بستگی دارد. در بیشتر موارد، به یک یا تعداد بیشتری از مدارک زیر برای کار نیاز دارید: اگر شغلتان به LMIA نیاز دارد، شماره‌ی LMIA از طرف کارفرما اثبات اینکه کارفرمایتان پیشنهاد استخدام را از طریق درگاه کارفرما ارائه داده است قرارداد یا نامه‌ی کار (اگر کارفرمای شما از روند انطباق کارفرما معاف باشد) اثبات گواهی، اعتبار یا صلاحیت در شغل موردنظر در برخی موارد، ممکن است از دریافت LMIA معاف باشید: Mobilité Francophone به کارفرمایان کانادایی اجازه می‌دهد که فرانسوی زبان‌ها و کارگران دو زبانه را از خارج استخدام کنند، برای کار کردن در مشاغل مدیریتی، حرفه‌ای، فنی و تخصصی خارج از کبک اگر بین 18 تا 35 ساله هستید، می‌توانید ازطریق IEC ویزای کار موقت دریافت کنید سایر موارد مستثنا از LMIA

119نمی‌دانم در کدام یک از شهرهای کانادا زندگی کنم؛ از کجا شروع کنم؟

کانادا کشوری است بزرگ با فرهنگی متنوع، جوامع و آب‌وهوای گوناگون و فرصت‌های کاری. برای تحقیق درباره‌ی این جزئیات اطلاعاتی کلی درباره‌ی کانادا کسب کنید. نکته‌ی مهمی که باید مدنظر داشت این است که به جایی بروید که موقعیت‌های کاری متناسب با شما را داشته باشد. همچنین باید تحقیقاتی درباره‌ی هزینه‌های زندگی در مناطق و شهرهای مختلف کانادا انجام دهید.

120می‌خواهم ویزای کار منقضی شده‌ی خود را تمدید کنم، اما LMIA یا CAQ جدیدی ندارم. باید چه کنم؟

اگر ویزای کارتان ظرف دو هفته از تاریخ درخواست منقضی شود، می‌توانید بدون ارزیابی تأثیر بازار (LMIA) یا گواهی پذیرش کبک (CAQ) درخواست دهید. باید مدارک پیشنهاد کاری معتبر و مدرکی را که برای CAQ یا LMIA درخواست داده‌اید، ارائه کنید؛ ازجمله کپی درخواستی که برای خدمات کانادا یا وزارت مهاجرت ارسال کرده‌اید، که در بخش «جزئیات کار موردنظر در کانادا داخل درخواست ویزا»، موارد زیر را نشان دهد: تاریخ و دفتری که درخواست LMIA/CAQ ارسال شده است نام کارفرما و شماره‌ی تائیدیه‌ی ارسال (در صورت وجود) اگر منتظر CAQ خود هستید: وقتی آنلاین درخواست می‌دهید، یک کپی از CAQ از شما خواسته می‌شود. اگر کپی شماره‌ی تأیید رسید یا درخواست را دارید، می‌توانید به‌جای CAQ آن‌ها را آپلود کنید. وقتی CAQ یا LMIA را دریافت می‌کنید: معمولاً، باید مدرک دریافت LMIA یا CAQ را ظرف مدت شصت روز از دریافت درخواست، ارسال کنید. در غیر این صورت، ممکن است درخواست رد شود. به دلیل بیماری کووید 19، تا نود روز برای ارسال مدارک LMIA یا CAQ وقت دارید. وقتی CAQ یا LMIA را دریافت کردید، از این صفحه برای آپلود کپی آن‌ها استفاده کنید.

121ویزای مراقب (Caregiver) در کانادا چگونه است؟

برنامه مراقب همراه (Live-in Caregiver Program) برای افراد واجد شرایطی است که علاقه‌مند به مراقبت از کودکان، افراد مسن یا افراد دارای معلولیت هستند. قبل از درخواست LCP ، الزاماتی وجود دارد که باید رعایت شود، چند مورد از این الزامات عبارتند از: شما باید از دبیرستان برابر با دبیرستان کانادا فارغ التحصیل شده باشید. شما باید یک دوره آموزشی شش ماهه را گذرانده باشید ( آموزش باید بصورت تمام وقت در یک مرکز آموزشی باشد)، یا یک سال سابقه کار تمام وقت به عنوان مراقب داشته باشید. شما باید بتوانید انگلیسی یا فرانسوی را بخوانید و صحبت و درک کنید.

122چگونه می‌توان برای سوپر ویزای والدین، مادربزرگ و پدربزرگ درخواست کرد؟

به منظور واجد شرایط بودن برای این ویزا باید شرایط زیر را داشته باشید: · 1. باید یک فرزند/نوه داشته باشید که: · 1. اقامت دائم کانادا را داشته باشد. · 2. شهروند کانادایی بحساب آید. · 2. باید بتوانید به طور قانونی وارد کانادا شوید. (به عنوان مثال داشتن اسناد مسافرتی صحیح، سابقه کیفری و غیره) · 3. همچنین باید ثابت کنید که فرزند/نوه شما می‌تواند حداقل آستانه درآمد را برآورده کند. · 4- باید اسنادی را تهیه کنید که بیان می‌کنند فرزند/ نوه شما از لحاظ اقتصادی از شما حمایت می‌کنند. · 5- باید بیمه پزشکی کانادا را به همراه حداقل یک سال اعتبار داشته باشید. · 6. باید معاینات پزشکی مهاجرت را انجام دهید. علاوه بر برآوردن تمام شرایط فوق، افسر مهاجرت ممکن است موارد زیر را نیز از شما سؤال کند: · 1. کشور شما از نظر سیاسی چقدر پایدار است؟ · 2. امور مالی خانواده شما چگونه است؟ (آیا شما قادر به حمایت از خود هستید) · 3. برای چه مواردی بازدید می‌کنید؟ (عروسی، دیدار خانواده و غیره) · 4- چه ارتباطی بین شما و وطن شما وجود دارد؟ · 5- آیا از میزبان کانادایی دعوت‌نامه دارید؟

123آیا سوپر ویزای والدین، پدربزرگ و مادربزرگ و ویزای ویزیتور متفاوت هستند؟

ویزای ویزیتور با ویزای فوق‌العاده والدین، پدربزرگ و مادربزرگ تفاوت دارد، ویزای فوق‌العاده مدت زمان بیشتری نسبت به ویزای بازدیدکننده دارد. به طور کلی، ویزای بازدیدکننده به مدت 6 ماه دوام دارد و در صورت تمایل به ماندن بیشتر در کانادا به تمدید و هزینه اضافی احتیاج دارید. سوپر ویزای پدر و مادر، پدربزرگ و مادربزرگ دو سال به طول می‌انجامند. همچنین با این نوع ویزا می‌توانید بیش از یک بار وارد کانادا شوید. البته شرایط سوپر ویزا و ویزای بازدیدکننده متفاوت هستند.

124آیا می‌توانم به عضوی از خانواده‌ام در اخذ ویزا کمک کنم؟

چنانچه شهروند یا مقیم دائم کانادا هستید و مایلید عضوی از خانواده‌تان که در خارج از کانادا زندگی می‌کند را به نزد خود بیاورید می‌توانید برای او دعوت‌نامه بفرستید؛ اما باید به یاد داشته باشید که دعوت‌نامه هیچ ضمانتی برای دریافت ویزای کانادا نخواهد داشت. در فرم دعوت‌نامه باید اطلاعات زیر را بنویسید: اطلاعاتی در مورد فرد دعوت شونده: نام کامل و تاریخ تولد وی دلیل آمدن فرد دعوت شونده به کانادا مدت زمانی که فرد دعوت شونده می‌خواهد در کانادا بماند و اینکه چه تاریخی کانادا را ترک خواهد کرد اطلاعات تماس فرد دعوت شونده نوع رابطه‌ی شما و او (مثلاً خواهر و برادر هستید یا مادر و فرزند؟) فرد دعوت شونده کجا ساکن خواهد بود فرد دعوت شونده چگونه هزینه‌های سفر خود را تأمین می‌کند اطلاعاتی در مورد شخص خودتان: نام کامل و تاریخ تولدتان شغلتان وضعیت اقامتی‌تان در کانادا (شهروند هستید یا صرفاً اقامت دائم دارید؟) جزییاتی در مورد وضعیت خانوادگی‌تان – نام و مشخصات اعضای خانواده‌تان که شامل همسر و فرزندان می‌شود تعداد نفرات خانوارتان

125شرایط و ضوابط مالی برای حمایت مالی خانوادگی چیست؟

برای حمایت از همسر، حامی مالی باید حداقل به مدت سال پس از اقامت دائم همسر از او حمایت مالی کند. برای فرزندان تحت تکفل، این مدت ده سال است یا تا زمانی که کودک 25 ساله شود، هر کدام که زودتر رخ دهد. برای والدین، مادربزرگ و پدربزرگ ها، حامی مالی باید یک قرارداد حمایت مالی را امضا کرده و متعهد شود که برای مدت 3 تا 20 سال بر اساس سن بستگان حمایت مالی ارائه دهد. خویشاوند حامی نیز باید قول دهد که تلاش لازم را برای استقلال مالی انجام دهد.

126چه کسی می تواند تحت برنامه حمایت مالی خانواده قرار گیرد؟

افراد زیر می‌توانند از طرف شهروند کانادایی یا مقیم دائم حمایت مالی شوند: همسر والدین و پدربزرگ و مادربزرگ فرزندان تحت تکفل فرد مجرد کمتر از 19 سال کودکان بالای 19 سال که به دلیل شرایط جسمی یا روحی وابسته به حمایت مالی باشند. سایر خویشاوندان خواهر و برادر، خواهرزاده یا برادرزاده‌ها یا نوه‌هایی که یتیم شده‌‌اند، زیر 18 سال دارند و همسری ندارند.

127چه کسی می‌تواند حامی مالی شود؟

اگر خویشاوندی دارید که در کانادا زندگی می‌کند، می‌توانید از برنامه حامی خانواده استفاده کنید. توجه: این فقط در صورتی قابل اجراست که حامی شما از خویشاوندان شما باشد که: 18 سال یا بیشتر سن داشته باشد. شهروند کانادا است. طبق قانون هند-کانادا به عنوان یک هندی ثبت شده باشد. اقامت دائم داشته باشد.

128چه کسی را نمی‌توان بعنوان حامی مالی معرفی کرد؟

نمی‌توانید به عنوان یک حامی مالی معرفی شوید، اگر: شهروند کانادایی هستید که قصد زندگی در این کشور را در دوره حمایت مالی ندارید. قادر به حمایت از خود نیستید و به کمک‌های اجتماعی (اینجا منظور مربوط به معلولیت نیست) وابسته هستید. قادر به حمایت مالی از خود و تأمین نیازهای اولیه متقاضیان وابسته نیستید. اقامت دائم خارج از کانادا دارید. تحت “دستور حذف” قرار دارید. (دستور حذف: هنگامی که یکی از مقامات دولتی کانادا دستور خروج از کانادا را برای شما صادر می‌کند) در حال حاضر در کانون اصلاحات یا زندان هستید. ورشکسته باشید و یا در حال ورشکستگی باشید. خودتان از طرف فرد دیگری حمایت مالی می‌شوید و کمتر از 5 سال است که اقامت دائم دارید. مسئولیت حمایت از شخص دیگری را بر عهده دارید و هنوز سه سال از قبول شدن آن‌ها نگذشته است. قادر به پرداخت این موارد نباشید:اوراق بهادار عملکرد هزینه‌های پشتیبانی خانواده وام مهاجرت توجه: کبک مجموعه مقررات خاص خود را دارد که باید رعایت شود.

129شما چه کسی را می‌توانید حمایت مالی کنید؟

می‌توانید افراد زیر را حمایت مالی کنید: همسر کودک تحت تکفل

130شرایط لازم برای شرکت در برنامه کارگر ماهر با حمایت خانواده چیست؟

22-50 ساله باشید مهارت کافی در زبان انگلیسی و فرانسه داشته و وظایف شغلی خود را به خوبی انجام دهید بیش از 2 سال از تاریخ آزمون زبان نگذشته و آزمون در یک مرکز معتبر آزمون شناسی برگزار شده باشد دارای مدرک IELTS و CELPIP زبان انگلیسی دارای مدرک TEF زبان فرانسه تحصیلات، شرایط، مدرک لازم برای شغل مورد نظر را داشته باشید متقاضیان باید مدرک دانشگاهی داشته باشند که نیازمند حداقل 3 سال تحصیل تمام وقت است و یا یک دیپلم در یک تجارت خاص که نیازمند حداقل 2 سال مطالعه تمام وقت است در 5 سال گذشته، حداقل 2 سال تجربه کاری و پیوسته در زمینه کاری مورد نظر در نیوبرونزویک کسب کرده باشید شغل باید در یکی از سطوح مهارتی طبقه بندی ملی مشاغل تعریف شده باشد سطح مهارتی 0, A, B سطح مهارتی C مقوله 1و3و7و8و9 سطح مهارتی D مقوله 1و3و7و8و9 قصد خود را برای زندگی و کار در نیوبرونزویک نشان داده و طرح استقرار را که توسط اداره برنامه مهاجرت تایید شده است ارسال کنید وجه کافی برای زندگی در نیوبرونزویک داشته باشید؛ حداقل 10000 دلار کانادا و 2000 دلار برای هر عضو خانواده که با شما مهاجرت می کند

131آیا نسبت قانونی قابل قبول تضمین‌کننده پذیرش اسپانسرشیپ است؟

خیر. هیچ تضمینی در مهاجرت کانادا وجود ندارد. در نهایت، افسر ویزا که درخواست شما را بررسی می‌کند، تصمیم نهایی را می‌گیرد.

132من حامی مالی همسر یا شریک خود در کانادا هستم. او می‌تواند در طول پردازش درخواستشان کار کند؟

بله، اما فقط در صورت داشتن جواز کار این امکان وجود دارد. اگر حامی مالی همسرتان هستید، او می‌تواند درخواست ویزای کار باز بدهد. پردازش درخواست ویزای کار باز بین چهار تا پنج ماه طول می‌کشد. یادتان باشد در طول پردازش درخواست اقامت دائم همسر یا شریک قانونی، او باید: وضعیت حضور قانونی (legal status) به‌عنوان توریست، محصل یا کارگر داشته باشد. قبل از شروع کار صبر کند تا درخواست جواز کارش تأیید شود. برای اطلاعات بیشتر، اقدامات درخواست ویزای کار را بخوانید و دستورالعمل‌های مطابق با شرایط خودتان را دنبال کنید. اگر درخواست اسپانسری هنوز ارسال نشده باشد: درخواست حمایت مالی، اقامت دائم و ویزای کار باز را داخل یک پاکت بگذارید. پاکت حتماً همه‌ی مدارک مرتبط با درخواست‌ها و مدارک پرداخت را در خود داشته باشد. پاکت را به مرکز رسیدگی به پرونده‌ها در می‌سی سیاگا (CPC-M)-انتاریو، ارسال کنید. اگر درخواست اقامت دائم به‌صورت اساسی تأیید نشده باشد: درخواست کامل را پست کنید. بسته‌ی پستی همه‌ی مدارک مرتبط و رسیدهای پرداخت را شامل شود. زمان تأیید اصلی درخواست شما به موردتان بستگی دارد و برای هر کس متفاوت خواهد بود. درخواست اقامت دائم به تأیید اساسی رسیده است: همسر یا شریک قانونی‌تان می‌تواند به‌صورت آنلاین یا کاغذی درخواست ویزای کار باز بدهد اگر درخواست کاغذی است، آن را پست کند. بسته‌ی پستی باید شامل همه‌ی مدارک مربوط و رسیدهای پرداخت باشد

133آیا همراه فرد مورد حمایت می‌تواند در کانادا به کار و تحصیل بپردازد؟

همسر فرد حمایت شونده می‌تواند با درخواست مجوز کار آزاد، برای کار کردن در کانادا اقدام کند. سایر اعضای خانواده و نزدیکان واجد شرایط فقط پس از تأیید درخواست حمایت مالی می‌توانند برای دریافت مجوز کار درخواست کنند. کلیه افراد تحت حمایت و در انتظار اعطای اقامت دائم می‌توانند پس از درخواست و اخذ مجوز تحصیل در کانادا تحصیل کنند.

134اگر به زمان بیشتری برای تمدید ویزای کار یا تحصیل نیاز داشته باشیم، می‌توانیم وضعیت خود را به visitor تغییر دهیم؟

می‌توانید وضعیت خود را به ویزیتور تغییر دهید، اما با پایان ویزای کار یا تحصیل فعلی، دیگر نمی‌توانید درخواست جواز کار یا تحصیل از داخل کانادا بدهید. درواقع این کار زمان بیشتری برای تمدید به شما نمی‌دهد. بیشتر توریست‌ها نمی‌توانند درخواست ویزای کار یا تحصیل از داخل کانادا بدهند. اگر وضعیت خود را به توریست تغییر دهید، احتمالاً برای درخواست ویزای کار یا تحصیل، باید کانادا را ترک کنید. به همین دلیل، شدیداً توصیه می‌شود اگر به زمان بیشتری برای تمدید نیاز دارید، وضعیت خود را به ویزیتور تغییر ندهید. تاریخ دقیق انقضای ویزای جاری را به خاطر بسپارید و حداقل سی روز قبل از آن، درخواست بدهید.

135جریان مهاجرت کارآفرینی چیست؟

این جریان مختص افرادی است که قصد دارند در بریتیش کلمبیا سکونت کرده و سرمایه گذاری کنند. این جریان به 2 مقوله تقسیم می شود: مقوله کارآفرینی مقوله پروژه های استراتژیک

136آیا دوست یا عضو خانواده می‌تواند درخواست مهاجرت یا شهروندی را برای ما انجام بدهد؟

بله، اگر فرم استفاده از نماینده (IMM 5476) را پر کرده باشید. این فرم مخصوص افرادی است که مایل به استفاده از نماینده (وکیل، مشاور، دوست، عضو خانواده و …) برای مشورت یا راهنمایی در طول پردازش درخواست مهاجرت یا شهروندی هستند.

137چگونه می‌توانیم درمورد درخواست مهاجرت یا شهروندی خود، کمک بگیریم؟

بسته به احتیاج شما، راه‌های زیادی برای دریافت کمک وجود دارد. بهترین و سریع‌ترین راه، استفاده از منابع آنلاین است. دستورالعمل‌های راهنما: بیشتر برنامه‌های ارسال درخواست، دارای راهنما و دستورالعمل‌اند. نکاتی پیرامون پرکردن فرم‌ها، پرداخت هزینه‌ها و ارسال درخواست در آن‌ها وجود دارد. در این لینک به‌دنبال دستورالعمل مناسب خود بگردید. بعضی از روش‌های آنلاین هم هستند که دستورالعملی ندارند. تمام کارهای شما ازجمله پرکردن فرم‌ها، پرداخت هزینه‌ها و ارسال درخواست انجام می‌شود. اگر به کمک هم نیاز داشتید، روی آیکون کمک (علامت سؤال) کلیک کنید. قبل از ارسال درخواست باید ملزومات پذیرش، پردازش درخواست و کارهای لازم بعد از آن را مطالعه کنید: Express Entry (اقامت دائم برای کارکنان ماهر) International Experience Canada (برنامه‌ی کار و مهاجرت برای جوانان) سؤالات متداول و ویدئوهای آزموزشی: این وب‌سایت، به بیش از هشتصد سؤال شما درباره‌ی درخواست پاسخ داده است. کلمات کلیدی یا سؤال خود را در بخش سرچ تایپ کنید و اطلاعات موجود را بیابید. همچنین می‌توانید در اینجا، ویدئوهای آموزشی را ببینید. در بخش جستجو، موضوع موردنظرتان را برای یافتن ویدئوهای مربوطه تایپ کنید. کمک‌های حضوری: برای دریافت کمک حضوری، می‌توانید از یک نماینده کمک بگیرید. اگر بیرون از کانادا هستید، می‌توانید به یکی از مراکز ویزا (VAC) مراجعه کنید. استفاده از نماینده: نماینده شخصی (عضو خانواده، دوست یا مشاور) است که به شما کمک می‌کند و به اطلاعات پرونده‌ی شما دسترسی دارد. نیاز نیست هزینه‌ای پرداخت کنید. می‌توانید این خدمات را به‌صورت رایگان دریافت کنید؛ پرداخت هزینه ضامن سریع‌ترشدن درخواست شما نیست. مراجعه به مراکز اخذ ویزا (اگر خارج از کانادا هستید): VACها مراکزی‌اند که درباره‌ی ارسال درخواست به دفاتر مربوطه به شما کمک می‌کنند. البته هزینه‌ی خودش را دارد. VAC می‌تواند: با زبان مادری خود شما سرویس دهد. از کامل‌بودن برنامه‌ی شما اطمینان حاصل کند. اثر انگشت و عکس‌های شما را دریافت کند. البته VAC فقط برای درخواست‌های زیر خدمات می‌دهد: جوازهای کار یا تحصیل ویزاهای گردشگری (اقامت موقت) مدارک مهاجرت برای اقامت دائم.

138هزینه‌ی حق اقامت دائم (RPRF) چیست؟

متقاضیان اقامت دائم هزینه‌ی حق اقامت دائم را، وقتی که درخواستشان تأیید شد، پرداخت می‌کنند. وضعیت اقامت دائم تا زمانی که این مبلغ پرداخت نشود، معتبر نخواهد بود. RPRF برای همه‌ی متقاضیان اقامت دائم اعمال می‌شود به‌جز: فرزندان وابسته به متقاضی، حامی مالی، فرزندخوانده، برادر، خواهر، خواهرزاده و برادرزاده یا نوه‌ی یتیم. این هزینه می‌تواند، هم‌زمان با سایر هزینه‌های درخواست، پرداخت شود تا از تأخیر در پردازش جلوگیری کند. اگر هزینه را پرداخت کنید و درخواست شما رد شود، هزینه عودت داده می‌شود.

139چه کسی را باید در درخواست اقامت دائم خود قرار دهم؟

شما باید تمام اعضای خانواده خود، حتی اگر با شما به کانادا نمی ­آیند را ثبت کنید. این افراد عبارتند از: همسر یا شریک زندگی فرزندان وابسته فرزندان وابسته­ ی فرزندان­تان (نوه ها) همچنین، برای اینکه اقامت دائم داشته باشید، تمام اعضای خانواده ­تان باید یک معاینه پزشکی انجام دهند حتی اگر با شما به کانادا نمی ­آیند. اگر همه­ ی آنها را در لیست ذکر نکنید: ممکن است مانع از ورودتان به کانادا شود ممکن است نتوانید اعضای خانواده ای را که در درخواست خود ذکر نکردید، بعداً به کانادا بیاورید

140من درخواست مجوز کار آزاد و اقامت دائم دادم. اگر مجوز کار فعلی من تمام شود چه کار کنم؟

اگر درخواست مجوز کار آزاد را با درخواست اقامت دائم ارسال کردید، می­ توانید پس از انقضاء مجوز کار فعلی به کارتان ادامه دهید. با این حال، در حالی که درخواست در حال پردازش است، شما فقط می­ توانید برای کارفرما با مجوز فعلی­تان کار کنید. در حالی که منتظر مجوز کار آزاد هستید، مجبور نیستید مجوز کار Live in Caregiver Program خود را تمدید کنید. این شرایط به عنوان “وضعیت ضمنی” شناخته می­ شود.

141مطلع شده‌ام که کارت اقامت دائمم ارسال شده است، اما آن را دریافت نکرده‌ام! چه کنم؟

پس از دریافت ایمیل، ممکن است ارسال کارت PR تا شش هفته طول بکشد. اگر پس از شش هفته کارت را دریافت نکردید، باید فرم Solemn Declaration را پر کنید.

142آیا به‌محض صدور ویزای مهاجرت کانادا می‌توانم اقامت دائم کانادا را دریافت کنم؟

خیر، شما فقط درصورتی می‌توانید اقامت دائم کانادا را داشته باشید که از درگاه ورود به کانادا، همراه با پاسپورت معتبر و مدارک معتبر ویزای مهاجرت کانادا (اقامت دائم) عبور کنید.

143چگونه می‌توان از درخواست کارت اقامت دائم انصراف داد؟

برای این کار، به این وب‌سایت مراجعه کنید. اطلاعات زیر را وارد کنید: نام تاریخ تولد نشانی تاریخ ارسال درخواست آی‌دی مشتری (درصورت وجود) کپی پرداخت الکترونیکی و یا کپی از دو طرف فرم پرداخت IMM 5401 دلیل انصراف یک کپی از درخواست انصراف نزد خود نگه دارید. اگر پردازش کارت شروع شده باشد، ممکن است درخواست انصراف شما رد شود. با شروع پردازش، هزینه‌ها به شما باز نمی‌گردد.

144جریان تجاری چیست؟

جریان تجاری برنامه نامزدی استانی مناطق شمال غرب، افرادی با تجربه تجاری و سرمایه گذاری زیاد که مایل به سکونت در مناطق شمال غرب بوده و قادر به بهبود شرایط اقتصادی هستند را انتخاب می کند. متقاضیان موفق در این برنامه کسانی هستند که توانایی ثبت، خرید، و سرمای گذاری در تجارت های فعلی منطقه دارند. متقاضیان عمدتا بر اساس توانایی در ایجاد شغل برای کانادایی ها و خارجی های مقیم در منطقه انتخاب می شوند.

145جریان متقاضیان تجاری چیست؟

این جریان مختص متقاضیانی است که قصد دارند در نیوبرونزویک کسب و کار راه اندازی و خریداری کرده و در آنجا اقامت دائم داشته باشند. متقاضیان باید طرح تجاری مقدماتی را ارسال کرده تا مقامات دولتی کانادا آن را تایید کنند.

146علاوه بر طرح تجاری تایید شده، متقاضیان جریان تجاری چه معیارهای دیگری باید داشته باشند؟

معیارهای زیر برای متقاضیان ضروری است: 22 تا 25 ساله بوده حداقل دیپلم دبیرستان داشته باشند علاقه مندی خود را به زندگی و راه اندازی کسب و کار در نیوبرونزویک نشان دهند متقاضی باید مدیر تجارت باشد در 3 سال از 5 سال گذشته سابقه مدیریتی کسب کرده باشند سرمایه خالص آنها معادل 300000 دلار کانادا باشد سرمایه کافی برای راه اندازی کسب و کار، زندگی در نیوبرونزویک، و حمایت از تمامی اعضای خانواده به مدت 2 سال داشته باشند سپرده قابل استرداد معادل 75000 دلار کانادا و نسخه امضا شده قرارداد سپرده را قبل از انتخاب شدن ارسال کنند در یک شبکه انتخابی 50 امتیاز کسب کنند مهارت انگلیسی و فرانسه آنها برای مدیریت تجارت در نیوبرونزویک کافی باشد حداقل یک سفر تجاری به نیوبرونزویک داشته باشند پس از مصاحبه با مقامات برنامه نامزدی استانی نیوبرونزویک ملاقات کنند

147ویزای تعطیلات و کار (Working Holiday Visa) در کانادا چگونه است؟

ویزای تعطیلات و کار کانادا فرصتی هیجان‌انگیز برای جوانان برای کار، زندگی و مسافرت در کانادا است. این فرصت ایده آل برای به دست آوردن تجربه کار حرفه‌ای در فرهنگ‌های متنوع و کشف زیبایی‌های کانادا بطور هم زمان است. ویزای موقت تعطیلات و کار برنامه‌ای است که توسط بخشی از وزارت امور خارجه کانادا اداره می‌شود. در صورتی که: کشور شما با کانادا توافقنامه تعطیلات و کار دارد. ( با ورود به http://www.cic.gc.ca/english/work/iec/eligibility.asp می‌توانید کشور خود را چک کنید.) شما بین 18 تا 35 سال دارید. (این مورد ممکن است بسته به کشور شما متفاوت باشد) ویزای تعطیلات کار برای 12 ماه معتبر خواهد بود (این مورد نیز بسته به کشور شما ممکن است متفاوت باشد) و در یک مصاحبه مشخص می‌شود که آیا شما واجد شرایط دریافت این نوع ویزا هستید یا خیر.

148آیا تاریخ انقضای ویزای مهاجرت کانادای من قابل‌تمدید است؟

طبق قاعده‌ای کلی تاریخ انقضای ویزای مهاجرت کانادا قابل‌تمدید نیست. اگر پیش از تاریخ انقضا وارد کانادا نشوید، نیاز به ارسال درخواست مجدد خواهد داشت.

149نحوه‌ی تمدیدکردن ویزای ویزیتور چگونه است؟

وقتی برای اولین بار به‌عنوان گردشگر به کانادا می‌آیید، برای ورود از یکی از مدارک زیر استفاده می‌کنید: ویزای ویزیتور (ویزای اقامت موقت) مجوز سفر الکترونیکی (eTA) پاسپورت یا مدرک سفری معتبر اگر بخواهید اقامت خود در کانادا را تمدید کنید، باید درخواست Visitor Record بدهید. ویزیتور رکورد، نوعی ویزا نیست، بلکه مدرکی است که: وضعیت اقامت شما را شرح می‌دهد و جواز تمدید آن را می‌دهد. شامل تاریخ جدید انقضاست. (تاریخ جدید اعتبار اقامت شما)

150اگر وضعیت ضمنی داشته باشیم، در صورت انقضای شماره‌ی بیمه‌ی اجتماعی (SIN)، می‌توانیم تحت همان شرایط قبلی به کار کردن ادامه دهیم؟

بله، اگر قبل از انقضای ویزای قبلی درخواست تمدید کرده باشید، حتی در صورت انقضای SIN هم می‌توانید به کار ادامه دهید. به‌محض دریافت ویزای جدید، می‌توانید درخواست تمدید SIN بدهید. تمدید SIN: پس از دریافت ویزای کار جدید، می‌توانید از نزدیک‌ترین مرکز خدمات کانادا، SIN خود را تمدید کنید.

151من وضعیت ضمنی دارم، اما کارت بیمه‌ی درمانی، گواهی‌نامه‌ی رانندگی و سایر مدارک شناسایی دولتی‌ام منقضی شده است. چطور می‌توانم این مدارک را تمدید کنم؟

باید درخواست تمدید ID دولتی خود را قبل از انقضای وضعیت فعلی خود بدهید. استان محل اقامت شما این خدمات را ارائه می‌دهد. اگر وضعیتتان منقضی شد و لازم بود شناسه‌ی دولتی خود را تمدید کنید، باید به دولت منطقه یا استان اقامت خود درخواست بدهید. آن‌ها تصمیم می‌گیرند که کِی و چطور این مدارک را تمدید کنند. برای اطلاعات بیشتر، با اداره یا آژانس دولتی محل اقامت خود تماس بگیرید؛ مثل آژانس‌های مسئول سلامت و حمل‌ونقل.

152مهاجرت به کانادا مشکل است؟

زیاد مشکل نیست. باید برای اقامت دائم درخواست دهید. اگر مدرک دانشگاهی، تجربه ی کاری و … داشته باشید، درخواست پذیرفته می شود. کاغذ بازی های زیادی دارد که ممکن است ماه ها یا سال ها طول بکشد اما نهایتا به مقصد خواهید رسید.

153بیمه درمانی دانشجویان بین المللی در استان نیوفانلاند و لابرادور

دانشجویانی که در این استان زندگی می کنند در بیمه ی درمانی دولتی در بر گرفته نمایند و بنابراین باید برای سیاست بیمه ی درمانی خصوصی اقدام کرده و این کار به راحتی از طریق موسسات آموزشی که دانشجویان قصد تحصیل در آن را دارند، سازماندهی می شود. معمولا هزینه ی سالیانه ی این بیمه برای هر دانشجو حدود 480 دلار کانادا است. دانشجویان بین المللی را تحت پوشش بیمه ی سلامت در می آورد؟ : بله ملزومات اولیه: حداقل 12 ماه مجوز تحصیل دانشجویان بین المللی را تحت پوشش بیمه ی سلامت در می آورد؟ : بله ملزومات اولیه: حداقل سه ماه اقامت در نیو برانزویک اطلاعات بیشتر: دانشجویان بین المللی می بایست مدارک زیر را ارائه کنند: مدرک ثبت نام تحصیلات تمام وقت در یک موسسه ی آموزش عالی نیو برانزویک مجوز تحصیل معتبر تاریخ ورود در نیو برانزویک

154بیمه درمانی دانشجویان بین المللی در استان نوااسکوشیا

در نوا اسکوشیا دانشجویان موظفند که بیمه در ی درمانی استانی به مبلغ سالیانه 500 دلار ثبت نام کنند. در صورت نداشتن یک سیاست درمانی با پوشش بین المللی/ خارج از کشور باید از طریق برنامه ی درمانی کالج یا دانشگاه که برای دانشجویان بین المللی فراهم شده است، برای بیمه ی درمانی دولتی ثبت نام کنند. دانشجویان بین المللی را تحت پوشش بیمه ی سلامت در می آورد؟ : بله ملزومات اولیه: حداقل 12 ماه مجوز تحصیل اطلاعات بیشتر: دانشجو می تواند در اولین روز سیزدهمین ماه پس از تاریخ ورود به نوا اسکوشیا درخواست بیمه کند. دانشجو نباید بیش از 31 روز متوالی خارج از نوا اسکوشیا بوده باشد. دانشجویی که در جولای وارد نوا اسکوشیا می شود نمی تواند تا آگوست یال بعد درخواست بیمه ی سلامت کند. برای پوشش پیوسته و مداوم بیمه ی سلامت یک نسخه از مجوز تحصیل باید به کارت سلامت نوا اسکوشیا (MSI) ارائه شود و هر سال باید یک اعلامیه امضاء شود.

155بیمه درمانی دانشجویان بین المللی در استان پرندس ادواردز

اگر دارای بیمه ی درمانی خصوصی که مخارج درمان شما را به صورت بین المللی پوشش دهد، نیستید موظف به خرید بیمه ی درمانی خصوصی این استان به مبلغ سالیانه 500 دلار هستید. دانشگاه و کالجی که در آن ثبت نام کرده اید، بعد از تصمیم گیری و پرداخت هزینه، مسئولیت این امور را به عهده می گیرد. دانشجویان بین المللی را تحت پوشش بیمه ی سلامت در می آورد؟ : خیر اطلاعات بیشتر: دانشجویان بین المللی می بایست بیمه ی سلامت خصوصی داشته باشند. مؤسسات می توانند برنامه های بیمه ای خود را به دانشجویان بین المللی ارائه کنند. این برنامه ها می توانند اجباری یا اختیاری باشند.

156بیمه درمانی دانشجویان بین المللی در استان کبک

در صورتی که در کبک تحصیل می کنید باید در برنامه ی درمانی که دانشگاه مد نظر برای شما و هر یک از دانشجویان بین المللی تدارک دیده است، ثبت نام کنید. پوشش این بیمه بسیار محدود است و شامل کنترل های دوره ای پزشکی و موارد مشخص بستری شدن در بیمارستان می شود. با این حال همین بیمه نیز حدود 500 دلار در سال هزینه دارد. دانشجویان بین المللی را تحت پوشش بیمه ی سلامت در می آورد؟ : خیر، به جز موارد استثنایی اطلاعات بیشتر: دانشجویان بلژیکی، دانمارکی، فنلاندی، یونانی، لوکزامبورگی، نروژی، پرتغالی و سوئدی طبق توافهم نامه ی دوجانبه بین کبک و کشورشان واجد شرایط هستندو برخی از بورسیه های تحصیلی در کبک بیمه ی سلامت را هم پوشش می دهند. دانشجویان بین المللی می بایست از مؤسسات خصوصی بیمه دریافت کنند مگر اینکه از این کار معاف شده باشند.مؤسسات می توانند برنامه ی پوشش بیمه ی خود را، که ممکن است اجباری یا اختیاری باشد ارائه کنند.

157بیمه درمانی دانشجویان بین المللی در استان انتاریو

دانشجویان بین المللی این استان بخشی از طرح بیمه ی درمانی دولتی نیستند بنابراین موظفند که بیمه ی درمانی خود را از دپارتمان های خصوصی کسب کنند. طرح بیمه ی درمانی دانشگاه نیز وجود دارد که ا قیمت 450 دلار مسئولیت این امور را دارد و فقط خدمات اولیه را پوشش می دهد. با این حال این بیمه الزامی است. دانشجویان بین المللی را تحت پوشش بیمه ی سلامت در می آورد؟ : خیر اطلاعات بیشتر: اکثر دانشگاه های انتاریو در برنامه ی بیمه ی سلامت دانشگاه (UHIP) شرکت دارند . دانشجویان بین المللی که در این دانشگاه های تحصیل می کنند باید در این برنامه ثبت نام کنند مگر اینکه معاف شده باشند.

158بیمه درمانی دانشجویان بین المللی در استان مانیتوبا

اگر قصد دارید بیش از 6 ماه در استان مانیتوبا تحصیل کنید، در برنامه ی خدمات درمانی دولتی با پوشش وسیعی در بر گرفته خواهید شد. این پوشش معقولانه فقط با 450 دلار در سال انجام می شود. هزینه ی این بیمه همراه با شهریه پرداخت خواهد شد. دانشجویان بین المللی را تحت پوشش بیمه ی سلامت در می آورد؟ : بله ملزومات اولیه: حداقل شش ماه مجوز تحصیل. حداقل شش ماه اقامت بر حسب تقویم سال.

159بیمه درمانی دانشجویان بین المللی در استان ساسکاچوان

در این استان تا وقتی که بعد از ورود شما از کشور خود به کانادا، این استان برای بیش از سه ماه اولین محل زندگی شما باشد، بیمه ی درمانی دولتی به شما تعلق می گیرد. پوشش این بیمه نسبتا سخاوتمندانه است. مراقبت های دهان و دندان و بینایی در این بیمه گنجانده نشده اند. دانشجویان بین المللی را تحت پوشش بیمه ی سلامت در می آورد؟ : خیر اطلاعات بیشتر: برای کسب بیمه ی سلامت باید مجوز تحصیل و مدرک ثبت برای تحصیل تمام وقت ارائه شود.

160بیمه درمانی دانشجویان بین المللی در استان آلبرتا

دانشجویان بین المللی را تحت پوشش بیمه ی سلامت در می آورد؟ : بله ملزومات اولیه: حداقل 12 ماه مجوز تحصیل – حد اقل 12 ماه اقامت در آلبرتا اطلاعات بیشتر: دانشجویانی که بیشتر از سه ماه و کمتر از 12 ماه اجازه ی تحصیل داشته باشند می توانند واجد شرایط باشند مشروط به اینکه قصد خود برای ماندن در آلبرتا را برای حداقل 12 ماه نشان بدهند. دانشجویان کمتر از 18 سال می بایست به بیمه ی والدین یا ولی خود ملحق شوند. دانشجویان باید ظرف 90 روز پس از ورود خود به آلبرتا اقدام به دریافت بیمه کنند. پوشش بیمه بعد از سه ماه آغاز می شود. به دانشجویان بین المللی توصیه می شود تا بلافاصله بعد از ورود خود اقدام به بیمه کردن خود کنند؛ در اولین روز سومین ماه ورودشان بیمه آغاز به کار می کند. برای نمونه اگر دانشجویی در 25 آگوست وارد آلبرتا شود پوشش بیمه ی سلامت او در اول نوامبر آغاز خواهد شد. دانشجویان بین المللی باید به دنبال پوشش بیمه برای آن سه ماه اول باشند. در آلبرتاٰ دانشجویان یک هزینه ی ماهیانه برای بیمه ی درمانی خود پرداخت می کنند که هزینه ی خدمات درمانی اولیه در حوزه های عمومی را پوشش می دهد. این پکیج به طور ویژه رای داشجویان بین المللی تخصیص داده شده است و ماهیانه شامل 68 دلار می باشد.

161بیمه درمانی دانشجویان بین المللی در استان بریتیش کلمبیا

دانشجویان بین المللی را تحت پوشش بیمه ی سلامت در می آورد؟ : بله ملزومات اولیه: حداقل شش ماه مجوز تحصیل اطلاعات بیشتر: پوشش بیمه پس از سه ماه آغاز خواهد شد. به دانشجویان بین المللی توصیه می شود بلافاصله بعد از ورودشان خود را بیمه کنند. در اولین روز سومین ماه ورودشان بیمه آغاز به کار می کند. برای نمونه اگر دانشجویی در 25 آگوست وارد آلبرتا شود پوشش بیمه ی سلامت او در اول نوامبر آغاز خواهد شد. دانشجویان بین المللی باید به دنبال پوشش بیمه برای آن سه ماه اول باشند. اگر قصد تحصیل در استان بریتیش کلمبیا را دارید، حق ثت نام برای بیمه ی درمانی در طرح خدمات درمانی را دارید و تا زمانی که درخواست شما پردازش و تایید شود باید حدود 2 تا 3 ماه منتظر بمانید. تا این زمان شما می توانید از بیمه ی درمانی خصوصی به صورت ماهیانه استفاده کنید یا ببینید که دانشگاه چه ایده ای برای این مسئله دارد. سیاست بیمه ی درمانی در این این نیز به صورت ماهیانه پرداخت شده و تقریبا 36 دلار در ماه می باشد.

162بیمه درمانی دانشجویان بین المللی در استان یوکان

دانشجویان بین المللی را تحت پوشش بیمه ی سلامت در می آورد؟ : خیر

163بیمه درمانی دانشجویان بین المللی در استان شمالی کانادا

دانشجویان بین المللی را تحت پوشش بیمه ی سلامت در می آورد؟ : بله ملزومات اولیه: حداقل 12 ماه مجوز تحصیل

164آیا بیمه درمانی برای تحصیل در کانادا اجباری است؟

بله. متقاضی باید حتما تحت پوشش بیمه درمانی باشد. او باید پیش از درخواست ویزا بیمه را خریداری کند. یا این که از نظر مالی بتواند اثبات کند که توان خرید بیمه درمانی را دارد.

165بهترین شرکت های بیمه سلامت در کانادا کدام‌اند؟

Manulife Sunlife Financial GreatWest Life Ontario Blue Cross GMS Health Insurance Scotia Life Health and Dental Insurance State Farm CAA

166سین نامبر چیست؟

سین نامبر کانادا (Social Insurance Number) یک شماره ملی ۹ رقمی منحصر به فرد است که برای هر فرد تازه وارد که اقامت دائم کانادا را دریافت نموده است و یا افرادی که با Study permit (دانشجویان) و یا Work permit وارد کانادا گردیده‌اند صادر می‌شود. این شماره در واقع کد ملی در کاناداست که علاوه بر شناسایی افراد در کانادا ، برای کلیه خدمات دولتی و معاملات کاربرد دارد. دانشجویان و همسران آنها که دارای اجازه کار (Work permit)هستند ، پس از ورود به کانادا و انجام امور اولیه همچون اجاره منزل (مشخص شدن آدرس) می توانند با پاسپورت و استادی پرمیت و یا ورک پرمیت به نزدیکترین دفتر Service Canada مراجعه نمایند و برگه حاوی سین نامبر را دریافت نمایند.

167از کجا بفهمم ایده من قابلیت ثبت اختراع را دارد؟

یک اختراع قابل ثبت باید: 1. جدید باشد – اختراع شما باید اولین نوع خود در جهان باشد. 2. مفید باشد – اختراع شما باید عملکرد مفیدی داشته باشد. 3. نوآورانه باشد – اختراع شما باید باعث تحول جدید یا بهبود یک فن آوری موجود شود.

168چه مدت طول می کشد تا حق ثبت اختراع کانادا را به دست آورم؟

در کانادا، برای دریافت حق ثبت اختراع به طور متوسط 31 ماه بعد از درخواست بررسی، طول می کشد.

169مدت زمان حق انحصار اختراع ثبت شده در کانادا چند سال است؟

به طور کلی از تاریخ ثبت درخواست، ثبت اختراع به مدت 20 سال اعتبار دارد. همچنین هزینه های دوره ای برای حفظ حق ثبت اختراع دریافت می شود.

170هزینه ثبت اختراع چقدر است؟

هزینه یک ثبت اختراع از 900 دلار تا 5،000 و 10،000 دلار با کمک وکلای ثبت اختراع می باشد. حق ثبت اختراع از یک اختراع محافظت می کند و هزینه مراحل اخذ حق اختراع به نوع اختراع (موقت، غیر موقت بودن و یا سودمندی) و پیچیدگی اختراع بستگی دارد.

171آیا در صورت داشتن حق ثبت اختراع، کسی می تواند ایده من را بدزدد؟

به محض ثبت درخواست اختراع خود در اداره ثبت اختراعات و علائم تجاری، اختراع شما “در انتظار ثبت اختراع” است. پس از ارسال درخواست شما، هیچ کس بدون اجازه شما نمی تواند اختراع شما را بدزدد، بفروشد یا استفاده کند.

172چه تعداد اختراع در کانادا ثبت شده است؟

از زمان تصویب قانون ثبت اختراع، بیش از 1.7 میلیون حق اختراع در کانادا به مخترعان کانادایی و خارجی اعطا شده است. به طور متوسط، سالانه بیش از 30،000 درخواست ثبت اختراع از طریق اداره مالکیت معنوی کانادا (CIPO) ثبت می شود.

173آیا خودم می توانم مراحل ثبت اختراع خود را انجام دهم؟

شما می توانید خودتان درخواست اختراع خود را ثبت کنید. اما بهتر است که با یک نماینده ثبت اختراع یا یک وکیل مشورت کنید زیرا نمایندگان ثبت اختراع قوانین حق ثبت اختراع و مالکیت معنوی و روند درخواست را به خوبی می دانند. البته هزینه حق ثبت اختراع همراه با هزینه های مربوط به نماینده آن می تواند چندین هزار دلار هزینه داشته باشد.

174چه مواردی شامل ثبت اختراع نمی شوند؟

برخی از مواردی که نمی توانند ثبت اختراع شوند عبارتند از: 1. ایده ها، مفاهیم یا اکتشافات مجسم 2. اصول علمی و فرضیه های انتزاعی 3. روش های درمان پزشکی یا جراحی 4. ویژگی هایی که صرفاً دارای اهمیت فکری یا زیبایی شناختی هستند.

175چه مواردی شامل ثبت اختراع نمی شوند؟

برخی از مواردی که نمی توانند ثبت اختراع شوند عبارتند از: 1. ایده ها، مفاهیم یا اکتشافات مجسم 2. اصول علمی و فرضیه های انتزاعی 3. روش های درمان پزشکی یا جراحی 4. ویژگی هایی که صرفاً دارای اهمیت فکری یا زیبایی شناختی هستند.

176آیا می توان بدون وکیل مهاجرت هم به دادگاه های کانادا رفت؟

بله؛ برای ورود به این مرحله اگرچه می توان به طور شخصی اقدام کرد اما گرفتن یک وکیل مهاجرت احتمالا می تواند در پرونده شما تاثیرگذار باشد. در واقع اگر مسئولان دادگاه بدانند با حقوقدانی که با چنین مسائلی آشناست رو به رو هستند و این پرونده از طریق یک وکیل پیگیری می شود احتمال بررسی دقیق تر وجود دارد.

177کدام پرونده ها را می توان از طریق دادگاه کانادا پیگیری کرد؟

همه پرونده های مهاجرتی اعم از پرونده های تحصیلی، پرونده های کاری، پرونده های توریستی و سایر پرونده ها را می توان از طریق دادگاه پیگیری کرد.

178مدت زمان رسیدگی به پرونده در دادگاه کانادا برای ایرانیان چقدر است؟

دقت داشته باشید که پس از ریجکت شدن ویزا، تقریبا حدود 2 ماه فرصت دارید تا پرونده خود را به دادگاه ببرید. در غیر اینصورت فرصت شما منقضی خواهد شد.

179وظیفه قاضی دادگاه در رسیدگی به پرونده ریجکت ویزا در کانادا چیست؟

وظیفه قاضی در چنین پرونده هایی این نیست که ببیند شما واجدالشرایط هستید یا خیر! بلکه وظیفه وی این است که ببیند پرونده ای که از طرف آفیسر بررسی شده، منطقی و منصفانه بررسی شده است یا نه.

180چرا مراجعه به دادگاه های کانادا برای گرفتن ویزا بسیار کمتر از دو روش دیگر مورد استقبال مهاجران قرار می گیرد؟

زیرا این روش علاوه بر طولانی بودن، مقرون به صرفه هم نیست!

181چه مدارکی باید به دادگاه کانادا برای رسیدگی به پرونده ریجکت ویزا ارائه شود؟

لازم به ذکر است مدارکی را که به دادگاه برای صدور حکم ارائه می دهید باید همان مدارکی باشد که برای اداره مهاجرت فرستاده اید.

182سیستم مالیات در کانادا چگونه کار می کند؟

سیستم مالیاتی کانادا براساس نوع اقامت شما است و از یکم ژانویه تا سی و یکم دسامبر در جریان است. اگر ساکن کانادا هستید، هر سال باید نهایتا تا 30 آوریل اظهارنامه مالیاتی خود را تسلیم کنید. شما باید درآمدی که بدست آورید چه در داخل و چه در خارج از کانادا در این اظهارنامه بیاورید تا میزان مالیات شما محاسبه گردد.

183مالیات بر درآمد در کانادا چقدر است؟

مالیات بر درآمد توسط دولت فدرال تعیین می‌گردد. این نوع مالیات در کانادا به صورت تصاعدی محاسبه می‌شود بدین معنا که هر شخصی که درآمد بیشتری داشته باشد متقابلا مالیات بیشتری هم پرداخت می‌کند. معمولا مالیات بر درآمد از حقوق کارکنان کسر می‌شود و توسط کارفرما به حساب دولت فدرال کانادا واریز می‌شود.

184نرخ مالیات استانی کانادا را از کجا بیابیم؟

در کانادا علاوه بر مالیاتی که توسط دولت فدرال تعیین می‌شود در هر یک از ایالات نیز، مقامات استانی برای ساکنین مالیات در نظر می‌گیرند.

185اظهارنامه مالیاتی در استان ها چگونه تنظیم می شود؟

اگر خارج از کبک کانادا زندگی می‌کنید، باید یک اظهارنامه مالیاتی تشکیل دهید که شامل مالیات ‌های ایالتی و فدرال می‌شود. اما اگر در کبک زندگی می‌کنید باید دو اظهارنامه جداگانه برای مالیات‌های ایالتی و فدرال تنظیم کنید.

186مالیات شرکت ‌های کانادا چقدر است؟

شرکت‌ هایی که در کانادا به طور قانونی ثبت شده‌اند و در این کشور مشغول به فعالیت هستند باید سالانه حدود 15 درصد از درآمد خالص خود را به دولت فدرال کانادا به عنوان مالیات پرداخت کنند. نرخ مالیات بر شرکت نه تنها بر اساس نوع و اندازه شرکت بلکه با توجه به ایالت هم تفاوت دارد.

187مالیات غیر مستقیم کانادا چیست؟

این نوع مالیات در کانادا بر تمامی محصولات مرتبط با خودرو مانند بنزین سرشکن می ‌شود به همین دلیل مشتریان متوجه اعمال آن نمی ‌شوند.

188چگونه فرم مالیاتی خود را در کانادا پر کنیم؟

می توانید از برنامه Canada revenue agency استفاده کنید. این برنامه قیمت زیادی ندارد و با استفاده از آن به چند سوال پاسخ می ‌دهید و بدین ترتیب مقدار مالیاتی که در آن سال به شما تعلق گرفته مشخص می‌شود. بعد از تکمیل نمودن فرم مذکور باید آن را به صورت آنلاین برای اداره مالیات کانادا(CRA) ارسال کنید

189آیا می توان از پرداخت مالیات در کانادا فرار کرد؟

خیر؛ در صورت عدم پرداخت مالیات در کانادا با پیگیری ‌هایی که صورت می‌گیرد ممکن است شرکت شما جریمه شود و یا حتی دولت علیه شما در دادگاه اقامه دعوا نماید.

190آیا در کانادا به ارث مالیات تعلق می گیرد؟

خیر؛ در کانادا بر خلاف ایالات متحده آمریکا، بر اموال متوفی مالیات تعلق نمی‌گیرد اما بهتر است که اشخاص قبل از فوت، تکلیف اموال خود را مشخص کنند و اقدمات قانونی لازم برای ثبت و پرداخت مالیات تعلق گرفته به آن را انجام دهند.

191آیا مهاجران باید بابت درآمدی که در کشور خود بدست آورده اند به کشور کانادا مالیات بدهند؟

بله؛ اگر درآمد خود را از کشور دیگری به کانادا بیاورید باید بابت آن مالیات پرداخت کنید. البته اگر مالیات را در کشور مبدأ پرداخت کرده باشید ممکن است برخی از ایالات با ارائه مدرک، شما را بابت مالیات مربوط به آن بخش از درآمد معاف کنند که این مورد برای مهاجران ایرانی به خاطر عدم ارتباط بین اداره مالیات ایران و کانادا صدق نمی کند.

192جمعیت کانادا پیر است یا جوان؟

برخلاف بسیاری از کشورهای اروپایی و آمریکا که میانگین سنی جمعیت آن‌ها به سمت پیری می‌رود، به خاطر مهاجرت‌های زیادی که در سال‌های اخیر به کانادا صورت گرفته و ورود نیروی کار جوان به این کشور توانسته جایگاه خود را به عنوان یکی از کشورهای جوان در دنیا حفظ کند. در حال حاضر میانگین سنی جمعیت کانادا، 41 سال است.

193بیشتر جمعیت کانادا را مهاجران تشکیل می‌دهند یا کانادایی‌ ها؟

درست است که در سال‌های اخیر مهاجران زیادی، کانادا را برای زندگی انتخاب کرده‌اند اما از جمعیت کانادایی‌های ساکن در این کشور نباید غافل شد. کانادایی‌ها در واقع همان مهاجران اروپایی و آمریکایی هستند که در سده‌های گذشته وارد کانادا شدند. در حال حاضر طبق آمار ارائه شده، همچنان کانادایی‌ها بیشترین جمعیت کانادا را به خود اختصاص داده‌اند.

194بیشتر جمعیت کانادا را مهاجران از کدام کشور به خود اختصاص داده‌ اند؟

از سال 2015، به بعد هندی‌ها بیشترین تقاضا را برای مهاجرت به کانادا داشته‌اند. تقریبا یک چهارم از جمعیت مهاجران کانادا در سال‌های اخیر، هندی‌ها بودند. البته کشورهای آسیایی نیز بخش قابل توجهی از جمعیت کانادا را تشکیل می‌دهند. در ایالات مختلف کانادا مهاجران زیادی از چین، فیلیپین و کشورهای خاور دور سکونت دارند. جالب است بدانید که اروپایی‌ها نیز به کانادا مهاجرت می‌کنند. موقعیت اقتصادی و بازار کار پر رونق کانادا حتی اروپایی‌ها را نیز برای مهاجرت به آن ترغیب می‌کند. بیشتر جمعیت اروپایی‌های ساکن در کانادا را فرانسوی‌ها تشکیل می‌دهند که در سده‌ها و سال‌های اخیر بیشترین نرخ مهاجرت به کانادا را داشته‌اند. حتی بعضی از تحلیل‌گران معتقدندکه کانادا را فرانسوی‌ها به وجود آورده‌اند.

195بیشترین جمعیت کانادا در کدام منطقه زندگی کنند؟

تقریبأ 90 درصد از جمعیت کانادا در مناطق مرزی کانادا و در مجاورت با آمریکا زندگی می‌کنند.

196کدام شهر در کانادا بیشترین رشد جمعیت را دارد؟

در بین ایالات کانادا، آنتاریو بیشترین رشد جمعیتی را تجربه کرده و این افزایش جمعیت با تقاضای اکثر مهاجران برای سکونت در این ایالت در ارتباط است. در سال 2020، آنتاریو برای دومین بار، به عنوان ایالتی که بیشترین رشد جمعیت مهاجر را داشته معرفی شد.

197ایرانی‌های ساکن در کانادا چند درصد از جمعیت این کشور را به خود اختصاص داده‌اند؟

می‌توان گفت که شروع مهاجرت ایرانی‌ها به کانادا از سال‌های بعد از انقلاب 1357، بوده است و به مرور متقاضیان مهاجرت به کانادا افزایش پبدا کرد. در سال‌های اخیر مخصوصأ از 2016 به بعد جمعیت مهاجران ایرانی در کانادا رشد چشمگیری داشت. طبق آمار منتشر شده از سوی سازمان آمار و برنامه‌ریزی کانادا، در بین سال‌های 2016 تا 2020، جمعیت ایرانی‌های ساکن در تورنتو، نزدیک به 98000نفر، جمعیت ایرانی‌های ساکن در ونکوور، 225و46 نفر و جمعیت ایرانی‌های ساکن در مونترال، 23.410 نفر بوده است.

198چند درصد از جمعیت کانادا تحصیلات دانشگاهی دارند؟

در دو دهه اخیر، فقط 15 درصد از جمعیت کانادا تحصیلات دانشگاهی داشتند اما این رقم امروزه به 30 درصد افزایش پیدا کرده است. البته وقتی از جمعیت تحصیلکرده در کانادا صحبت می‌کنیم منظور، جمعیت فعلی ساکن در کاناداست که مهاجران نیز می‌توانند جزء آن باشند.

199چند درصد از جمعیت کانادا را اشخاص سالمند تشکیل می‌دهند؟

تقریبا 15 درصد از جمعیت کانادا را اشخاص سالمند تشکیل می‌دهند. این درصد نیز با احتساب جمعیت مهاجران ساکن در کانادا اعلام شده است.

200انواع خدماتی که به تازه واردان کشور کانادا ارائه می شود چیست؟

خدمات اسکان و اقامت در کانادا، خدمات کاریابی و استخدام کانادا، خدمات زنان تازه وارد به کانادا، خدمات بیمه سلامت، خدمات سالمندان، خدمات آموزش زبان انگلیسی و فرانسوی، خدمات تحصیل کودکان و ثبت نام در مدرسه، خدمات برای جوانان، خدمات دانشجویان بین المللی و غیره.

201دولت کانادا به تازه واردان چه خدماتی در حوزه خانه و مسکن ارائه می دهد؟

پیدا کردن جایی برای سکونت معمولا اولین دغدغه تازه واردان در کانادا است. به همین منظور دولت کانادا انواع محل اقامت موقت و دائم را برای مهاجران و تازه واردان در نظر گرفته است. اجاره کوتاه مدت آپارتمان و اقامت در کنار دوستان این امکان را به تازه واردین می دهد تا شهر و محل اقامت جدید خود را بهتر بشناسند.

202دولت کانادا به تازه واردان چه خدماتی در حوزه اشتغال و کاریابی ارائه می دهد؟

خدمات استخدام تنها به این منظور طراحی نشده اند که به شما کمک کنند تا شغلی پیدا کنید، بلکه کمکتان می‌کنند تا در محیط کاری جدید احساس راحتی کنید. برای آماده سازی رزومه‌ کاری تان، می توانید با مرکز خدمات تازه واردان منطقه خود تماس بگیرید.

203خدمات ارائه شده برای تحصیل کودکان تازه وارد به کانادا چیست؟

اگر به همراه فرزندانتان به کانادا می‌آیید، ممکن است برای ثبت نام آنها در مدرسه به کمک نیاز داشته باشید. اگر نمی‌دانید که کودکتان کجا و چطور می‌تواند به مدرسه برود، با مرکز خدمات تازه واردان منطقه خود تماس بگیرید. در آنجا متوجه خواهید شد که برای ثبت نام فرزندتان به چه مدارکی نیاز دارید.

204دانشجویان بین المللی کانادا چگونه می توانند جواب سوالات خود را پیدا کنند؟

به عنوان یک دانشجوی بین المللی، ممکن است سوالاتی راجع به نظام درمانی، اقامت دانشجویی، افتتاح حساب بانکی، حمل و نقل و کار در کانادا داشته باشید. اگر در دانشگاهی در کانادا پذیرفته شده ‌اید، حتما وبسایت آن دانشگاه را مطالعه کنید. همچنین بیشتر دانشگاه‌ های کانادا داخل دانشگاه اداره ‌ای برای کمک به دانشجویان با خدمات مختلفی همچون پیدا کردن محل سکونت، ثبت نام در برنامه مراقبت درمان و تطبیق با فرهنگ کانادا دارند.

205چگونه از خدمات تازه واردان کشور کانادا در محل سکونت خود با خبر شویم؟

شما می توانید با مرکز خدمات تازه واردان کانادا (SPO) در نزدیک محل سکونت خود تماس بگیرید تا ببینید چه خدماتی می توانند به شما ارائه دهند.

206آیا می‌توانم داروهای تجویز شده در ایران را با خود به کانادا ببرم؟

بله این امکان وجود دارد به شرطی که نسخه پزشک را به همراه داشته باشید. همچنین باید علت مصرف دارو در نسخه قید شده باشد. دارو را با بسته‌بندی اصلی آن حمل کنید در غیر این صورت ممکن است در فرودگاه مامور بازرسی، حمل آن را غیر مجاز بداند.

207آیا در کانادا می‌توان از کارت درمان شخص دیگر استفاده کرد؟

خیر این عمل، جرم محسوب می‌شود.

208مدت زمان انتظار برای دریافت بیمه عمومی سلامت کانادا چقدر است؟

با توجه به اینکه شما برای دریافت بیمه عمومی سلامت در کدام منطقه اقدام می‌کنید، اگر همه شرایط را دارا باشید ممکن است این فرایند تا 3 ماه زمان ببرد. در این دوره انتظار شما باید تحت پوشش شرکت بیمه دیگری باشید.

209آیا من واجد شرایط بیمه عمومی سلامت کانادا هستم؟

برای ثبت درخواست بیمه عمومی سلامت شما باید ساکن دائم و یا شهروند کانادا باشید. برای دریافت اطلاعات بیشتر حول این موضوع باید به وبسایت کارگزاری بهداشت منطقه مورد نظر خود رجوع کنید.

210آیا خدمات درمانی در کانادا رایگان است؟

اگر شما واجد شرایط بیمه عمومی کانادا باشید، مالیات‌هایتان صرف مخارجی مانند بیمه همگانی کانادا می‌شود. اگر شما تحت پوشش بیمه سلامت عمومی کانادا باشید هزینه‌های عمومی خدمات بهداشتی شما رایگان خواهد بود و بطور کلی نیاز به پرداخت هزینه برای دریافت خدمات پزشکی نخواهید داشت مگر در مواردی که بطور خاص در بیمه سلامت عمومی قرار نداشته باشند.

211چگونه باید بعنوان یک پناهنده خدمات بیمه درمانی دریافت کرد؟

اگر شما یک پناهنده هستید، احتمالا برای بیمه خدمات درمانی کانادا واجد شرایط خواهید بود. برنامه موقتی از طرف دولت فدرال برای پوشش این افراد وجود دارد اما باید از دارا بودن شروط آن اطمینان کسب کنید. باید درنظر داشته باشید که این بیمه درمانی از نوع موقت می‌باشد.

212چگونه باید یک پزشک در کانادا پیدا کنیم؟

شما می‌توانید به روش‌های زیر به جستجوی پزشک بپردازید: – یک کلینیک پزشکی بیابید. – به سازمان‌های مربوط به مهاجران مراجعه کنید. – به مراکز خدمات پزشکی منطقه‌های مختلف رجوع کنید.

213چگونه باید یک دندانپزشک در کانادا پیدا کنیم؟

شما می‌توانید بصورت آنلاین به جستجوی دندانپزشک بپردازید. به یاد داشته باشید که هزینه‌های دندانپزشکی تحت پوشش بیمه اولیه قرار ندارند و اگر می‌خواهید وقت دندانپزشکی تنظیم کنید باید بطور کلی پوشش بیمه‌ای کامل‌تری داشته باشید.

214چگونه باید علیه یک دکتر کانادایی شکایت تنظیم نمود؟

اگر شما می‌خواهید علیه یک پزشک کانادایی شکایت تنظیم کنید، باید به مراجع زیر رجوع کنید: – وزارت بهداشت در منطقه زندگیتان – دانشکده پزشکی و جراحی منطقه زندگیتان

215آیا تنها یک برنامه خدمات بیمه‌ای در کانادا وجود دارد؟

کل کشور کانادا تحت پوشش یک بیمه به نام Medicare قرار دارد. اما هر منطقه از کانادا برنامه‌های مختلفی را برای خدمات پزشکی ارائه می‌دهد و با توجه به اینکه شما ساکن کدام یک از مناطق کانادا هستید خدمات متفاوتی نیز دریافت خواهید کرد.

216چه مواردی تحت پوشش بیمه اولیه کانادا نیست؟

برخی از خدمات پزشکی در پوشش اولیه کانادا وجود ندارند که شامل موارد زیر هستند: – آمبولانس و خدمات فوری پزشکی – نگهداری خانگی – دندانپزشکی – چشم‌پزشکی – دریافت داروهای نسخه شده

217فرهنگ مردم کانادا به چه کشورهایی در جهان شباهت دارد؟

به طور کلی آنچه که به عنوان فرهنگ جامعه کانادایی معرفی می شود شباهت زیادی به فرهنگ مردم در فرانسه، انگلستان و آمریکا دارد. به این دلیل که بخش ‌هایی از کانادا برای مدتی مستعمره فرانسه و انگلستان بوده است.

218فرهنگ غذا خوردن در کانادا چیست؟

کانادایی ها معمولا به تنهایی غذا نمی‌خورند و بعد از جمع شدن تمام میهمانان و نشستن دور میز، غذای خود را میل می‌کنند. همچنین در اغلب خانواده‌ ها تا زمانی که شخصی که از لحاظ سن بزرگ ‌تر از بقیه است شروع به میل غذا نکرده سایر میهمانان نیز غذا نمی ‌خورند. بهتر است در میهمانی منتظر بمانید تا میزبان صندلی شما را مشخص کند.

219نکاتی که باید در تجارت با کانادایی ها رعایت کنید چیست؟

برای انعقاد هر قراردادی با سایر تجار در کانادا باید با کت و شلوار و کراوات حضور یافت. برای خانم ‌ها نیز کت و دامن لباس موجهی محسوب می‌شود. همچنین در زمان اجرای قرارداد نباید سعی داشته باشید مفاد قرارداد را به نفع خودتان تغییر دهید و در واقع در کانادا چانه ‌زنی به معنایی که در ایران رواج دارد مرسوم نیست. همچنین انجام تعهدات قرارداد در موعد تعیین شده از اهمیت زیادی برخوردار است.

220چگونه در کشور کانادا سخنرانی موفقی داشته باشم؟

کم ‌ترین وقت را برای احوال‌پرسی بگذارید و خیلی سریع سخنرانی اصلی را شروع کنید. همچنین اگر قرار است در مکانی در مورد موضوع خاصی سخنرانی کنید بهتر است که در بین مباحث، به موضوعات حاشیه نپردازید. معمولا جلسات سخنرانی در کانادا در فضایی آرام و بدون بحث یا تنش اداره می ‌شود.

221چگونه یک مدیر موفق در کانادا باشیم؟

در کانادا مدیران معمولا انسان‌ های خودرایی نیستند و در جلسات خود نظر درست را از دیگران می پذیرند. همچنین مدیران در کانادا، کارکنان خود را با معیار مهارت و تخصص می‌سنجند. در کانادا تبعیض براساس نژاد و رنگ پوست معنایی ندارد.

222آداب هدیه دادن در کانادا چیست؟

کانادایی‌ها در روزهای کریسمس و روز تولد به یکدیگر هدیه می ‌دهند. معمولا شربت درخت افرا یک هدیه رایج در کانادا محسوب می‌شود. در کانادا مرسوم است که گیرنده هدیه، بلافاصله آن را باز می ‌کند. همچنین در کانادا استفاده از وجه نقد به عنوان هدیه در هیچ یک از ایالات مرسوم نیست. کانادایی ‌ها برای دوستان خود بیشتر شکلات، شربت و گل می خرند.

223آداب مهمانی رفتن در کانادا چیست؟

اگر یک دوست کانادایی برای وعده شام شما را به منزل خود دعوت کرد بهتر است یک جعبه شکلات یا یک دسته گل برای او بخرید و در زمان ورود به منزل آن را به میزبان بدهید. جالب است بدانید که در ایالت کبک، مردم قبل از ورود به خانه میزبان، دسته گل را برای او می ‌فرستند.

224آداب و رفتار مردم ونکوور چگونه است؟

مردم در ونکوور در مقایسه با سایر استان های کانادا از خلق و خوی شاعرانه تری برخوردارند و در برخی از مسائل زندگی بر اساس احساسات خود تصمیم می‌گیرند. همچنین در نواحی روستایی ونکوور مردم روابط اجتماعی بیشتری با یکدیگر برقرار می‌ کنند اما در مناطق شهر‌نشین، محفل‌های دوستانه کمتر مشاهده می ‎شود.

225چگونه بفهمم شرایط دریافت وام مسکن در کانادا را دارم؟

برای اطمینان یافتن از داشتن شرایط اخذ وام مسکن در کانادا، باید به بانک مراجعه کرده و یک پیش تأییدیه وام مسکن دریافت نمایید. در این صورت وام‌ دهنده شما متعهد می ‌شود که با شرایط مشخصی به شما وام دهد. وام گیرندگان همچنین باید ثابت کنند که در هر شرایطی قادر به پرداخت قسط های وام خود هستند، حتی اگر بهره وام بالاتر از حد انتظار باشد.

226نرخ بهره وام مسکن در کانادا چقدر است؟

نرخ بهره پنج‌ ساله بانک ‌های بزرگ کانادا به طور میانگین چیزی حدود ۴.79 درصد است. با این وجود، با کمی جستجو و مذاکره حتی می‌توان وامی با نرخ‌ بهره کمتر نیز دریافت کرد.

227چگونه بهترین بانک برای گرفتن وام مسکن در کانادا را پیدا کنیم؟

جهت اطلاع یافتن از بهترین بانک برای دریافت وام مسکن به جای مراجعه به تک تک بانک ‌های مختلف در کانادا، می‌توانید با مراجعه به یک کارگزار وام مسکن معتبر در این کشور از تمامی گزینه‌ های وام مسکن که بانک‌ های مختلف کانادا ارائه می ‌کنند، مطلع شوید و بهترین آن را برای خود انتخاب نمایید. اکثر این واسطه ها، مشاوران مستقلی هستند که با وام‌ دهندگان بسیاری سروکار دارند و با توجه به شرایط شما می توانند وام مسکن مناسب شما را پیدا کنند.

228وام مسکن کانادا چند درصد از هزینه خرید ملک در این کشور را تأمین می کند؟

ارائه ‌دهندگان وام مسکن در کانادا می‌ توانند تا 80 درصد از هزینۀ خرید ملک را برای ساکنین کانادایی تأمین کنند. 20 درصد باقی ‌مانده باید توسط خود شخص پرداخت گردد.

229تا چه مبلغی می توانم وام مسکن در کانادا دریافت کنم؟

برای اطلاع از اینکه به چه میزانی قادر هستید از بانک های کانادایی وام دریافت کنید، می توانید از محاسبه ‌گرهای آنلاین HSBC و TD Bank استفاده کنید. البته استفاده از محاسبه‌گرهای بانک‌ های مختلف، نتایج نسبتاً متفاوتی خواهد داشت.

230شرایط دریافت وام مسکن در کانادا برای تازه واردین چیست؟

اگر به ‌تازگی به کانادا مهاجرت کرده ‌اید، این امکان برای شما وجود دارد که وام مسکن را بر اساس سوابق خود در کشور مبدأ دریافت نمایید. دریافت این وام از طریق بانک ‌هایی مانند کانادین ایمپریال بنک آو کامرنس (CIBC) یا رویال بنک (RBC) وجود دارد. در این خصوص باید حداقل 25 تا 35 درصد از سرمایه لازم برای خرید خانه را خودتان تأمین کنید.

231آیا دریافت وام مسکن در کانادا قبل از پیدا کردن شغل امکان پذیر است؟

بله؛ اگر تازه وارد هستید و هنوز شغلی در کانادا دست ‌و پا نکرده ‌اید باز هم می توانید از وام مسکن در کانادا بهره مند گردید. اما در این صورت برخی وام ‌دهندگان از شما می‌ خواهند تا به‌ اندازه یک سال پرداخت اقساط وام مسکن خود را در بانک سپرده‌گذاری کنید. البته اگر شما از قبل پیشنهاد کاری در کانادا داشته باشید، قادر خواهید بود تا سپرده کمتری سرمایه ‌گذاری کنید.

232آیا می توانم بدون دریافت وام مسکن در کانادا خانه بخرم؟

بله؛ اگر برای خرید ملک در کانادا از 100٪ وجه نقد برخوردار باشید می توانید ملکی را بدون گرفتن وام در این کشور خریداری کنید.

233در چه صورت باید وام مسکن با نرخ بهره بالا در کانادا دریافت کنیم؟

اگر توانایی پیش‌ پرداخت تنها 5 تا 20 درصد از هزینه خرید ملک در کانادا را دارید، به وام با نرخ بهره بالا نیاز خواهید داشت و این بدین معنی است که باید بیمه وام مسکن خریداری نمایید. برای کسب اطلاعات بیشتر به مطلب فوق مراجعه کنید.

234چگونه برای دریافت وام مسکن در کانادا اعتبار جمع کنیم؟

بانک ‌ها برای تصمیم‌گیری در خصوص ارائه وام مسکن به شما سوابق اعتباری کانادایی شما را بررسی می‌کنند. اگر سابقۀ اعتباری ندارید، می‌توانید با دریافت وام‌ های کوچک از بانک موردنظر خود و پرداخت به ‌موقع اقساط آن برای خود اعتبار جمع کنید. کارت اعتباری دریافت کنید و با مسئولیت‌پذیری از آن استفاده کنید.

235تا چه میزان از درآمد ماهیانه در کانادا را می توان صرف پرداخت وام مسکن کرد؟

شما نباید بیش از 40 درصد از درآمد ناخالص خود در کانادا را صرف پرداخت بدهی ‌هایی همچون وام مسکن، کارت اعتباری، وام‌ های خودرو و دیگر موارد نمایید.

236آیا برای مهاجرت به کانادا باید معاینه پزشکی انجام دهم؟

کلیه متقاضیان مهاجرت به کانادا لازم است معاینات پزشکی را انجام دهند. این معاینات برای شناسایی هر شرایطی است که ممکن است بر سلامت مردم کانادا تأثیر بگذارد یا منجر به ایجاد خواسته‌های بیش از حد از خدمات بهداشتی یا اجتماعی کانادا شود. معاینه پزشکی شامل معاینه فیزیکی استاندارد ، آزمایش خون ، آزمایش ادرار و اشعه ایکس است.

237معاینات پزشکی برای چه مدت معتبر هستند؟

معاینات پزشکی از تاریخ معاینه به مدت یک سال معتبر هستند. اگر ویزای شما ظرف یک سال پس از تاریخ معاینه پزشکی صادر نشود ، باید دوباره معاینه پزشکی را انجام دهید.

238آیا اگر بیماری یا اختلال خاصی داشته باشم ، درخواست من رد می شود؟

با در نظر گرفتن سابقه پزشکی کامل، هر مورد پزشکی به صورت جداگانه مورد تجزیه و تحلیل قرار می گیرد. اگر این بیماری یا اختلال برای کانادایی ها خطرات سلامتی ایجاد کند یا باعث تقاضای بیش از حد از سیستم مراقبت های بهداشتی کانادا شود ، ممکن است منجر به عدم پذیرش پزشکی شود.

239کدام شرایط پزشکی ممکن است موجب عدم پذیرش من در کانادا شود؟

متقاضیانی که قصد دارند برای اقامت دائم وارد کانادا شوند ، در صورتی که سلامتی یا افراد تحت تکفل خود (اعم از همراه یا غیر) ، دارای شرایط زیر باشند ممکن است از ورود به کانادا منع شوند: خطری برای سلامتی و امنیت عمومی باشد. باعث تقاضای بیش از حد از سیستم مراقبت های بهداشتی کانادا یا خدمات اجتماعی در کانادا شود.

240آیا موارد استثنایی برای افراد وابسته‌ای که از نظر پزشکی غیرقابل قبول هستند ، وجود دارد؟

بله، در بخش ضمانت مالی خانواده، از عامل “تقاضای بیش از حد از بهداشت و خدمات اجتماعی در کانادا” صرف نظر می شود. در صورتی که: همسران، common-law partners یا conjugal partners شما و یا کودکان وابسته شما باشند.

241اگر باردار باشم، آیا باز هم باید تحت معاینه پزشکی قرار بگیرم؟

برای امنیت جنین، تا پیش از زایمان اشعه ایکس از متقاضیان باردار گرفته نمی شود تا. پس از تولد، مادر و نوزاد تحت معاینات پزشکی قرار می گیرند.

242آیا افراد تحت تکفل من می توانند در یک کشور دیگر تحت معاینه پزشکی قرار بگیرند؟

معاینه پزشکی در سراسر جهان توسط پزشکان تعیین شده پنل انجام می شود. صرف نظر از دفتر ویزای مهاجرت کانادا که درخواست به آن ارسال شده است، ممکن است از خدمات پزشک معین پنل در هر قسمت از جهان استفاده شود.

243آیا افراد تحت تکفل غیر همراه من ملزم به انجام معاینات پزشکی هستند؟

افراد تحت تکفل همراه و غیر همراه باید تحت معاینات پزشکی قرار گیرند. در شرایط محدود، اگر فرد وابسته غیر همراه مایل یا قادر به انجام معاینه پزشکی نباشد، ممکن است فرد معاف شود. با این حال ، افراد وابسته غیر همراه نمی توانند عضو حامی مالی خانواده، در بخش ضمانت مالی خانواده باشند.

244من اخیراً معاینات پزشکی برای ویزای اقامت موقت کانادا یا مجوز کار یا مجوز تحصیل را به اتمام رسانده ام. آیا باید آزمایش های پزشکی اضافی را برای درخواست اقامت دائم خود انجام دهم؟

بله، شما باید تحت معاینه پزشکی اضافی را انجام دهید.

245ایرانی‌ ها بیشتر در چه سنی به کانادا مهاجرت می‌کنند؟

طبق آمار، اکثر ایرانی‌ها در زمان مهاجرت به کانادا بین 20 تا 29 سال دارند. تنها 3 درصد از آن‌ها در زمان مهاجرت به کانادا بالای 60 سال داشته‌اند و بیشتر آن‌ها نیز به دلیل حضور فرزندشان در کانادا به این کشور مهاجرت کرده‌اند.

246چند درصد از ایرانی‌های ساکن در کانادا متأهل هستند؟

طبق آمار ارائه شده، بیشتر مردهای ایرانی بعد از مهاجرت به کانادا ترجیح می‌دهند که تا سنین بالا ازدواج نکنند اما درصد قابل توجهی از خانم‌ها تا قبل از 30 سالگی در کانادا به طور قانونی ازدواج کرده‌اند.

247آیا ایرانی‌های مقیم در کانادا برای برقراری ارتباط از زبان فارسی هم استفاده می‌کنند؟

اکثر ایرانی‌ها در خانه به زبان فارسی صحبت می‌کنند و درصد اندکی هم با فرزندان خود هم به زبان فارسی و هم انگلیسی ارتباط برقرار می‌کنند اما در سطح جامعه کانادایی، با زبان انگلیسی صحبت می‌کنند.

248ایرانی‌ها در کانادا بیشتر به تحصیل در کدام یک از رشته‌های تحصیلی می‌پردازند؟

گرایش تحصیلی ایرانی‌ها در کانادا بیشتر به سمت رشته‌های مهندسی و ریاضی است. از بین رشته‌های مختلف مهندسی نیز تعداد زیادی به تحصیل در رشته مهندسی کامپیوتر پرداخته‌اند.

249آیا ایرانی‌ها در کانادا موفق به یافتن شغل مرتبط با تخصص خود می‌شوند؟

برخی از مهاجرین ایرانی در سال‌های اول ورود به کانادا موفق به یافتن شغل مناسب مرتبط با تخصص خود نمی‌شوند اما پس از گذشت مدتی و آشنایی با محیط کار در کانادا و گسترش روابط، می‌توانند در حیطه تخصصی خود مشغول به کار شوند.

250ایرانی‌های ساکن در کانادا معمولأ با چه مشکلاتی مواجه هستند؟

1. عدم تسلط کافی بر زبان انگلیسی. این مشکلی است که ایرانی‌ها در سال‌های اول مهاجرت با آن مواجه هستند. 2. اختلاف فرهنگی با مردم کانادا. این مشکل نیز پس از گذشت مدتی و با ورود به جامعه کانادایی برطرف می‌شود. 3. میزان مشارکت اجتماعی برخی از ایرانی‌های ساکن در کانادا ضعیف است.

251ایرانی‌ های ساکن در کانادا با چه ویژگی‌ هایی در این کشور شناخته می‌شوند؟

1. سطح بالای تحصیلات. تعداد ایرانی‌های دارای مدارک تحصیلی دانشگاهی در کانادا زیاد است. 2. به خود متکی بودن و تلاش برای رسیدن به موقعیت‌های مطلوب نیز یکی دیگر از ویژگی‌هایی است که ایرانیان در کانادا با آن شناخته می‌شوند. 3. تلاش برای یادگیری

252بیمه مسافرتی کانادا

هر شخصی که قصد سفر به خارج از کشور را دارد پیشنهاد می‌شود که تحت شمول بیمه مسافرتی قرار بگیرد. برای سفر به کانادا بهتر است که در ایران و قبل از ورود به کانادا با انعقاد قرارداد بیمه با یکی از شرکت‌های بیمه، خود را در مقابل حوادث و اتفاقاتی که ممکن است در طول سفر رخ دهد بیمه کنید. یکی از مهم‌ترین مواردی که بیمه در طول سفر به کانادا می‌تواند به شما کمک کند بحث خدمات درمانی است. ممکن است شما در زمان حضور در کانادا به استفاده از خدمات درمانی نیاز پیدا کنید. با وجود بیمه درمانی که مدت اعتبار آن تا پایان سفر خواهد بود با کم‌ترین هزینه یا حتی به صورت رایگان از خدمات درمانی کانادا برخوردار خواهید شد. برای بسیاری از مسافران سوالات زیادی در مورد بیمه مسافرتی کانادا مطرح می‌شود.

253چگونه سابقه اعتباری خود را در بانک های کانادایی به دست آورم؟

امتیاز اعتباری شخصی شما در کانادا توسط دو دفتر اعتباری Equifax و TransUnion گزارش می شود. امتیازات اعتباری در بازۀ 300 تا 900 متغیر بوده و امتیازات بالاتر نشان‌ دهنده امتیاز اعتباری بهتر است.

254آیا سابقه اعتباری در بانک های کشورهای دیگر در کانادا اعتبار دارد؟

خیر؛ تاریخچه اعتباری شما در دیگر کشورها در کانادا کاربردی ندارد. زیرا موسسات اعتباری و بانک ‌های کانادا منابع اعتباری خارجی را به رسمیت نمی ‌شناسند.

255در چه صورت می توان از کارت اعتباری خارجی در کشور کانادا استفاده کرد؟

اگر بانک کشور مبدا شما پس از مهاجرت به کانادا، اجازه باز نگه داشتن حسابتان را می ‌دهد باید این کار را انجام دهید. در این صورت استفاده از کارت اعتباری خارجی شما در کانادا میسر می شود. اما در عین‌ حال باید برای خود امتیاز اعتباری در کانادا جمع کنید.

256روش های اطلاع از امتیاز کارت اعتباری در کانادا چیست؟

شما می توانید از طریق تماس کتبی با Equifax یا TransUnion و درخواست امتیاز اعتباری‌تان، کپی گزارش ‌های اعتباری و امتیاز اعتباری خود را از طریق نامه دریافت نمایید و یا به سامانه “امتیاز اعتباری آنلاین رایگان” مراجعه نمایید.

257چه نوع کارت‌ های اعتباری در سیستم بانکداری کانادا موجود است؟

کارت ‌های اعتباری ضامن ‌دار، کارت ‌های اعتباری مشارکتی، کارت‌ های اعتباری خرده ‌فروشی

258آیا اخذ وام ‌های کوتاه ‌مدت در کانادا به کسب امتیاز اعتباری کمک می کند؟

بله؛ گرفتن وام ‌های کوتاه ‌مدت و بازپرداخت سریع آنها منجر به ثبت گزارش‌ های اعتباری مثبت و افزایش سریع امتیاز اعتباری شما در کانادا می گردد که برای دریافت کارت اعتباری بدون ضمانت مفید است.

259تازه واردان به کانادا معمولا از چه نوع کارت اعتباری استفاده می کنند؟

کارت‌ های اعتباری ضامن ‌دار، چرا که آنان هنگام پرداخت بدهی می ‌توانند گزارش اعتباری خود را از Equifax و TransUnion دریافت نمایند و علاوه بر آن، به ‌سرعت امتیاز اعتباری جمع کنند.

260کدام کارت اعتباری کانادا به وثیقه نیاز ندارد؟

کارت‌ های اعتباری مشارکتی و کارت ‌های اعتباری خرده‌ فروشی به وثیقه نیاز ندارند اما در عین حال شرایطی دارند که باید حتما از آنها مطلع گردید.

261چگونه با کارت اعتباری کانادا، امتیاز اعتباری خود را افزایش دهم؟

شما نباید به ‌اندازه محدودیت اعتباری خود خرج کنید (یا تقریباً به ‌اندازه آن). زیرا در این صورت ارائه ‌دهندۀ کارت گمان می کند که شما در مضیقه مالی هستید و زندگی راحتی ندارید و به همین خاطر امتیاز اعتباری شما کاهش می ‌یابد. همچنین شما باید اقساط خود را به موقع پرداخت کنید تا به ‌سرعت امتیاز اعتباری تان بهبود یابد.

262مهم ترین دلیل تقاضای درخواست پناهندگی در جهان چیست؟

دلایل متعددی می تواند برای پناهنده شدن یک فرد به کشور دیگری وجود داشته باشد. اما به طور کل، موضوع حفظ امنیت جانی و اجتماعی فرد پناهنده است که کشور پذیرنده را ملزم به قبول پناهجو می کند. مقامات کانادایی تشخیص می دهند که آیا شما واجد شرایط درخواست پناهندگی هستید یا خیر.

263آیا گرفتن پناهندگی کشور کانادا آسان است؟

خیر، کشور کانادا قوانین سخت گیرانه ای برای ورود پناهندگان وضع کرده است و فلسفه این قوانین و مقررات، احراز قطعی صلاحیت متقاضی پناهندگی می باشد. سازمان مهاجرت کانادا و افسران بررسی پرونده های پناهندگی نیز تخصص ویژه ای در شناسایی افراد متقلب داشته و مجازات های بازدارنده ای برای این افراد قرار داده اند.

264چرا پناهندگی کانادا توصیه نمی شود؟

این نوع مهاجرت بسیار پر خطر بوده و شما ممکن است طعمه قاچاقچیان و باندهای تبهکاری، سوء استفاده کنندگان، حوادث طبیعی و نامهربانی کشورهای میانی شوید. همچنین افرادی که از طریق پناهندگی به کشور کانادا مهاجرت کرده باشند دارای محدودیت ها و مشکلات زیادی مانند بیکاری و فقر خواهند بود و دیگر نمی توانند به کشور خود بازگردند.

265مسیرهای مهاجرتی جایگزین پناهندگی کانادا چیست؟

مهاجرت از طریق تحصیل و کار پس از تحصیل به کانادا، مهاجرت از مسیر کار، مهاجرت از طریق سرمایه گذاری مالی، مهاجرت از مسیر کار آفرینی، مهاجرت از طریق خود اشتغالی به کانادا، مهاجرت از طریق برنامه های استانی، مهاجرت با داشتن تخصص کاری در برنامه اکسپرس انتری کانادا و مهاجرت با ایجاد یک کسب و کار استارت آپ و بسیاری مهاجرت های قانونی دیگر

266چند درصد احتمال پذیرفته شدن درخواست پناهندگی کانادا وجود دارد؟

در سال های اخیر، سالیانه چیزی در حدود 60.000 درخواست پناهندگی به این کشور ارسال شده است که در این میان با نرخی کمتر از 50% با این درخواست ها موافقت شده است.

267مهم ترین دلیل ریجکت شدن درخواست پناهندگی کانادا چیست؟

اگر متقاضی برای بار دوم پس از یک بار پرونده ناموفق درخواست پناهندگی به سازمان مهاجرت کانادا (IRCC) ارسال کرده باشد و یا پناهجو دارای سوء سابقه جنایی و پرونده های حقوق بشری تحت پیگرد بین المللی باشد با درخواست پناهندگی وی مخالفت خواهد شد. ورود غیر قانونی به خاک کانادا و ارائه اطلاعات دروغ نیز منجر به رد درخواست پناهندگی کانادا می شود.

268برای دریافت ویزای پناهندگی و استقرار قانونی در کانادا چه مدرکی نیاز است؟

شما برای سال اول حضور خود به عنوان پناهنده در کانادا به حمایت مالی احتیاج دارید که این حمایت مالی می تواند از منابع مختلف مالی تامین شود.

269انواع منابع حمایت مالی موجود برای مهاجران پناهنده چیست؟

کفالت مالی شخص پناهنده، حمایت مالی NGO ها و شرکت های کانادایی و بین المللی خصوصی، حمایت مالی مردمی گروه های 5 نفره و حمایت مالی فدرال یا استانی

270چگونه با دغدغه هایی مثل دلتنگی و زندگی در غربت کنار بیاییم؟

این چند نکته را در نظر بگیرید: بهتر است شهری را برای اقامت خود انتخاب کنیدکه در آن تعداد ایرانیان مقیم تا حدی زیاد باشد و همچنین به دنبال اجاره خانه در محله ‌های ایرانی ‌نشین باشید، به رستوران ها و کافه های ایرانی سر بزنید، ارتباط خود را با دوستانتان در ایران حفظ کنید و از تجربه سایر مهاجران در این زمینه استفاده کنید.

271در کدام شهرهای کانادا ایرانیان بیشتری زندگی می کنند؟

در شهرهایی مانند ونکوور، تورنتو و مونترال کانادا ایرانی ‌های زیادی سکونت دارند.

272چه چیزی باعث احساس غربت بیشتر در کشورهای خارجی می شود؟

فقدان تسلط به زبان انگلیسی و همینطور عدم آشنایی با فرهنگ مردم کشورهای دیگر شاید مهم ‌ترین عامل ایجاد احساس غربت در خارج از ایران هستند. بنابراین بهتر است قبل از مهاجرت زبان انگلیسی را به خوبی یاد بگیرید و نسبت به فرهنگ حاکم بر جامعه کانادایی و رفتار مردم اطلاعات کسب کنید.

273روش های تقویت روحیه برای زندگی در یک کشور جدید چیست؟

در ابتدای اقامت خود بیشتر به تفریح و گردش در این کشور بپردازید تا روحیه شما برای یک زندگی جدید تقویت شود. همچنین به یاد داشته باشید که شما با مهاجرت به کانادا قدم بزرگی برای ساختن آینده‌ ای روشن برداشته ‌اید. بنابراین باید به جای احساس غربت و دلتنگی به مزایایی که زندگی در این کشور برایتان به همراه دارد فکر کنید.

274آیا سازمانی برای کمک به ایرانیان تازه وارد به کانادا وجود دارد؟

بله؛ خوشبختانه در اکثر شهرهای کانادا مخصوصا شهرهایی که تعداد ایرانی ‌های مقیم در آن زیاد است سازمان‌ های مردم نهادی ایجاد شده که در آنها به مهاجران تازه وارد کانادا برای برقراری ارتباط با محیط جدید زندگی کمک می ‌شود.

275در چه شرایطی زندگی در کانادا برای شما سخت خواهد شد؟

اگر حس غربت را به خودتان تلقین کنید و در پذیرش فرهنگ جامعه جدید انعطاف‌پذیر نباشید زندگی در کانادا برایتان سخت خواهد شد.

276سیستم مالیات در کانادا چگونه کار می کند؟

سیستم مالیاتی کانادا براساس نوع اقامت شما است و از یکم ژانویه تا سی و یکم دسامبر در جریان است. اگر ساکن کانادا هستید، هر سال باید نهایتا تا 30 آوریل اظهارنامه مالیاتی خود را تسلیم کنید. شما باید درآمدی که بدست آورید چه در داخل و چه در خارج از کانادا در این اظهارنامه بیاورید تا میزان مالیات شما محاسبه گردد.

277مالیات بر درآمد در کانادا چقدر است؟

مالیات بر درآمد توسط دولت فدرال تعیین می‌گردد. این نوع مالیات در کانادا به صورت تصاعدی محاسبه می‌شود بدین معنا که هر شخصی که درآمد بیشتری داشته باشد متقابلا مالیات بیشتری هم پرداخت می‌کند. معمولا مالیات بر درآمد از حقوق کارکنان کسر می‌شود و توسط کارفرما به حساب دولت فدرال کانادا واریز می‌شود.

278نرخ مالیات استانی کانادا را از کجا بیابیم؟

در کانادا علاوه بر مالیاتی که توسط دولت فدرال تعیین می‌شود در هر یک از ایالات نیز، مقامات استانی برای ساکنین مالیات در نظر می‌گیرند.

279اظهارنامه مالیاتی در استان ها چگونه تنظیم می شود؟

اگر خارج از کبک کانادا زندگی می‌کنید، باید یک اظهارنامه مالیاتی تشکیل دهید که شامل مالیات ‌های ایالتی و فدرال می‌شود. اما اگر در کبک زندگی می‌کنید باید دو اظهارنامه جداگانه برای مالیات‌های ایالتی و فدرال تنظیم کنید.

280مالیات شرکت ‌های کانادا چقدر است؟

شرکت‌ هایی که در کانادا به طور قانونی ثبت شده‌اند و در این کشور مشغول به فعالیت هستند باید سالانه حدود 15 درصد از درآمد خالص خود را به دولت فدرال کانادا به عنوان مالیات پرداخت کنند. نرخ مالیات بر شرکت نه تنها بر اساس نوع و اندازه شرکت بلکه با توجه به ایالت هم تفاوت دارد.

281مالیات غیر مستقیم کانادا چیست؟

این نوع مالیات در کانادا بر تمامی محصولات مرتبط با خودرو مانند بنزین سرشکن می ‌شود به همین دلیل مشتریان متوجه اعمال آن نمی ‌شوند.

282چگونه فرم مالیاتی خود را در کانادا پر کنیم؟

می توانید از برنامه Canada revenue agency استفاده کنید. این برنامه قیمت زیادی ندارد و با استفاده از آن به چند سوال پاسخ می ‌دهید و بدین ترتیب مقدار مالیاتی که در آن سال به شما تعلق گرفته مشخص می‌شود. بعد از تکمیل نمودن فرم مذکور باید آن را به صورت آنلاین برای اداره مالیات کانادا(CRA) ارسال کنید

283آیا می توان از پرداخت مالیات در کانادا فرار کرد؟

خیر؛ در صورت عدم پرداخت مالیات در کانادا با پیگیری ‌هایی که صورت می‌گیرد ممکن است شرکت شما جریمه شود و یا حتی دولت علیه شما در دادگاه اقامه دعوا نماید.

284آیا در کانادا به ارث مالیات تعلق می گیرد؟

خیر؛ در کانادا بر خلاف ایالات متحده آمریکا، بر اموال متوفی مالیات تعلق نمی‌گیرد اما بهتر است که اشخاص قبل از فوت، تکلیف اموال خود را مشخص کنند و اقدمات قانونی لازم برای ثبت و پرداخت مالیات تعلق گرفته به آن را انجام دهند.

285آیا مهاجران باید بابت درآمدی که در کشور خود بدست آورده اند به کشور کانادا مالیات بدهند؟

بله؛ اگر درآمد خود را از کشور دیگری به کانادا بیاورید باید بابت آن مالیات پرداخت کنید. البته اگر مالیات را در کشور مبدأ پرداخت کرده باشید ممکن است برخی از ایالات با ارائه مدرک، شما را بابت مالیات مربوط به آن بخش از درآمد معاف کنند که این مورد برای مهاجران ایرانی به خاطر عدم ارتباط بین اداره مالیات ایران و کانادا صدق نمی کند.

286انواع خدماتی که به تازه واردان کشور کانادا ارائه می شود چیست؟

خدمات اسکان و اقامت در کانادا، خدمات کاریابی و استخدام کانادا، خدمات زنان تازه وارد به کانادا، خدمات بیمه سلامت، خدمات سالمندان، خدمات آموزش زبان انگلیسی و فرانسوی، خدمات تحصیل کودکان و ثبت نام در مدرسه، خدمات برای جوانان، خدمات دانشجویان بین المللی و غیره.

287دولت کانادا به تازه واردان چه خدماتی در حوزه خانه و مسکن ارائه می دهد؟

پیدا کردن جایی برای سکونت معمولا اولین دغدغه تازه واردان در کانادا است. به همین منظور دولت کانادا انواع محل اقامت موقت و دائم را برای مهاجران و تازه واردان در نظر گرفته است. اجاره کوتاه مدت آپارتمان و اقامت در کنار دوستان این امکان را به تازه واردین می دهد تا شهر و محل اقامت جدید خود را بهتر بشناسند.

288دولت کانادا به تازه واردان چه خدماتی در حوزه اشتغال و کاریابی ارائه می دهد؟

خدمات استخدام تنها به این منظور طراحی نشده اند که به شما کمک کنند تا شغلی پیدا کنید، بلکه کمکتان می‌کنند تا در محیط کاری جدید احساس راحتی کنید.

289خدمات ارائه شده برای تحصیل کودکان تازه وارد به کانادا چیست؟

اگر به همراه فرزندانتان به کانادا می‌آیید، ممکن است برای ثبت نام آنها در مدرسه به کمک نیاز داشته باشید. اگر نمی‌دانید که کودکتان کجا و چطور می‌تواند به مدرسه برود، با مرکز خدمات تازه واردان منطقه خود تماس بگیرید. در آنجا متوجه خواهید شد که برای ثبت نام فرزندتان به چه مدارکی نیاز دارید.

290دانشجویان بین المللی کانادا چگونه می توانند جواب سوالات خود را پیدا کنند؟

به عنوان یک دانشجوی بین المللی، ممکن است سوالاتی راجع به نظام درمانی، اقامت دانشجویی، افتتاح حساب بانکی، حمل و نقل و کار در کانادا داشته باشید. اگر در دانشگاهی در کانادا پذیرفته شده ‌اید، حتما وبسایت آن دانشگاه را مطالعه کنید. همچنین بیشتر دانشگاه‌ های کانادا داخل دانشگاه اداره ‌ای برای کمک به دانشجویان با خدمات مختلفی همچون پیدا کردن محل سکونت، ثبت نام در برنامه مراقبت درمان و تطبیق با فرهنگ کانادا دارند.

291چگونه از خدمات تازه واردان کشور کانادا در محل سکونت خود با خبر شویم؟

شما می توانید با مرکز خدمات تازه واردان کانادا (SPO) در نزدیک محل سکونت خود تماس بگیرید تا ببینید چه خدماتی می توانند به شما ارائه دهند.

whatsapp
09015940289

برای پیش مشاوره رایگان و راهنمایی بیشتر، با کارشناسان کیا در ارتباط باشید

درخواست مشاوره

رزرو وقت مشاوره

ما به شما کمک میکنیم با توجه به شرایطتان بهترین گزینه را برای مهاجرت انتخاب کنید.با ما در ارتباط باشید.

required
سریع‌ترین راه ارتباطی با سازمان مهاجرتی الهام کیا
0901-5940289